جبر و اختیار و تفاوت انسان ها

علت تفاوت زندگی انسان ها از نظر موقعیت جغرافیای ، ظاهر فیزیکی و از نظر رفاهی و موفقیت های دینی و غیره چیست؟

ح-حاجی کاظم
توضیح: این مطلب در پاسخ به یکی از سوالات دانشجویان درباره جبر و اختیار تدوین شد.

difference

تفاوت ها را به دو دسته تقسیم می کنیم:

الف) تفاوت هایی که ایجاد دشواری نمی کند.

تفاوت های عمومی انسان ها در رنگ پوست، قد، چهره، زبان و … برای ادامه زندگی انسان ضرورت داشته و از آیات الهی است. اگر همه انسان ها دقیقاً شبیه یکدیگر بودند،‌ مشکلات بسیاری در زندگی انسان ها اتفاق می افتاد ضمن اینکه حکمت های دیگری هم در این تفاوت ها (ادامه مطلب…)


ریشه اختیار و مسئله حرام زاده ها

ح-حاجی کاظم
توضیح: این مطلب در پاسخ به یکی از سوالات دانشجویان درباره جبر و اختیار تدوین شد.

difference

ریشه اختیار

یکی از شبهاتی که در مقابل پذیرش اختیار قرار دارد، این است که تمام خروجی‌های انسان شامل گرایش‌ها، تصمیم گیری‌ها و عملکردهای وی را ناشی از ورودی‌ها و عوامل غیر اختیاری بدانیم. برخی روانشناسان به این سمت متمایل شدند که انسان در تمامی تصمیمات خود تحت تأثیر مقدماتی است که برای او وجود داشته است و هرچند او فکر می‌کند می‌تواند مختارانه تصمیم بگیرد اما در حقیقت نمی‌تواند زیرا تصمیم او در نهایت تحت تأثیر تفکرات، تصورات، ماجراها، شرایط و … است که تا لحظه قبل برای او اتفاق افتاده است. به نظر می‌رسد انسان‌ها این موضوع را با وجدان خود درک می‌کنند که در دوراهی واقعاً امکان و اراده طی هر دو راه پیش روی را داشته و حتی گاهی همان موقعیت تکرار می‌شود و او می‌نشیند و تصمیم می‌گیرد که راه خود را تغییر دهد. تصمیمات عجیب انسان‌ها (ادامه مطلب…)


عالم اسرار آمیز ذر و علت تفاوت انسان ها

به قلم: حجت حاجی کاظم
مطلب ذیل در پاسخ به یکی از دانشجویان درباره عالم ذر تدوین شد. چکیده: مسئله این است که برخی برای حل علت تفاوت انسان ها از نظر محیط، استعدادها، جنسیت، ژنتیک و … می گویند عالم ذر بوده و تو در آن جهان چیزهایی را انتخاب کردی و در نتیجه آن انتخاب، چنین امکاناتی داری. مثلا می گویند کسی که در خانواده سنی متولد می شود، در پاسخ به سوال خداوند که فرمود: «الست بربکم»، محکم جواب نداده است و یا اصلا «بلی» نگفته است. به نظر ما چنین پاسخ هایی مناسب نیستند. در جای خودش به مسئله تفاوت انسان ها پاسخ داده ایم.

sky

در مورد «عالم ذر» در میان دانشمندان، مفسران، متکلمان و ارباب حدیث، گفت‌وگوهای زیادی واقع شده است و (ادامه مطلب…)


تحلیلی درباره مسئله جبر و اختیار ، عدل الهی و جبرهای بررسی و ادعا شده در روانشناسی

حجت حاجی کاظم – مهر ۹۲

ابهام کجاست؟

روشن ترین ابهام درباره اختیار انسان و اینکه آیا می تواند خودش سرنوشت خود را تعیین کند یا خیر، به تأثیر عوامل دیگر (مثل عوامل محیطی، وراثت و …) در انتخاب انسان بر می گردد. طرح مسئله جبر و اختیار به این خاطر است که بدانیم آیا انسان می تواند مسئول اعمال خویش باشد؟ و آیا تکلیف سپردن به انسان در وسع او و در نتیجه، عادلانه است یا خیر؟

در روانشناسی گاهی برخی نظریه ها (که البته غیر قابل اثبات مطلق است) وجود دارد که می گوید تمامی رفتارهای انسان فقط و فقط تابع بیرون او و پیش فرض های قبلی درونی اوست. (که البته تعیین آن پیش فرض ها نیز آنچنان دست او نبوده است) اصولا یکی از پایه های ورود به روانشناسی این است که انسان ها در شرایط مساوی با روحیات مساوی، واکنش های تقریبا مشابه دارند. دقیق یا نادقیق بودن این پیش فرض مورد نظر نیست بلکه مسئله این است که این پیش فرض،‌ احتمال مجبور بودن مطلق انسان ها را بالا می برد.

