ادعای کارخانه شکر و دارایی های آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله

تحقیق و تدوین: حجت حاجی کاظم

چند سال پیش در سفری که شیراز داشتم، جوانی ادعا کرد که این مرجع بزرگوار با استفاده از رانت دولتی، کارخانه شکری شخصی تاسیس کرده و حق و حقوق کارگران را هم نداده و …

احتمالاتی که به نظرم می رسید به او گفتم و داستان گذشت.

گرچه اعتماد من به مراجع عظام، جای سوالی برایم باقی نمی گذارد (مگر آنکه دلایلی بر علیه آن پیدا کنم که در آن صورت اطمینان داشته باشید با حق تعارف ندارم.) اما به خاطر اطمینان و اطلاع بیشتر و روحیه تحقیقم، چند روز پیش (اسفندماه ۱۳۹۱) تصمیم گرفتم در این مورد به دفتر مرکزی ایشان مراجعه کنم.

رفتم و از یکی از پاسخگویان دفتر پرسیدم. آن بزرگوار از قول خود آیت الله مکارم نقل کردند. یعنی من با یک واسطه سخن این مرجع بزرگوار را درباره بحث های مالیشان برایتان نقل می کنم. البته توضیح کارشناس ایشان درباره ماجرا نمی تواند سند باشد اما به هر حال می تواند به حل مسئله کمک کند:

ایشان ۱۰-۱۵ سال پیش، رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه بودند. تعدادی از بازاریان تهران، خدمت ایشان آمدند و گفتند: می دانیم حوزه منبع درآمد خوبی ندارد که پاسخگوی اداره آن باشد. برای گسترش تعالیم حوزوی، می خواهیم سهام کارخانه شکری که به تازگی در دزفول تاسیس شده و احتمالا آینده خوبی دارد را به نام حوزه علمیه قم خریداری کنیم.

این مرجع بزرگوار فرموده بودند که در یک صورت قبول می کنم آن هم اینکه مشکلاتی نداشته باشد که به تدریس و فعالیت علمی ام لطمه نزند.

قبول کردند و نه به نام آیت الله مکارم، که به نام حوزه قم زدند البته مدیریتش آن زمان بر عهده ایشان بود.

آیت الله مکارم فرموده بودند پس از یک سال دیدم نمی توانم. سهام آن را برگرداندم. بعدها، کارخانه به مشکل خورد و نتوانستند حقوق کارکنان را هم خوب ادا کنند و … و از این موضوع دروغ ها علیه ایشان درست شد.

در مورد ثروت هایشان فرموده بودند که وجوهات خمس به طور کامل جهت گسترش و تبلیغ دین مثل چاپ کتاب، تربیت مربیان و … استفاده می شود.

اما گاهی عده ای مبالغی را به ایشان می رسانند تا در زمینه های مورد صلاحدید ایشان هزینه شود. تمام این مبالغ به موسسه امیرالمومنین که وقف بوده و فعلا مسئول آن خودشان هستند (چون وقف کننده، می تواند خود یا شخص دیگری را به عنوان متولی وقف مشخص کند.)

این موسسه، فعالیت های فرهنگی و ترویجی دینی بزرگی را در کشور به ثمر نشانده است.

آیت الله العظمی مکارم فرموده بودند که درآمد شخصی من مثل بقیه اساتید، از راه تدریس و تالیف کتاب حاصل می شود و به خاطر اینکه مشکل مالی ندارند، از شهریه حوزه هم استفاده نمی کنند.

ایشان فرموده بودند بخشی از اموال شخصی ام را هم وقف همین موسسه کرده ام و اکنون منزلی معمولی در خیابان صفائیه دارم. زمانی خواستم حیاط منزلم را سقف زنم تا مردمی که برای دیدار می آیند، کمتر اذیت شوند. اما از همین تعمیرات، افسانه ها ساختند.

این بود داستان تهمت هایی که به این مرجع بزرگوار زده اند.

البته ممکن است کسی پیدا شود آن قدر تردید داشته باشد که پاسخ دفتر ایشان به این ابهامات، او را قانع نکند. من برای قانع کردن او این چند خط را ننوشتم. چرا که دلایلی بر اعتماد به سخن دفتر ایشان دارم. فقط برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم این چند خط را نوشتم.

مراجع ما اهل داد و بیداد در برابر این دروغ ها نیستند اما کسی هم که می شنود، نباید تحقیق کند؟

به قول قرآن کریم:

هرگاه فاسقی (همچون رسانه های کفر) برایتان خبری آورد، حتما تحقیق کنید که مبادا به خاطر ندانستن حقیقت، با کسی دشمنی کنید!!!!

(یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ ﴿الحجرات‏، ۶﴾)

البته کسانی که دلیلی علیه کسی دارند، باید با آزادگی بررسی شود و به خوبی تحلیل گردد.

==========================================

 از آن جهت که قرار بوده مطلب فوق کم کم تکمیل شود، مطلب ذیل،در تیرماه ۹۷ از قول خبرگزاری ایسنا به اینجا اضافه شد:

واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی به اتهام تجارت شکر

دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای، نسبت به اتهام استنباطی یکی از نمایندگان مجلس به این مرجع تقلید واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، در متن بیانیه دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی آمده است است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

مدتی است خبری سرتاپا دروغ به وسیله بدخواهان مرجعیت شیعه در بعضی از فضاهای مجازی منتشر شده است که آقایی به نام مدلل داماد حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی است و او تاجر شکر و بدهکار مهم بانکی است، در حالی که معظم له نه چنین دامادی دارد و نه حتی این شخص را دیده است.

اخیراً یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به‌نام آقای محمود صادقی با عبارت “خوب است جناب ایشان درباره بدهی‌های کلان معوق جناب مدلل به بانک سرمایه هم توضیح بدهند” به این شایعه دامن زده و به نوعی این دروغ را در توئیت خود نسبت به معظم‌له تکرار کرده است.

بدین وسیله اعلام می‌دارد چنانچه جناب آقای صادقی این موضوع را تکذیب و عذرخواهی نماید، مشکلی نیست، و الا از طرق قضایی قابل تعقیب است.

خداوند به همگان توفیق عمل به وظایف الهی خود را بدهد.»

لینک خبر

 

 

ادعای کارخانه شکر و دارایی های آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله

190 دیدگاه برای “ادعای کارخانه شکر و دارایی های آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله

  1. دوستان من بسیاری از کامنت ها رو خوندم. در یکی از کامنت ها دیدم کسی نوشته بود ایت الله مکارم چند خونه داره یا اینکه ایشان مثل ما رنج اجاره خانه نکشیده اند. شما که رنج اجاره خانه کشیده اید از رنج چه میدانید؟ یک پیرمرد با ان سطح بالی علمی رو با خودتون مقاسه می کنید؟ ایت الله مکارم بیشتر عمرشون و اوج جوانیشون رو در زمان شاه به مبارزه،تبعید و زندان گذروندند. حالا شما از در نیامده خودتون رو با ایشون مقایسه میکنید؟
   اما مطلبی که یکی از رفقا از قول مادرش نقل کرد رو میگم. قبل انقلاب ایت الله مکارم به انارک تبعید میشن و همسایه انها میشن. ظاهرا ایشان انقدر در شرایط سختی بودند خیلی وقت ها همسایه ها براشون غذا میبردند. دوستم میگه مادر من براشون ابگوشت درست میکردند و به منزلشون تحویل میدادن. اگر برای خیلی حرف هایی که اینجا مطرح میشود سندی وجود نداره برای زندان رفتن ایت الله مکارم و تبعید قبل از انقلاب سند فراوان هست عده ای تحقیق کنند وببینند تا شاید حرف رنج کشیدن اجاره خانه را نزنند!

