تخصصی فلسفه علم

هدف ابن‌هیثم از اصطلاح «اعتبار» در آثارش مشاهده صرف بوده یا آزمایش؟

هدف ابن‌هیثم از اصطلاح «اعتبار» در آثارش مشاهده صرف بوده یا آزمایش؟
پاسخ به دکتر جورج صلیبا

دکتر جعفر آقایانی چاوشی
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف

دکتر جورج صلیبا، استاد تاریخ علوم اسلامی و عربی دانشگاه کلمبیا، در جریان سفر به ایران در تاریخ ۵ آبان ۱۳۹۴ در نشست «تاریخ علم، ایران و جهان اسلام» در سرای اهل قلم به سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی مدعی شد که ابن‌هیثم اصطلاح کلیدی «اعتبار» را برخلاف آنچه که عبدالحمید صبره و دیگران گفته‌اند، نه از متون بیگانه، بلکه از قرآن کریم اخذ کرده و مرادش از آن نیز مشاهده و استنتاج منطقی از آن بوده و نه تجربه‌گرایی و آزمایش.
نگارنده در این نوشتار تلاش کرده با بررسی معانی مختلف «اعتبار» ثابت کند که ابن‌هیثم خودآگاه این واژه را در معانی آزمایش و تجربه‌گرایی به کار برده است. (ادامه مطلب…)

نظر بدهید : ادامه...

چکیده سخنرانی های همایش ملی رازی

رئیس همایش

آقای حجت الاسلام و المسلمین محمد تقدیری
رئیس مرکزنجوم وستاد استهلال استان تهران

دبیر علمی همایش

آقای دکتر جعفرآقایانی چاوشی عضوهیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف

معرفی برندگان هفتمین جایزه ویژه حضرت عبدالعظیم

این جایزه امسال به سه استاد تعلق گرفت:
•    دکترمهدی محقق به پاس زحمات فراوان ایشان در معرفی رازی
•    دکترسید محمود طباطبایی به پاس ترجمه های ایشان از آثار پزشکی رازی
•    دکتر احسان مقدس به پاس چاپ متن منقح آثار پزشکی رازی

چکیده سخنرانی ها و عنوان مقاله پوستری

مقالات متعددی برای این همایش ارسال گردید که از میان آنها پس از داوری بعضی برای سخنرانی ویک مقاله به عنوان مقاله پوستری انتخاب گردید.
خانم دکترگیل تیلور مایل به حضوردر همایش و ایراد سخنرانی بودند که متاسفانه این امکان فراهم نشد. ما در اینجا تنها به درج چکیده انگلیسی نامبرده اکتفا می کنیم.

عنوان مقاله پوستری از قرار زیر است :

سامان سلیمانی مرند “شیمی رازی”

رازی، پزشک فیلسوف

مهدی محقق مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران- دانشگاه مک گیل

محمدبن زکریای رازی تا قرن نوزدهم میلادی به وسیله کتاب‌های (ادامه مطلب…)


گزارش همایش رازی نابغه ی ملک ری

گزارش گر: زهرا سجادی -دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ علم طب و داروسازی – دانشگاه اصفهان
sajadizahra@ymail.com

معرفی همایش

روز پنج‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ سالن همایش‌های تالار شیخ صدوق آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) شهرری میزبان جمع کثیری از اساتید و دانشجویان و اندیشمندان و پژوهشگران از اقصی نقاط ایران و جهان بود. این سالن محل برگزاری «همایش ملی نابغه‌ی ملک ری حکیم محمد بن زکریای رازی» بود که با حضور انبوهی از علاقه‌مندان در دو نوبت صبح و عصر توسط مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.

در برگزاری همایش فوق نهادهای متعددی چون شهرداری شهرری، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران و دانشگاه مک گیل با مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) همکاری کرده بودند تا این همایش هرچه بهتر و باشکوه‌تر برگزار گردد. مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم (ع) هرساله متولی برگزاری سلسله همایش‌های پرباری در حوزه‌ی تاریخ علوم است و در خلال این همایش‌ها با اهدای «جوایز ویژه‌ی حضرت عبدالعظیم» به مقالات برگزیده و پیشکسوتان ممتاز در تاریخ علوم اسلامی گامی مؤثر در تولید علم برمی‌دارد.