برای بیان ایده ای که به نظر ما دیدگاه اسلام درباره جبر و اختیار و سرنوشت انسان است،‌ کافی است قبول کنیم گاهی و گاهی ممکن است یک انسان بتواند در مقابل همه جبرهای محیط و وراثت و … بایستد و بگوید: نه. اگر کسی این قدر را هم قبول ندارد،‌ باید بحث های اثبات اختیار را مطرح نمود و در نهایت به شهود و احساس درونی انسان ها ارجاع داد که البته اینجا فرض می کنیم این مقدار از اختیار برای مخاطب ثابت شده است. پس ابهام ما در اینجا،‌ کم بودن میزان اختیار انسان نسبت به جبرهای محیطی است.

به چند نکته در حل این موضوع اشاره می نماییم:

۱-    اسلام تاثیر عوامل محیطی را نه تنها رد نمی کند،‌ بلکه گاه فراتر از روانشناسی و … در این مورد توصیه داشته و لذا آنها را قبول دارد. (برای نمونه،‌ تاثیر پدر و مادر و نوع بارداری)

۲-    تنها تفاوت اسلام با گفتمان رایج دانش روانشناسی در این موضوع آن است که اسلام بر پیش فرض امکان در دست گرفتن سر نوشت انسان توسط خودش و بلکه بایدهای این کار تاکید دارد اما روانشناسی در هر نظریه خود، گویا بر پیش فرض امکان پیش بینی رفتار انسان تاکید می کند. البته اسلام امکان پیش بینی و ویژگی های مشترک انسان ها را رد نمی کند اما می خواهد با بایدها و نباید ها و طرح امکان های معرفتی فرا مادی حقیقی مثل قیامت و … ، او را به سوی تغییر جبرهای زندگی اش سوق دهد.

۳-    حال که ابهام عدم توجه به عوامل محیطی را پاسخ دادیم، سوال دیگری اینجا تولید می شود و آن اینکه در میان این جبرهای و گاه اختیارها، چگونه خداوند و به تبع آن گفتمان دینی می خواهد در مورد انسان قضاوت کند؟ چگونه خداوند عادل می خواهد به عمل کسی که گاه از روی اختیار و گاه از روی جبر عمل کرده امتیاز و رتبه ای دهد؟ ما این سوال را با طرح نظریه «کسر و نسبت ارزش انسان» که از متن دین فهمیده شده است توضیح خواهیم داد.

نظریه «کسر و نسبت ارزش انسان»

به نظر می رسد بر اساس ادبیات دینی،‌ داشته ها و اثرات آنان هرگز ملاک ارزیابی نیستند. بلکه دقیقا لحظاتی که می توانی انتخاب بهتری داشته باشی، محل ارزیابی و البته رشد تو خواهند بود. با اندکی مسامحه می توان فرمول ذیل را ارائه کرد:

بنابراین ممکن است کسی با ۱۰۰۰ واحد رشد معنوی حقیقی، ارزشی معادل همان کسی داشته باشد که در محیط و شرایط دشوارتر، ۱ واحد دستاورد و رشد معنوی داشته است. البته از نظر عقلی روشن است که این ارزیابی با ملاک های خشک بشری ممکن نیست و تنها و تنها کسی می تواند در مورد آن قضاوت کند که بر دل های همه انسان ها تسلط کامل دارد. (یحول بین المرء . قلبه) ضمن اینکه این بحث مجوز عصیان و گناه کسی نخواهد بود چرا که هیچ کس واقعا نمی داند در کجای هندسه داشته ها قرار دارد.

اگر بپرسید خب چرا خداوند به آن ۱۰۰ واحد داشته داد و به این یک دهم واحد؟ خواهم گفت: چاره ای نبوده که برای رشد در دنیا، امکان تاثیر آدم ها بر رشد یکدیگر داشته باشیم و این شرایط حیات دنیاست و البته حتما بهترین راه بوده است. ضمن اینکه شاید خداوند برای هر آدم، ارزیابی ای از شرایط بهینه برای هر آدمی داشته است. یعنی گویا خداوند به هرکس آن قدر شرایط داده است که امکان فراهم شدن بهترین نمودار رشد و بهترین نتیجه کسر حاصل شود. نحوه و میزان آن را نمی دانیم اما همین احتمالش کافی است. (البته دلایل مفصل درون دینی برای آن داریم)

اگر سوال شود که کسر رشد آن کسی که یک واحد رشد یافته چه می شود، خواهیم گفت: اولا مراحل بسیاری بعد از دنیا نیز برای رشد وجود دارد و ثانیا گویا خداوند برای آنان بسته های جبرانی در دنیا و آخرت در نظر دارد.