   1. عزی دل من کاری به مبارزات ایشان ندارم درحال حاضر ایشان بهره مبارزاتشان را بیشتر از کسانی که این لباس را ندارند ولی در گذشته مبارزه کرده اند می برند.
    در ضمن ما هنوز نیامده ایم شما کی آمده ایی عزیزم
    من کسانی را میشناسم که دکتری در علوم مختلف دارند ولی خانه ندارند درجه علمی بالایی هم دارند.
    ملاک سنجش خود را عوض کنید با چشم بینا تر ببینید لطفا

     1. بله
      استاد علی اکبر رائفی پور
      پژوهشگر حوزه ی آخرالزمان
      موسسه فرهنگی “مصاف”ش هم با کمک های خودش و کاملا مردمی اداره میشه

    1. اگر سندی دارید که ایشان مال کسی را خورده یا از رانت استفاده کرده است رو کنید. چرا بیخود تهمت می زنید؟ این چه بی فرهنگی است که عادت کرده ایم بدون سند، و فقط بر اساس شایعات تهمت بزنیم؟؟؟ خب سند رو کن.

   2. اگه حرف شما منطقی باشه .کلا کشور و دارائیهاشو بین کسائی که برای انقلاب زحمت کشیدن تقسیم کنید. زحمت جای خودش و وظیفه هم جای خودش.

    1. چه نکته بجایی فرمودید
     زحمت جای خودش- وظیفه هم جای خودش

     اگر تلاش های علمی و تالیفی پیش از انقلاب و پس از آن را عمل کردن آقای ناصر مکارم شیرازی به وظیفه‌اش بدانیم آیا روا نیست منزل شخصی وی را مزد زحماتی که هر فردی در طول زندگی برای تامین معاش می‌کشد بدانیم؟
     ضمنا ایشان امام معصوم نیست که انتظار داشته باشیم کل دارایی خود را به مستمندان و ایضا منزل خود را به اجاره نشینها تحویل دهد.

  2. آره منم اطلاع رسانی شدم دستتون درد نکنه
   کلا تمام اختلاس و دزدی ها توی ایران شایعه است همه هم چنین توجیهاتی دارن
   دشمنان اسلام الکی جو درست میکنن

 1. خیلی خوب بود ، خدا خیرتان دهد
  پیامبر اکرم ـ صلی اللّه علیه وآله ـ فرمودند:

  «کفی بالمرء کذبا أن یحدث لکل ما سمع.»

  «در دروغگو بودن فرد همین بس که هرچه را شنید، نقل کند.»

  «کفی بالمرء إثما أن یحدث لکل ما سمع.»

  «در گناه کار بودن فرد همین بس که هرچه را شنید نقل کند.»

  1. خواهش می کنم.
   بله همینطور است.
   متاسفانه مسئولیت پذیری در سخن گفتن در حال رخت برچیدن از جامعه است.
   یک علتش هم درست نقد و تحلیل نشدن و تزریق هنرمندانه آزادی اندیشه غربی است.

 2. عزیزم شرکت قند متعلق به شهر شوش دانیال و در جواره دزفول می باشد.
  همه اینهایی که میگید علارقم انجام تحقیق قبول!!
  اما ایشان نباید وارده کاری بشن که در اون تخصص دارن نه علارقم نداشتن تخصص مدیریته شرکتی رو قبول کنن و ورشکست که شد بکشن کنار!!و چند صد خانواده رو از نون خوردن بندازن.

  1. دوست عزیزم!
   سلام.
   ممنون از نظرتون.

   نکته ای که می فرمایید، درسته. کسی نباید در کاری که تخصص نداره وارد بشه.
   اما
   قطعا آیت الله مکارم، خودشان مدیر عاملی مستقیم کارخانه را نپذیرفته بودند.
   ایشان از قم چطور می خواستند تخصص مدیریت به کار بندند؟
   فقط سهام آن به ایشان واگذار شده بود.

   ضمن اینکه مدت ها قبل از ورشکستگی کارخانه، یعنی بعد از یک سال، کارخانه را واگذار کرده بودند.

   موفق باشید.

  2. دقت نکردی داداش، گفتند بخشی از سهام را داشته. نه مدیر عامل بوده نه عضو هیئت مدیره بوده و نه هیچ مسئولیت دیگه.
   فقط عادت کرده ایم از دیگران ایراد بگیریم.

  3. امان از جنس خراب که هرچی بگی یه سنگی میندازه تا یکی رو تخریب کنه بگی طرف نماز شب میخونده میگه این همه گرسنه بجای دستگیری مشغول مستحبات بوده
   بابا دانشمند! کارخونه به اسم حوزه قم بوده و نه تحت مدیریت ایشون تحت مدیریت بازاریان بوده
   ایشون تو قم مشغول تدریسن تا مثل شما گمراه تربیت نشن جنس خراب خرده شیشه دار
   کشیدن کنار که بیشتر بیکار و بدبخت نشن مثل امثال شماها که مشغول تایپ مفت بشن

 3. اشتباه شما نویسنده این است که می خواهید از دفتر درباره ی آقا تحقیق کنید آخه آدم عاقل یک خورده فک کنه متوجه می شه دفتر آقارا گذاشتند تا کار آقا را توجیه کنه نه اینکه افشاگری کنه اصلا این آقایی که بعنوان پاسخگو گذاشتند اصلا جرأت داره عیب و ایرادهای آقا را افشا کنه آقاجون دفترو ول کن اینکه من اعتماد دارم را بذار کنار شما اگه زحمتتون نیست به آقایان بگید که من می خوام منزل ایشان واقع در صفائیه و و یلای ایشان در دستجرد را از نزدیک ببینم البته ظاهرا جاهای دیگه هم خانه دارند خدا پدرت و بیامرزد کیفو آقایون دارند می کنند توجیه کارهایشان به عهده ی شماها گذاشتند.

  1. دوست عزیز موضع خودتان رامشخص کنیداگرشمامسلمان نیستیدکه هیچ امااگرمسلمان هستیدتاازچیزی مطمئن نشده ایدسخن نگوییدشماخودتان می گویید ظاهراجاهای دیگه ای هم ایشان خانه دارند وازطرفی خودشماکه توصیه به تفکر می کنید چگونه می گویید آقایان کیفو می کنند درحالی که آقای بهجت تامرگشان هنوزخانه ای به نام خودنداشتند

   1. آقا رضا عزیز!
    کاملا با شما موافقم.
    مسلمان، تا زمانی که گناهی برای کسی اثبات قطعی نشده باشد و یا به آن یقین نداشته باشد، حق قضاوت ندارد.
    مثال آیت الله بهجت ره هم نکته خیلی مهمی است. ضمن اینکه برای آیت الله بهجت با آن همه شاگرد و تالیفات، استفاده از درآمد طبیعیشان کاملا حلال و حق بود اما ایشان از آن گذشتند چون ایده ایشان این بود. علماء دیگر اگر از درآمد تدریس و تالیف خود استفاده کنند، کار حرامی نکرده اند.
    متاسفانه در جامعه ما یک استاد دانشگاه، مهندس، پزشک و … حق دارد از درآمدش هرطور که می خواهد استفاده کند اما انگار خانواده علماء باید در کنج خرابه ها زندگی کنند.
    انصاف جامعه کجاست؟