محور همایش امسال معرفی دانشمند بلندآوازه و نابغه‌ی بی‌نظیر ایران اسلامی «ابوبکر محمد بن زکریای رازی» بود. نتیجه‌ی این کار با استقبال و انعکاس وسیعی مواجه شد و می‌توانیم این همایش را در کنار اقدامات درخور توجه دیگر این مرکز همچون تأسیس کتابخانه‌ی تخصصی رازی پژوهی و پارک علم و فناوری در شهرری به‌عنوان حرکتی تأثیرگذار برشماریم. (ادامه مطلب…)


فلسفه علوم‌اعصاب و رویکرد تقلیل

حجت الله حاجی‌کاظم

چکیده

در این مقاله ابتدا به مسائل تازه فلسفه‌علم درباره علوم‌اعصاب اشاره می‌نماییم. در این میان به مشکلات علوم‌عصبی امروز با مدل قانون‌گرای همپل می‌پردازیم. سپس مسئله تقلیل را به عنوان یکی از مسائل محل اختلاف در حوزه علوم‌عصبی طرح کرده و به انواع تعبیرات از آن اشاره می‌نماییم. به حذف‌گرایی و خودمختاری به عنوان رویکردهای بدیل تقلیل‌گرایی فلسفی می‌پردازیم و آنها را نقد و بررسی می‌کنیم. نسبت نگاه هستی‌شناسانه، نگاه کاربردی و نگاه تجویزی به مسئله تقلیل را بررسی و تمایز آنها را تبیین می‌نماییم.

url

(ادامه مطلب…)

۱ نظر ادامه...


 • آخرین مطالب پایگاه

 • موضوع مورد نظر را انتخاب کنید:

 • [image src="http://themes.muffingroup.com/be/wallet/wp-content/uploads/2016/10/wallet.png" border="0"] [divider height="20"]

  Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis

  ابرچسب

  آزار جسمانی در خانواده آقای بهجت آیا خدا مهربان است؟ آیت الله بهجت احیاء علمی میقات مهر ارتباط با جنس مخالف اسلام و تروریست اسلام و صلح ایران مهم تر است یا اسلام؟ ایران و اسلام بررسی آزادی بیان تربیت الهی تربیت فرزند تربیت کودک تلاوت قرآن کریم توهین به اسلام حال نماز ندارم چه کنم؟ حجاب ظاهر ی و باطنی حس وطن پرستی و ناسیونالیستی حمایت از اجناس بی کیفیت چرا؟ حکم قصاص در اسلام خانواده آسمانی خدا مهربونه خدا چه قدر مهربونه دانلود تلاوت قرآن کریم دفاع از حکم قصاص دین دار کردن کودک سوالات جلسه خواستگاری عکس های کشتار مسلمانان میانمار فیزیک و متافیزیک لیبرالیم، بهانه ای برای توهین به اسلام متافیزیک علم محبت آسمانی مسلمان باشم یا ایرانی؟ مطلب زیبا درباره روز پدر مهر و محبت اسلام نقد فیلم های اسلام ستیز وطن پرستی ایرانی وطن گرایی چرا باید نماز بخوانم؟ چرا نماز به من نمی چسبد؟ چطور دوست دختر پیدا کنم؟ چگونه اهل ایمان از حزن دور هستند؟ چگونه دوست پسر پیدا کنم؟ کودک آزاری
  buttt
  کلیه حقوق محتوایی این پایگاه متعلق به صاحب امتیاز پایگاه اینترنتی میقات مهر است.

  طراحی لوگو پایگاه میقات مهر، توسط سرکار خانم محدثه ردکا انجام شده است که از ایشان سپاسگزاریم.

  666666666666