در این نوشتار تلاش داشتم هرچه خلاصه تر به این موضوع بپردازم تا جان کلام، کوتاه بیان گردد. از خوانندگان محترم تقاضا می شود اگر نقطه ای دارای ابهام زیادی بود،‌ منتقل فرمایند.

دیگر مطالب مسئله جبر و اختیار و تفاوت انسان ها

  • آخرین مطالب پایگاه

 • موضوع مورد نظر را انتخاب کنید:

 • ابرچسب

  آزار جسمانی در خانواده آقای بهجت آیا خدا مهربان است؟ آیت الله بهجت احیاء علمی میقات مهر ارتباط با جنس مخالف اسلام و تروریست اسلام و صلح ایران مهم تر است یا اسلام؟ ایران و اسلام بررسی آزادی بیان تربیت الهی تربیت فرزند تربیت کودک تلاوت قرآن کریم توهین به اسلام حال نماز ندارم چه کنم؟ حجاب ظاهر ی و باطنی حس وطن پرستی و ناسیونالیستی حمایت از اجناس بی کیفیت چرا؟ حکم قصاص در اسلام خانواده آسمانی خدا مهربونه خدا چه قدر مهربونه دانلود تلاوت قرآن کریم دفاع از حکم قصاص دین دار کردن کودک سوالات جلسه خواستگاری عکس های کشتار مسلمانان میانمار فیزیک و متافیزیک لیبرالیم، بهانه ای برای توهین به اسلام متافیزیک علم محبت آسمانی مسلمان باشم یا ایرانی؟ مطلب زیبا درباره روز پدر مهر و محبت اسلام نقد فیلم های اسلام ستیز وطن پرستی ایرانی وطن گرایی چرا باید نماز بخوانم؟ چرا نماز به من نمی چسبد؟ چطور دوست دختر پیدا کنم؟ چگونه اهل ایمان از حزن دور هستند؟ چگونه دوست پسر پیدا کنم؟ کودک آزاری
 • [image src="https://themes.muffingroup.com/be/wallet/wp-content/uploads/2016/10/wallet.png" border="0"] [divider height="20"]

  Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis

 • buttt
  کلیه حقوق محتوایی این پایگاه متعلق به صاحب امتیاز پایگاه اینترنتی میقات مهر است.

  طراحی لوگو پایگاه میقات مهر، توسط سرکار خانم محدثه ردکا انجام شده است که از ایشان سپاسگزاریم.