    1. افای مدیر سایت
     مردم از پیشوایان مذهبی شان توقع دارند که در سطح پایین ترین افراد جامعه از لحاظ مالی زندگی کنند همانطور که خود آنها مردم را به این کار دعوت می کنند و همانطور که انها در لباس امامان ما هستند و خود رانماینده امامان می دانند باید این کار را انجام دهند تا درد و رنج افراد مستمند جامعه را درک کنند نه اینکه در خانه های انجنانی و ویلاهای مجلل زندگی کنند به چه حقی مردم را دعوت به ساده زیستی می کنند و چه توقعی دارند که مردم از حرفهای انها تبعیت کنند.
     دوست من علت اینکه حرفهای حضرت علی و سایرامامان به دل می نشست و همچنان بعد از گذشت قرنها به جان می نشیند اینست که اول خود انها پیش از هرگونه نصیحتی انرا برای خود و خانواده خود اجرا می کردنند و سپس انرا بیان می کردند

     1. نظر شخصی من اینه : طبق فرمایش حضرت محمد اون چیزی رو که برای خودمون لایق و پذیرا میدونیم برای دیگران هم باید سهیم بدونیم، ویلا و کاخ آنچنانی و امکاناتی که توی دایره شخصی و پشت ظاهر شخص حفظ میشه باید با طبقه مسکین جامعه هم سبک سنگین بشه،چطور ممکنه یه انسان سیر یه انسان گرسنه رو نصیحت کنه؟ دعوت به ساده زیستی اگر شرط اولیه ارشاد ایشونه باید خودشون هم از مرکب پایین بیان…همه رفاه میخوان هیچ کسی نیست که توی این بحران مملکت ساده زیستی آرزوش باشه، مراتب بالای مذهبی و علمی بودن که دعوت به ساده زیستی کرده اند درحالیکه خودشون فرزندانشون نوادگانشون از مواهب زندگی مجلل برخوردار بودن … چرا ؟ چون وارد چهاردیواری زندگی فقرا نشدند.. امیدوارم روزی برسه این صحبتها تموم شه

     2. دوست گرامی حضرت علی (ع) شرایط زمانه ایجاب می کرد که آن طوری زندگی کنند اما امام صادق (ع) بهترین لباس ها را می پوشیدند البته نه آنچنان که افراد مرفه می پوشند اما بسیار شیک پوش بودند و خود نیز پاسخ مناسبی به افراد که در مورد تفاوت پوشش او با حضرت علی دادند که می توانید تحقیق کنید و جواب را بیابید

     3. آقا مجید، برای حضرت علی که امام معصوم بود چنان شایعاتی درست کردند که مردم او را بعد از نماز لعن میکردند. آیا شما که بدون هیچ تحقیقی همه تهمتها نسبت به مراجع را قبول میکنید، ایا اگر در زمان حضرت علی هم بودید جزء لعن کنندگان نبودید. آنموقع معاویه و ابوموسی بودند و الان آمریکا و انگلیس و … با ابزارهای رسانه ای قوی .
      در مورد تأثیر حرف ائمه هم فقط به این جمله از امام حسین در روز عاشورا اشاره میکنم که بعد از اینکه نصیحتهایشان در لشکر دشمن بی تاثیر بود فرمودند شما شکمهایتان از مال حرام پر شده و بر دلهای شما مهر شقاوت نهاده شده است.

     4. بجای اشکال بی دلیل و سند یکبار بیایید قم و به دفتر و خانه ایشان حضوری سری بزنید. مثل من که تو قمم. بیخود تهمت نزنید که ایشان زندگی مجلل دارند.

    2. مدیریت سایت
     شما که رفتی و دفتر ایشون و فقط با حرف اونم حرفایی که هیچ سند و مدرکی ندیدی اینقدر اینقدر به ایشون ایمان آوردی ( البته بگم من نه اینوری ام نه اون وری ) اگه عکس حرفاشو هم میشنیدی دوباره به تحقیقت ادامه میدادی یا دیگه میگفتی ایشون فلان و فلان و فلانن؟ من در مورد ایشون نظری نمیدم اما خیلی زود از تحقیقت دست کشیدی و حرفات بوی قضاوت یک طرفه رو میده

     1. سلام دوست عزیز
      حرف شما کاملا منطقی است. اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم، خیلی بیشتر از این حرف ها باید وقت بگذاریم. اما واقعا آن قدر درس و کار داشته ام که امکان بررسی بیشتر نبوده است و می دانید که همین حد پیگیری را هم خیلی از آدم های جامعه ما ندارند. البته بازهم می پذیرم که باید در موضوعی که می خواهیم قضاوت کنیم بیشتر بررسی کنیم. اما من در این مطلب بیشتر از آنکه موضوع گیری کنم، مشاهده ای را بیان کردم؛ و همه ما به هر حال اطلاعاتمان در موضوعات مختلف کامل نیست. یک نکته را البته در مورد نظر شخصی من درست تحلیل کردید: در کل نسبت به روحانیت خوشبینم مگر آنکه عکسش واقعا برایم اثبات شود و نسبت به تبلیغات ماهواره ای بدبینم مگر آنکه عکسش اثبات شود. اما این باور شخصی من است و به مخاطب نمی توانم بدون بیان دلایلم منتقل کنم (در اینجا در صدد چنین انتقالی نبوده ام.)
      در نهایت من نخواستم در نهایت نظر شخصی ام را بگویم بلکه خواستم مشاهده و گفتگویی را که خودم مستقیم انجام داده بودم، در اختیار دیگران گذارم. همین. و اگر آدم های جامعه ما مشاهدات مستقیم خود را بی طرفانه در اختیار دیگران بگذارند، به کشف حقایق نزدیک تر می شویم. قبول دارید؟

    1. خیلی از اساتید هیئت علمی دانشگاه هم بدبختی اجازه خونه نمی کشن. اصرار دارید که باید همه مراجع تقلید،‌ به قول شما بدبختی اجازه خونه داشته باشن؟
     البته در بعد اخلاقی بهتر است سخت زندگی کنند تا الگوی مردم باشند اما فکر این هستند که به فعالیت های علمی و فرهنگی خود هم درست مشغول باشند. اشکالی دارد؟ آن هم از درآمد حلال.

    2. امام صادق یکی از فضیلت های مرد رو خانه خوب بر شمردن خب شما فضیلتی نداری مرد باش کار کن پول در بیار مگه هرکسی زندگی خوب داره از آب آورده کار کرده الان داداشام و خودمون صاحب خونه ایم لابد تو به ما دادی خب کار کردیم اونم حلال بابام هم کشاورزه
     پس داشتن بد نیست حضرت سلیمان پولدارترین فرد تاریخ بشره پیامبرم بوده برید اول دینتون رو بشناسید بعد به مراجع که تازه شما باید پا درسشون بشینید درس بدید
     بقول خدا در مورد شما عوام الناس اکثرهم لایعقلون فقط دنبال حرفید یعنی باطل چون بین حق و باطل ۴انگشته

     1. البته باید ببینیم که آیت الله مکارم واقعا از نظر جامعه امروز ما پول دار محسوب می شوند یا دارایی شخصی (و نه دارایی موسسه های فرهنگی تحت اشراف ایشان که عموما وقف است) در حد یک استاد دانشگاه دارند؟

   2. پس به نظر شما فقط مسلمانان حرف بر مبنای حق میزنند و بقیه ادیان از سر باد شکم حرف میزنند. البته دو صد گفته چون نیم کردار نیست. امروز تو همه دنیا میبینیم که یه کشور پیشرفته مسلمان نمیتونیم پیدا کنیم.

    1. همه دلایلی برای خودشان دارند و البته خوبی هایی نزدشان است اما همه ما تلاش کرده ایم که دین حق را پیدا کنیم. امیدواریم درست عمل کرده باشیم. پیشرفت های تکنیکی، عوامل مختلفی دارد که جای خودش باید بررسی شود. جوامع پیچیده هستند و ورودی ها و خروجی های بسیار متنوعی دارند که سر جای خودش باید بررسی شود.

  2. آقا محمد عزیز!
   ضمن تشکر از نظرتان، سخن شما متین است که برای اثبات اینکه آیت الله مکارم در بحث مالی چگونه عمل کرده اند، باید روزها وقت گذاشته و تمام احتمالات را از نزدیک و مستقیم بررسی کنیم اما چند نکته:

   ۱- من در حد توان و فرصت خودم وقت گذاشتم و از شما که باورتان این است که ایشان درست عمل نکرده اند، توقع ندارم تحقیق ۱۵ دقیقه ای مرا بپذیرید. این تحقیق را من برای خودم و کسانی که در حد من به مراجع محترم اعتماد دارند مطرح کردم.

   ۲- اطمینان داشته باشید آن قدر آدم حر و آزاده ای هستم که ااگر فرصت داشتم و تحقیق عمیق تر برایم اولویت داشت، حتما برای تحقیق دقیق تر وقت می گذاشتم.

   ۳- کسی که در دفتر ایشان سوال مرا پاسخ داد، مسئول دفتر یا فامیل ایشان نبود بلکه یک پاسخگو به سوالات شرعی بود. اصلا دلیلی نداشت بخواهد به سوال من جواب دهد. می توان بدبینانه به این بنده خدا نگریست اما من با شناختی که از عموم حوزویان دارم، احتمال اینکه به این راحتی بخواهند دروغ بگویند را بسیار پایین تر از آن می دانم که به آن مثل شما اعتنا کنم.

   ۴- در مجموع از نکته ای که گفتید تشکر می کنم اما دقت نمایید که پیش فرض های من و شما اندکی تفاوت دارد.

   1. مدیر یه نقد به خودت دارم اینقدر شل نیا هی نگی شما راست میگید خیال میکنی روشن فکر و منطقی و معقول داری رفتار میکنی باید با ادله قوی مثل اهل بیت بزنی تو دهن گمراهان مردم فقط از سر شکمشون حرف میزنن دوزار فقه و احادیث بارشون نیست فقط میگن عالم چطوری باید باشه هرچی که هست از شما قرتی ها بهتره
    خودشون عامل نیستن به کسایی که همین بلبل زبونی های دینی رو یادشون دادن چیز یاد میدن حضرت سلیمانم پولدار بوده اهل بیت هم در تحریم و فقر بودن دلیل نمیشه اسلام بد باشه اصلا دین ربطی به تکنولوژی نداره مردم باید تلاش کنند و اینکه قدرتمندترین و رو به پیشرفت ترین کشور کشور ایران شیعی هست کشورهای پیشرفته دیگم حکومتشون غیر اسلامیه وگرنه چقدر مدیر های پروژه های عظیمشون که سبب ترقی غرب شده از مسلمانان و ایرانیان مسلمانه
    این نشون میده که یه عده بی عقل فقط هرچی شنیدن تکرار میکنن خودشون عقل ندارن
    خواهشا اینو انتشار بده و به کاربر احترام بذارید ممنون

  3. سلام برادر عزیز
   باشه حرف ایشونو نمی پذیریم.
   اما شما حرفی که زدی رو اثبات کن.خونه قمشونو من به شما نشون میدم.شمام ویلای دستجردشونو(!)نشونمون بدید.
   کلام امیر المؤمنین علیه السلام:
   المرء عما قال مسئول.
   هر شخصی در مفابل آنچه می گوید مسئول است.

   1. لطفا به جای بوسیدن دهان دیگران، استدلال کنید در رد جواب دوستان به آقا محمد.
    با لایک کردن و ابراز احساسات، چیزی حل نمی شود.
    مشکل ما این است که خیلی وقت ها بدون استدلال کافی طرفدار قرمز یا آبی می شویم.

  4. شما به جای تهمت زدن تشریف بیار قم من خدمتتم با هم میریم خونه و هر چی که ملک ایشون هست را با هم میبنیم تا شرمنده این گفتار مشمئز کننده ات شی…بسم الله حرکت کن بیا….۰۹۱۱۱۲۹۵۵۳۲….بیا اگر راست میگی بیا

  5. :-@ جاجی حالا ایشون برداشته رفته از دفتر اون فرد پرسیده منبعش درست نیست!!!!! اونوقت شماکه داری از زبون رسانه رسمی دولت امریکا ادعا میکنی منبعت درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! روتو برم!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. آقا محمد عزیز رو ارجاع میدم به حدیثی که آقا میثم تمار نقل فرموند و اینکه حواسمون باشه حسن ظن به مومنین وظیفه ماست که نباید از اون به ساده لوحی تعبیر بشه در آخر هم یادآوری میکنم قضاوت بدون شنیدن دفائیات متهم، ظلمی است آشکار.

 5. سلام، ممنون از اینکه رفع شبهات میکنید.
  خواستم بدونم حالا شرکت شکر هیچی باغهای پسته ی ایشون چی؟؟؟
  منتظر جوابتون هستم.

  1. سلام دوست عزیز
   خواهش می کنم.

   راستش در مورد باغ پسته چیزی نشنیده ام.
   اگر سوال مطرحی باشد، باید یک جوانمرد پیدا شود تحقیق کند.
   بنده که فعلافرصتی ندارم. شما تحقیق کنید نتایجش را به ما هم برسانید.

   اما یک نکته کلی وجود دارد:
   ایشان مدیر موسسه ای هستند که اموال زیادی را برای ترویج فرهنگی در دست دارد که این اموال عموما هدیه هایی هست که مردم برای فعالیت های فرهنگی تحت اشراف ایشان به ایشان سپرده اند. این موسسه مثل بسیاری موسسات خیریه که برای معیشت فقرا کار می کنند، اموالی دارد اما فرقش این است که کارکرد آن فرهنگی است. ضمنا انگار وقف است با تولیت آیت الله مکارم حفظه الله.

 6. سلام درباره ی باغ ها اشتباه کرده بودم.
  باغها مال یکی دیگه از اشخاص بودن من اشتباه گرفتم.
  از شما و حضرت آیت الله حلالیت میطلبم.
  در پناه حق

  1. خوب دعوای زرگری بین خودتون درست کردید. مردم را هم دراز گوش فرض میکنید. نوش جونتون پولهایی که با فروختن مردم میخورید. فقط امیدوارم کم خودتون را نفروخته باشید.
   ضمنا مطالب مردم نیاز به تایید نداره اگر شما از خودتون مطمئنید

 7. سلام .عید میلاد مبارکتان باد.بخاطر خدمات حضرت مکارم در طی سالیان فراوان بسیار ادای احترام داریم.واز خداوند تقاضای جبران خیر داریم .—.اما ما ایا این دردمان را کجا بریم که بزرگان شیعه چرا خودشان را راحت کرده اند و نگاهی هم به کارگرانی که اگر سلامت داشته باشند ماهی ۴۰۰ هزار میگیرند و زمین مسکونی بالای ۱۰۰ میلیون است؟موضوع این است!!مگر مسکن اولویت یک انسان نیست ؟!!