  Toggle Console (0)
  No entries found.
  Profiler (0 ms)
  No entries found.
  SQL (59 queries | 84.95 ms)
  1.2958
  SELECT option_name, option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name LIKE 'wbcr_clearfy_%'
  0.8860
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'uninstall_plugins' 
  LIMIT 1
  0.7989
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_downloads_options' 
  LIMIT 1
  1.0610
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_settings' 
  LIMIT 1
  1.0328
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'bnc_iphone_pages' 
  LIMIT 1
  0.6950
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_cpt_support' 
  LIMIT 1
  0.6242
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_enable_inspector' 
  LIMIT 1
  0.4461
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_md' 
  LIMIT 1
  0.3650
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_lg' 
  LIMIT 1
  0.5589
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_maintenance_mode_mode' 
  LIMIT 1
  0.3920
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_safe_mode' 
  LIMIT 1
  0.7231
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'can_compress_scripts' 
  LIMIT 1
  0.5550
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_debug' 
  LIMIT 1
  0.7560
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.4079
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.6058
  SHOW TABLES LIKE 'wp_gglcptch_whitelist'
  0.4830
  SELECT `id` 
  FROM `wp_gglcptch_whitelist` 
  WHERE ( `ip_from_int` <= 598363790 
  AND `ip_to_int` >= 598363790 ) OR `ip` LIKE '35.170.78.142' 
  LIMIT 1;
  0.6518
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'recaptcha' 
  LIMIT 1
  0.8349
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.4959
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.7069
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 1020 )
  1.1640
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (1036) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 4
  0.4389
  SELECT FOUND_ROWS()
  0.5450
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (2190,2186,2182,1339)
  2.0158
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (1339, 2182, 2186, 2190) 
  ORDER BY t.name ASC
  1.3461
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (1339,2182,2186,2190) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.6580
  DELETE 
  FROM wp_statistics_useronline 
  WHERE timestamp < '1603779600'
  0.5140
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_exclude_user_roles' 
  LIMIT 1
  0.4170
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_advanced_options' 
  LIMIT 1
  0.5219
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 7440 
  LIMIT 1
  0.5400
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (7440) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.4439
  SELECT * 
  FROM wp_users 
  WHERE ID = '1'
  1.0040
  SELECT user_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_usermeta 
  WHERE user_id IN (1) 
  ORDER BY umeta_id ASC
  0.4611
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 2204 
  LIMIT 1
  1.1110
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (2204) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.4869
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 2202 
  LIMIT 1
  0.9031
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (2202) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.5231
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (1340,1341)
  1.0831
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (1340,1341) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.7360
  SELECT wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 40
  1.9760
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (7481,5204,5506,5489,5349,5308,5173,5157,4797,4793,3914,4279,4277,4271,4250,4197,4148,4086,4079,4041,3948,3860,3833,3545,3522,4711,3561,4682,4676,3538,3490,3482,3459,3429,4000,3416,3404,3393,3381,3377)
  5.4281
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (3377, 3381, 3393, 3404, 3416, 3429, 3459, 3482, 3490, 3522, 3538, 3545, 3561, 3833, 3860, 3914, 3948, 4000, 4041, 4079, 4086, 4148, 4197, 4250, 4271, 4277, 4279, 4676, 4682, 4711, 4793, 4797, 5157, 5173, 5204, 5308, 5349, 5489, 5506, 7481) 
  ORDER BY t.name ASC
  2.5899
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (3377,3381,3393,3404,3416,3429,3459,3482,3490,3522,3538,3545,3561,3833,3860,3914,3948,4000,4041,4079,4086,4148,4197,4250,4271,4277,4279,4676,4682,4711,4793,4797,5157,5173,5204,5308,5349,5489,5506,7481) 
  ORDER BY meta_id ASC
  4.0121
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  ORDER BY t.name ASC
  0.9530
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (396,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,210,866,912,1190,256,255,208,333,794,629,1156,987,937,148,15,215,809,234,1221,746,326,1168,863,1159,300,935,402,1203,931,510,1020,967,957,973,172,142,613,131,1152,713,495,151,144,362,1188,894,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,399,1251,1097,796,667,1006,55,814,16,622,668,112,773,17,7,60,111,786,1136,1245,1103,1059,1194,936,747,922,828,1053,775,1038,466,1031,899,513,840,233,143,673,152,934,684,736,1150,722,327,1046,1092,985,49,325,163,928,99,732,1209,992,1139,1089,1102,1032,1106,1090,1101,972,1086,652,1201,993,1224,136,126,1210,1018,490,645,1056) 
  ORDER BY meta_id ASC
  11.1721
  SELECT object_id, term_taxonomy_id 
  FROM wp_term_relationships 
  INNER JOIN wp_posts ON object_id = ID 
  WHERE term_taxonomy_id IN (398,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,212,912,926,1190,258,257,209,335,813,637,1156,1003,952,148,15,217,819,236,1221,754,328,1168,876,1159,302,950,405,1203,945,514,1036,982,972,988,173,142,619,131,1152,721,499,151,144,364,1188,907,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,402,1251,1097,805,675,1022,55,824,16,629,676,112,782,17,7,60,111,795,1136,1245,1103,1075,1194,951,755,936,848,1069,784,1054,469,1047,913,518,852,235,143,681,152,949,692,830,1150,730,329,1062,1092,1001,163,327,164,942,99,740,1209,1008,1139,1089,1102,1048,1106,1090,1101,987,1086,660,1201,1009,1224,136,126,1210,1034,494,948,1072) 
  AND post_type IN ('post') 
  AND post_status = 'publish'
  1.2429
  SELECT wp_comments.comment_ID 
  FROM wp_comments JOIN wp_posts ON wp_posts.ID = wp_comments.comment_post_ID 
  WHERE ( comment_approved = '1' ) 
  AND wp_posts.post_status IN ('publish') 
  ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt DESC 
  LIMIT 0,8
  0.9811
  SELECT wp_comments.* 
  FROM wp_comments 
  WHERE comment_ID IN (26673,26665,26102,26069,26001,25934,25840,25816)
  1.2119
  SELECT comment_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_commentmeta 
  WHERE comment_id IN (25816,25840,25934,26001,26069,26102,26665,26673) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.6919
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (3042,613,2144,795)
  7.6289
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 45
  0.5710
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (458,631,632,639,640,641,642,73,291,339,434,624,851,294,537,682,853,199,292,416,730,1078,43,47,56,59,740,1095,1096,13,44,57,67,90,133,139,140,145,178,179,180,194,196,198,257) 
  ORDER BY meta_id ASC
  1.3750
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 613,622,667,673,732,866,894,912,928,973,1092,1152,1194,1201,1209,1221,54 )
  4.8819
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (54,619,629,675,681,740,912,907,926,942,988,1092,1152,1194,1201,1209,1221) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 10
  0.5410
  SELECT FOUND_ROWS()
  2.5849
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 5
  0.3750
  SELECT FOUND_ROWS()
  0.9990
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE (post_type = 'page' 
  AND post_status = 'publish') 
  ORDER BY menu_order,wp_posts.post_title ASC
  6.4440
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 24
  Templates
  [0] => plugins/wptouch/themes/foundation/root-functions.php
  [1] => plugins/wptouch/themes/bauhaus/root-functions.php
  [2] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/base/base.php
  [3] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/wptouch-icons/wptouch-icons.php
  [4] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-posts/custom-posts.php
  [5] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-latest-posts/custom-latest-posts.php
  [6] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/google-fonts/google-fonts.php
  [7] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/load-more/load-more.php
  [8] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/media/media.php
  [9] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/sharing/sharing.php
  [10] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/social-links/social-links.php
  [11] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/login/login.php
  [12] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/menu/menu.php
  [13] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/flickity/flickity.php
  [14] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/spinjs/spinjs.php
  [15] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/tappable/tappable.php
  [16] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/fastclick/fastclick.php
  [17] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/concat/concat.php
  [18] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/slideout/slideout.php
  [19] => themes/idream/archive.php
  [20] => themes/idream/header.php
  [21] => themes/idream/sidebar.php
  [22] => themes/idream/searchform.php
  [23] => themes/idream/footer.php
  [24] => themes/idream/bottombar.php
  [25] => themes/idream/copyright.php
  Globals
  $_GET = array (
   'cat' => '1020',
  );