  1. سلام و خسته نباشید. عید بر شما نیز مبارک

   ۱- بنده از قیمت منزل ایشان خبر ندارم اما یک سوال: آیا ما نسبت به دارایی یک استاد دانشگاه دانشمند هم همین حساسیت را داریم؟ به مراتب دارایی متوسط اساتید دانشگاه بسیار بیشتر از اساتید حوزه است. دشواری های درس خواندن و درس دادن به نظر بنده بسیار بیشتر از کارگری است. هرچند باید جامعه در مورد رفاه کارگران نیز تمام تلاش خود را به کار بندد. به هر حال یک جنبه از زندگی بزرگان حوزه، جنبه علمی و تالیفات ایشان است. ایشان در مقابل خدمات علمی خود به نظر بنده بسیار هم ساده زیست هستند.

   ۲- اینکه از نام شیعه گفتید، مگر بزرگان اهل سنت ساده زیست هستند؟!!!!!!!

   ۳- مسائل اقتصادی جامعه باید حل شود و یکی از گروه هایی که در این موضوه پیگیری و توصیه مکردد دارند، حوزویان هستند.

   ۴- دوست عزیز! شما اهل کجا هستید که به فارسی مسلط نیستید؟

   1. اقای مدیر سایت چرا در مورد هزاران مسله ی دیگر مقایسه ای بین عالمان دینی با سایر اقشار مثله استاد دانشگاه و….وجود نداره اما به مسایل مالی که میرسه با اونا مقایسه میشن..یک مبلغ مذهبی البته قبل از اینکه یک شغل باشه یه الگوی دینه و یه روش زندگی ایا غیر اینه؟؟؟ عالمان دین به طور کل مردم رو به سرای باقی و تحمل سختی ها و نا کامی های دنیا تر غیب میکنن و مسولن در مقابل مردم و در مقابل اعتقادات مردم و نماینده امام معصوم در غیبتند …یک استاد دانشگاه هر طور زندگی کند قضاوت یک انسان دیگر را در مورد خدا و دین به سو ظن نمیکشد…خواهشی که دارم این مقایسه رو دور بریزید ..نظری در مورد اقای مکارم ندارم فقط میدونم ایشون در سطح پایین ترین مردم زندگی نمیکنن..چیزی که تو علوم دینی دوره ی ابتدایی هم به ما یاد میدادنند..و ما هرگز نمونشو از نزدیک ندیدیم

    1. خانم بزرگوار!
     فرمایش ما را قبول دارم که مردم ناخودآگاه نسبت به عالم حساس تر هستند و آنان باید دقت بیشتری داشته باشند. این را هم قبول دارم که باید آنان ساده تر زندگی کنند اما
     اتفاقا باور من این است که در مورد همان هزاران موردی که فرمودید هم باید مقایسه صورت گیرد. باور کنید سختی همسر طلبه بودن و فرزند طلبه بودن گاهی به خاطر همین تافته جدا بافته بودن ایجاد می شود. به نظر بنده ما نه حق داریم قداست بی مورد درست کنیم و نه توقعات عجیب.

 8. سلام.بزرگان شیعه از نظر ما جانشین علی هستند یعنی درد آنها درد مردم هم هست.آیا بزرگان سنی یا اساتید دانشگاه ربطی به این موضوع دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   علماء اهل سنت که روشن است ربطی به این موضوع ندارند هرچند آنان نیز ادعای پیروی از علی علیه السلام دارند. اما روشن است که در ادعای خود صادق نیستند.

   اما در مورد اساتید دانشگاه با شما موافق نیستم. بیشتر اساتید ما ادعای شیعه بودن و پیروی از علی علیه السلام دارند. اساتید که هیچ؛ کاسب ها و … ما نیز در آرزو و امید به قدم گذاشتن جای پای ایشان هستند و انتظار الگو قرار دادن حضرت برای همه اقشار، انتظار نابجایی نیست.

 9. دستت درد نکند دوست عزیز که در باره مساله ای با این همه اهمیت فقط۱۵ دقیقه تحقیق فرمودی. اگر تحقیق به همین سادگی بود همه مردم محقق می شدند.ضمنا آن کسانی هم که خانه به اسمشان نیست از زرنگیشان می باشد.شما یا ساده هستی یامردم راساده می انگاری،به یقین میتوان گفت هیچ انسانی در روی زمین به این سادگی وجود ندارد.

  1. آقا حسن عزیز!

   ۱- اگر برای من شبهه باقی مانده بود و ضروری می دانستم در مورد جزئیات دارایی ایشان تحقیق کنم، مطمئن باشید این کار را می کردم. همان طور که دنیای مهندسی را برای رسیدن به جواب سوالاتم رها کردم و به قم آمدم.

   ۲- به نظرم آن ۱۵ دقیقه صحبت حضوری و رک و راست از آدمی که صداقتش را حس کردم،‌ برای پاسخ سوال اصلی من کافی بود. قبول دارم که اگر کسی سراسر وجودش را شبهه به تک تک مراجع دینی گرفته باشد،‌ با ۱۵ دقیقه سوالش برطرف نمی شود.

   ۳- در این مطلب،‌ مدعی نیستم می توانم شبهه دوستانی مثل شما را جواب دهم بلکه تنها خواستم تجربه خود را با دوستانی مثل شما در میان گذارم. همین. فضای فکری آدم ها و میزان ابهام آنان با هم یکسان نیست. این نکته مهمی است.

  2. آقای حسن آقا فرض می گیریم که حق با شما است اما سوال اینجا است که به هر کسی به صرف اینکه کسی چیزی گفته باید تهمت زد؟ آیا درباره امیر المومنین نگفتند که مگر نماز هم می خواند؟ عبد المالک ریگی را هم به محکمه بردند تا از خود دفاع کند ایشان از عبد المالک ریگی هم بد است؟ با این دید شما سنگ روی سنگ بند نمی شود درباره جشن غدیر و حمله به ایشان چه جنجالی درست کردند؟ اما خانه دستجرد خانه ای که سندش به نام ایشان نیست آنجا هم نمی روند از کجا شما چنین کشف محیر العقولی می کنی که مال ایشان است تازه اگر به آنجا بروند هم مالیتشان ثابت نمی شود چون شاید مال آشنایانشان باشد

 10. بنظرمن حساب مرحوم بهجت ازهمه جداست.ایشان چنان شخصیتی داشتندکه کمترکسی درصداقتشان شک میکرد.امابقیه مراجع وعلماهرگزاین جایگاه راندارندوتانباشدچیزکی مردم نگویندچیزها…

  1. سرکار خانم فاطمه

   آین الله بهجت شرایطی داشتند که اصلا امکان ندارد کسی بتواند از این تهمت ها زند چرا که ایشان از کمتریم امکانات زندگی هم محروم بودند. وگرنه مطمئن هستم برای ایشان هم همین حرف ها را می زدند. محرومیت ایشان انتخاب خودشان بود اما دلیل نمی شود همه اساتید حوزه و حوزویان لازم باشد از نظر اقتصادی مثل ایشان زندگی کنند.

   چیزکی هست و آن اینکه آیت الله مکارم، موسسه بزرگی را اداره می کند همانطور که بسیاری دیگر از علما و اساتید برتر دانشگاهی نیز گاه چنین موسساتی را اداره می کنند. چیزک دیگر این است که ایشان یک سال مسئول آن کارخانه شکر بودند.
   اما چیزهایی که گفته می شود، حرف مسلمان متعهد و حق جوی نیست. خیلی اوقات عین تهمت های وهابیت و … است.

   البته موافقم که دوستانی که هنوز برایشان حل نشده،‌ باید تحقیقات عمیق تری نمایند.

  2. فاطمه خانم سلام. با نظر شما موافقم ولی نه کاملا چون علمای درستکار و در ردیف آیت الله بهجت هنوز هستند ولی گمنامند…
   اما اگر امثال آقای بهجت را نمی دیدیم معلوم نبود چه بلایی بر سر دین و ایمانمان می آمد….

   1. روش زندگی آیت الله بهجت ره به نظر بنده درست تر است اما دلیل بر این نیست که اگر عالمی از ثمرات مادی تالیفات خود و تدریس و … که با دست رنج خودش به دست آورده استفاده کرد، درستکار نباشد. مطمئن باشید آقای بهجت آن قدر فقیرانه زندگی کردند که کسی نتوانست به ایشان تهمتی بزند وگرنه به ایشان هم برچسب های اینگونه می زدند.

 11. به هر حال هر وقفی ناظری دارد اگر شما هم مرجع بودی مردم برایتان از این موقوفات می آوردند تا در راه اسلام خرج کنید.
  تازه به فرض که مال خودشان باشه نعمت های دنیا در اصل برای مؤمنین است که بقیه به برکت آن ها دارند از نعمت ها استفاده می کنند
  کباب و موز را مومن بخورد بهتر است یا آن هایی که هزار جور گناه می کنند؟
  شما اگر تصمیم بگیرید باغ یا کارخانه ای را وقف کنید تا مثلا از درامدش برای ماه محرم استفاده کنند ترجیح می دهید چه کسی ناظرش باشه؟

 12. حجم کار و ساعات فعالیت مراجع امر پنهانی نیست که متوجه نشویم یک مرجع به رفاه خود می پردازد یا نه? ظمن آنکه جرات ورود به فعالیت های کلان برای حل شدن مشکلات مالی حوزه نیز امری ستودنی است و تبعاتی دارد که راحت ترین آن شانه خالی کردن از این مسئولیت است.

 13. من در طول ۳۷سال زندگیم خیلی چیزها رو با چشم دیدم وبه باور رسیدم اما امیدوارم درمورد حضرت مکارم(حفظه ا…)و بقیه علمای اسلام این حرفهادروغ باشه که اگه راست باشه اسلام م م م م م م م م م م م م م م!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. بیشتر تحقیق کن این شکرها از قشم وارد کشور شد شما اگر سفری رفتی قشم تحقیق کن از کسانی که آنجادر کار شکرند اگر هم به این حضرات آیات شک نداری برو در دادگاه ها وادارات ثبت املاک شاگردان همین اساتید هستند ، ببین دنیای ما را به کجا رسانده اند فقط چند ساعت در راهروهای دادگاه بچرخ .

  1. سلام دوست عزیز
   قضاوت امری بسیار دشوار و پیچیده است. دل ما هم از برخی قضاوت ها خون است اما نمی توانم بین این موضوع با شخصیت ایشان ارتباط برقرار کنم. به نظر شما اگر قاضی های ما در دانشگاه درس خوانده باشند، مجموعا سالم تر از قاضیان حوزوی هستند؟

 15. سلام نمیدونم این حرف ها در مورد ایشان راسته یا دروغه فقط اینو میدانم اگه اون طور که میگن نباشه عواقب خیلی سنگی

  1. تحقیق کردن در مورد حضرات آیات کار زیاد سختی هم نیست اولا که در حال حاضر کشور در بست در اختیار ایشان هست هر چند که ایشان ابدا خودشان را ملزم به پاسخگویی نمی دانند و طوری بالای منبر سخنرانی می کنند که انگار هیچ کاره هستند تمام دستگاه قضایی نتیجه اندیشه های منور ایشان هست.

 16. دوست عزیز کارتون خیلی عالی بود.
  شما وقتتون را صرف این کردید که آبروی یک مرجع تقلید حفظ بشود مطمین باشید که امام زمان ع آبرویتان را حفظ میکند

 17. بسمه تعالی
  در حدیث داریم :
  مردی خدمت امام موسی کاظم علیه السلام آمد و عرضه داشت: فدایت شوم از یکی از برادران دینی کاری نقل کردند که من آن را ناخوش داشتم، از خودش پرسیدم انکار کرد در حالی که جمعی از افراد موثق و قابل اعتماد این مطلب را از او نقل کردند،
  حضرت امام موسی کاظم علیه السلام فرمود: گوش و چشم خود را در مقابل برادر مسلمانت تکذیب کن حتی اگر پنجاه نفر قسم خوردند که او کاری کرده و او بگوید نکرده ام از او قبول کن و از آنها نپذیر ، هرگز چیزی که مایه عیب و ننگ اوست و شخصیتش را از بین می برد در جامعه منتشر نکن که از آنها خواهی بود که خدا در موردشان فرموده:
  إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَهِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ . کسانی که دوست دارند زشتی ها در میان مؤمنان پخش شود عذاب دردناکی در دنیا و آخرت دارند
  کافی ج ۸ ص ۱۴۷
  خود حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز این شایعه را تکذیب کرده اند و لینک تکذیب شایعه این است:
  http://makarem.ir/news/?typeinfo=4&lid=0&mid=60303&catid=6410&start=1&PageIndex=0

 18. یکی گفت مرغ و موز اینا بخورن بهتر از اوناس.. نمیفهمم یعنی چی؟ آخه وقتی اونا بخورن ما دلمون خوشه اونا این دنیارو دارن و ما اون دنیارو.. ولی اینا بخورن چی؟
  گفتین هدیه برای اسام و گسترش دین؟! علی و اولادش مگه نویسنده بودن؟! گسترش دین الگو میخواد نه کتا اونم واسه جامعه ای که حرف از میانگین مطالعه روزانش حرف نزنیم بهتره.. ا حتی اصلا از تعداد بی سواداش.. بگذریم..
  میتونن اون همه مال و منال انفاقی رو با چندتا تحقیق کوچولو به کسایی ببخشن که بخاطر همون یه کم پول دینشون که هیچ آبرو و ناموسشون داره از بین میره.. فقر فساد میاره حضرات.. وقتی فساد بیاد دیگه دینی نیست.. ریشه فقر زده بشه اول بعدش بریم سر زندگی و دین،.. شکم گشنه حرف حالیش نمیشه..

  اگه حلال زاده ای نظرامو تایید کن.. لطفا

  1. دوست عزیز!
   این را کاملا قبول دارم که اگر علماء ما فقیرانه زندگی کنند، قناعت و رضایت از زندگی در فقرا بیشتر می شود اما این را فراموش نکنید که چنین توقعی، توقع واجب از آنان نیست. با اساتید دانشگاه مقایسه کردم به این جهت که یک شان قابل توجه علما،‌ کار تخصصی علوم انسانی است و اگر عالمی همین حد را هم داشته باشد، برای جامعه مفید است.