  $_POST = array (
  );

  $_COOKIE = array (
  );

  $_SESSION = array (
  );

  $_SERVER = array (
   'SERVER_SOFTWARE' => 'LiteSpeed',
   'REQUEST_URI' => '/fa/?cat=1020',
   'PATH' => '/usr/local/bin:/bin:/usr/bin',
   'HTTP_ACCEPT' => 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8',
   'HTTP_ACCEPT_ENCODING' => 'br,gzip',
   'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE' => 'en-US,en;q=0.5',
   'HTTP_CONNECTION' => 'Keep-Alive',
   'HTTP_HOST' => 'mighatemehr.ir',
   'HTTP_USER_AGENT' => 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)',
   'HTTP_IF_MODIFIED_SINCE' => 'Tue, 11 Aug 2020 18:18:26 GMT',
   'DOCUMENT_ROOT' => '/home/mighatem/public_html',
   'REMOTE_ADDR' => '35.170.78.142',
   'REMOTE_PORT' => '33930',
   'SERVER_ADDR' => '46.102.129.211',
   'SERVER_NAME' => 'mighatemehr.ir',
   'SERVER_ADMIN' => 'webmaster@mighatemehr.ir',
   'SERVER_PORT' => '443',
   'REQUEST_SCHEME' => 'https',
   'HTTPS' => 'on',
   'SSL_PROTOCOL' => 'TLSv1.2',
   'SSL_SESSION_ID' => 'ac8d1da10c2f93a296d276a23dfd69ee965d1f6c44052612d00fdeba069cd51f',
   'SSL_CIPHER' => 'ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256',
   'SSL_CIPHER_USEKEYSIZE' => '128',
   'SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE' => '128',
   'SCRIPT_FILENAME' => '/home/mighatem/public_html/fa/index.php',
   'QUERY_STRING' => 'cat=1020',
   'SCRIPT_URI' => 'https://mighatemehr.ir/fa/',
   'SCRIPT_URL' => '/fa/',
   'SCRIPT_NAME' => '/fa/index.php',
   'SERVER_PROTOCOL' => 'HTTP/1.1',
   'REQUEST_METHOD' => 'GET',
   'X-LSCACHE' => 'on',
   'PHP_SELF' => '/fa/index.php',
   'REQUEST_TIME_FLOAT' => '1603767029.7765',
   'REQUEST_TIME' => '1603767029',
   'argv' => 
   array (
    0 => 'cat=1020',
   ),
   'argc' => '1',
  );

  Close
  666666666666