   در مورد نویسنده بودن
   مشکل ما این است که حوزه علوم انسانی را تخصصی و نیازمند نظریه پردازی های عمیق نمی دانیم. باور کنید اگر ما در این زمینه ضعف نداشتیم، مشکلات اقتصادی و سیاسی بسیار کمتری داشتید. در مورد همین آیت الله مکارم با وجود آن همه کتابی که نوشته اند، با وجود اینکه تقریبا از معدود کسانی بودند که موسسه ایشان در زمینه تجارت هرمی کتاب نوشت، بازهم بنده که به مناظره با هرمی ها می رفتم، می دیدم محتوای این کتاب چه قدر کم است و چقدر جامعه بیشتر نیاز دارد.

   مشکل ما این است که نقش علما را فقط الگوی اخلاقی بودن می دانیم.
   سرانه مطالعه،‌ وظیفه را از دوش عالم ساقط نمی کند ضمن اینکه دانشجویان و محققان رشته مرتبط با موضوع، حتما کتاب را استفاده می کنند.

   در مورد فساد آوردن فقر، گرچه حرف هایی دارم اما همه ما مخالف فقریم. همین آیت الله مکارم نبوده که بارها به دولت و … راهکار و تذکر درباره گرانی داده است؟

 19. سلام به همه انسانها من این رامیدانم که باتبلیغات وپول وعدم آگاهی وتنبلی درتحقیق میتوان انسان بی مانندی مثل علی ع راهم چنان بدنشان داد که مردم بگویندمگرعلی هم نماز می خوانده که درمحراب کشته شده یا امام حسین ع رامرتدوخارج ازدین معرفی مکننددراین دنیا ازاین بازیها بوده هست وخواهدبودوانسانهای پاک مخصوصا فقهادرنوک این تهاجم قراردارند وهمه روزی درپیشگاه خداوندبایدپاسخ گوباشیم چه بخواهیم چه نخواهیم خداوندتمام علما فقهاومراجع ومتقین راطول عمرباسلامتی عنایت فرمایدآمین

 20. باسلام خدمت دوستان عزیز من هم شایعاتی که پیرامون مراجع تقلید بزگوار وجود داره رو شنیدم و خیلی مناسفم چون توی خانواده خودم نیز هروقت اومدم بحث کنم گفتن مراجع خودشون فساد مالی دارن. من فقط از وجدان های بیدار یک سوال دارم اینکه از خودشون پرسیدن چرا جدیداً شایعه کردن آیت الله مکارم شیرازی همه چیزو حرام کرده تا جوانانی که می خوان مرجع تقلید خودشونو پیدا کنند با تردید روبرو شن. ما در گذشته با فتوای مراجع تقلید جلوی استعمار گر پیر، انگلیس رو گرفتیم و اونا هم خوب فهمیدن که کجا رو باید تخریب کنند.

 21. در ادامه فقط یک نمونه از کار هایی که حضرت آیت الله مکارم شیرازی با خمس مردم انجام میدن رو خدمت دوستان عرض کنم و اون تاسیس شبکه ولایت هستش که من با دیدن اون و تحقیقات خودم الان خیالم اندکی راحت شده که می تونم بگم دیگه شیعه شناسنامه ای نیستم و در آخر عرض کنم گوشمونو به دهن شیطان(ماهواره) نسپاریم و هر چیزی که از مرکب خر دجال پخش میشه رو باور نکنیم و خواهش میکنم حدیث مولا امیر المومنین (ع)رو در مورد دجال و مرکب آن را مطاله کنید و به شباهت عجیب آن به ماهواره و امواج صوتی دقت کنید. با آرزوی ظهور حضرت مهدی(ع)

 22. سلام علیکم طاعات و عبادات مورد قبول درگاه حضرت حق به قول استادم اگه دیدی روزی پشت سرت حرف در میارن یا بزرگ شدی چشم دیدن بزرگی تورو ندارن یا مانع رسیدن به هدفشون هستی میخوان تخریبت کنن یا حسادت می کنن میخوان از چشم مردم بیفتی حضرت آقا هم بزرگوار هستن و هم مانع رسیدن به اهداف فتنه گرهای عمامه مشکی امثال شیرازی ها هستن و هم حسادت می کنن اکثراٌ جوانها از حضرت آقا تقلید می کنن ایشالله خدا کسی رو که باعث آبروی مومنی میشه رو هدایت کنه اگه قابل هدایت نیست نابود خار کنه آمین

 23. من نمی دونم واقعاایشون این کاروکردن یامردم براشون حرف درآوردن ولی اگه سوء استفاده ای شده باشه، من دیگه اعتقادی به ایشون نخواهم داشت.

  1. اگر تا حالا پایتان به دادگاه باز نشده است این دلیلی براین نیست که شما از هر جرم یا گناهی مبرا هستید .من در مورد شخص آیت الله مکارم اظهار نظر نمی کنم .مورد شخصی گرفتاری من در یک پرونده فساد اقتصادی در حجم بالا و ابعاد بسیار وسیع اجتماعی و سیاسی بود من به همراه چند هزار نفر دیگر شاکی و مالباخته این پرونده بودیم که هنوز هم با گذشت یک دهه بار آن بر دوش دستگاه قضا سنگینی می کند و با کمال تاسف سردمدار آن و عوامل مرتبط همگی با تحصیلات حوزوی بودند و البته با ارتباطات ویژه و تکان دهنده .اما علت اظهار نظر من در این سایت پیشنهادهای رشوه ارائه شده به عده ای از مسئولان رسیدگی کننده به ان پرونده تحت عنوان هزینه ساخت مسجد برای فلان ارگان و بهمان سازمان بود.اظهارات مدیر محترم سایت در استعلام از دفتر آقای مکارم جالب بود و جالبتر است بدانید شهرام جزایری عرب مفسد اقتصادی هم اهل این کمکها و مساعدتها بود ولی تنها کسی که از او قبول نکرد حضرت آیت الله بهجت بود.
   من برای آن پرونده فساد ملی چند صد صفحه مستندات و مدارک دارم غیر قابل انکار و خدشه ناپذیر و قابل رسیدگی در هر دادگاه صالح و مستقل ولی برای دوستان ساده دل و خوش باورم می گویم که دادگاه ویژه روحانیت وجود خارجی دارد و وظیفه اش رسیدگی به انواع جرایم این قشر از جامعه است.با احترام مهندس فرهمند

   1. سلام دوست عزیز!

    تا جایی که من می دانم، گروه هایی که دلبسته به انقلاب هم هستند در قم و شهرهای دیگر هستند که پیرو مطالبه عدالت خواهی رهبر انقلاب، در صورتی که برایشان اثبات شود گروهی مورد ستم قابل توجه عده ای قرار گرفته اند، برای کمک به آنها، اقدام می کنند. حتی اگر پرونده مربوط به دادگاه ویژه باشد. البته در دستگاه قضایی هم کسانی را مستقیما می شناسیم که مطمئن هستیم اگر چنین مسائلی وجود دارد، می توانند برای اقامه حق پیگیری کنند. ادعا کافی نیست. لطفا اگر مدرکی دارید، مستند برایمیان بفرستید. ما حق جو هستیم. اگر موردی باشد در حد توان خود (به عنوان یک شهروند که حس می کند در قالب سیستم موجود می توان مسئله را اگر هست، پیگیری موثر کرد) پیگیری می کنیم. لطفا اگر مدرکی دارید، ادامه دهید. ایمیل: h.hajikazem@gmail.com

    فقط یک سوال: آیا پرونده ای که شما می گویید، بر اساس مدرک و سند، ارتباطی به شخص آیت الله مکارم شیرازی دارد؟ آیا مدرکی دارید که ایشان در زمانی که برای کارخانه مشکل پیش آمد، ارتباطی در موضع تصمیم گیری با آن داشته اند؟

    همان طور که گفته ام، به عملکرد آقایان اعتماد دارم مگر اینکه خلاف آن اثبات شود. بنابراین تا زمانی که مدرک به قول شما قابل ارائه به دادگاه صالحه وجود نداشته باشد، انتظار نداشته باشید که کسی را متهم به چیزی نمایید. پس منتظر مدارک شما هستیم.

 24. اگه ریگی تو کفششون نیست چرااموالشان اعلام نمیشه،چراعکس کلی از خونشون نشون نمیدن هیچ کدام از مسیولان “به جزاحمدی نژاد”عکسی ازداراییهایشان نیست،حتی رهبری،درسایتهاعکس خانه پدرشان هست ولی خودشان نه.نگید مسایل امنیتیه که قبول نمیکنم ،هیچ کس بیشتر امام علی دشمن نداره

  1. من با شما موافقم که بهتر است این مسائل شفاف سازی شود. مثلا در مورد زندگی مقام معظم رهبری، از آدم های موثقی شنیده ام که زندگی ایشان به شدت ساده است. (در مورد آیت الله مکارم هم که در حدی که اطلاع داشتم نوشتم) در مورد بسیاری علمای حاضر دیگر هم همین است. مثلا منزل آیت الله شب زنده دار که خودم گاه می رفتم، سادگی زندگیشان کاملا مشهود بود. اما اینکه چرا نمی آیند این مسائل را رسانه ای کنند، دقیق دقیق نمی دانم ولی چند حدس می زنم:

   ۱- آن آدم هایی که دارند به این علما ناسزا می گویند و خبرهایی از قول خودشان مطرح می نمایند (مثلا می گفتند فلان عالم مطرح کلکسیون پیپ دارند) بنا بر روشنگری در چارچوب جامعه مدنی ندارند و معمولا جریان های ضد روحانیت هستند که همه کاری از آنان بر می آید و گاه دروغ هایشان برای مردم روشن روشن شده است. احتمالا بسیاری از علما نشستن مسلمان پای ماهواره اینان را آن قدر ناپسند و مخالف انصاف و شرع می دانند که مستند ساختن برای پاسخ دادن به آنها را تایید خیلی ضمنی این جور اطلاعات کسب کردن می دانند. از طرف دیگر همه این بزرگان ما مریدان و علاقه مندان بسیار زیادی دارند که در آن فضا حس می کنند راه برای اینکه شخص از عملکرد کلی آن عالم به اینکه کلکسیون پیپ یا خانه تجملی ندارد پی می برند. در واقع می خواهم بگویم علت مستند تهیه نکردن از زندگی فعلیشان (که البته احتمالا در آینده و نسل های بعد مستند هم تهیه شود و بر شما روشن خواهد شد) این است که پاسخ دادن به آن تهمت های بسیار عجیب غریب را در شان خودشان نمی دانند. (کاری به اینکه این کار درست است یا نه ندارم ولی لااقل اینکه حتما حق نداریم بگوییم پس ریگی در کفش دارند.)

   ۲- به نظر شما اگر فردا مثلا رهبر معظم انقلاب اجازه دهند فیلم و عکس داخل خانه ایشان منتشر شود، خداوکیلی این آدم ها نخواهند گفت ساختگی است؟ مطمئن باشید اگر اثبات شود هم که ایشان ساده زندگی کرده است، می گویند این موضوع که مهم نیست. مهم این است که …. (دروغی دیگر می بندند)

   ۳- وقتی یک مرجع بیاید بگوید ایها الناس ببینید خانه ام ساده است. گفته اند خانه اش اشرافی است … آیا به نظر شما از دیدگاه شیعیانی که به ایشان اعتماد کامل و ارادت شدید داشته و او را خدمتگزار اخلاق و معنویت می دانند بر نمی خورد که اصلا مگر چند نفر این سوال برایشان مطرح شده که مرجع تقلید شیعه گفته بیایید مستند تهیه کنید؟

   ۴- همان طور که روش شهید بهشتی این نبود که در دوران حیاتش برای رفع تهمت ها برنامه بگذارد و … ، روش دیگران هم تا حدودی این نیست. البته حرف مردم مهم است و در حد معقول خود سایت آیت الله مکارم هم در سایتشان در پاسخ به کسانی که کارخانه شکر را پرسیده بودند انگار جواب هایی داده بودند اما مسئله این است که در فرهنگ اسلامی، یک مسلمان اهل تحقیق است و حق ندارد و حق ندارد تفکر خود را بر اساس نقل قول های این و آن و به ویژه دشمنان دین تنظیم کند. پیش فرض جامعه مسلمان این است. توجـــــــــــــــــــه کنید.

   البته سلیقه من هم این است که بهتر است شفاف سازی بیشتر شود چون شبهه خیلی زیاد است. اما این دلیل بر محکوم کردن عالمان نیست.

 25. باسمه تعالی
  باسلام خدمت همه دوستان اعم ار موافق و مخالف.
  قضیه ای که نقل میکنم خودم شاهد عینی آن بودم:
  سالها پیش راهم به دفتر آقای مکارم خورد. نشسته بودم که ناگهان چند اتوبوس از افراد مختلف با این شعار وارد شدند:” کارخانه قند دزفول،اخیا باید گردد/ از دست آیت الله آزاد باید گردد”
  دیدم قضیه جالب شد نشستم. نمایندگان معترضین آمدند و حرف زدند که چند ماهه حقوق نگرفتیم، بعضی خودکشی کردند و…
  و اما آقازاده آقای مکارم که معمم هم بود آمد حرف زد و گفت:” آقا ماههاست سهام کارخانه قند دزفول را واگذار کرده اند…”
  نکته: نگفتند به کی واگذار کرده اند؟
  بعد هم نفری یک پرس چلوکباب کوبیده خوردند و داستان به خوبی و خوشی تمام شد!!

  1. ممنون از اینکه مشاهده خود را بیان کردید. من قم زندگی می کنم اما متاسفانه در این موضوع اطلاعات موثقی نداشته ام. با بنا بر اعتماد، و با فرض اینکه مشاهده شما دقیق بوده باشد، ادامه می دهیم:
   پس احتمالا این شعارهای کارگران مذکور است که سالهاست هنوز خوراک تبلیغاتی ماهواره ها علیه ایشان است. البته هرچه بوده، اتفاق خوبی نبوده. اما اگر بدترین نقد به ایشان این است، به نظرم در برابر خدمات علمی ایشان، موجب کنار گذاشتنشان نیست.

   ==================================

   روش زندگی آیت الله بهجت ره به نظر بنده درست تر است اما دلیل بر این نیست که اگر عالمی از ثمرات مادی تالیفات خود و تدریس و … که با دست رنج خودش به دست آورده استفاده کرد، درستکار نباشد. مطمئن باشید آقای بهجت آن قدر فقیرانه زندگی کردند که کسی نتوانست به ایشان تهمتی بزند وگرنه به ایشان هم برچسب های اینگونه می زدند.
   اشرافی زندگی کردن به نظر من در شان عالم نیست اما اولا حتی اگر اطلاعات شما درست باشد، این ها نامش اشرافی زندگی کردن نیست و ثانیا ساده زیستی فضیلت است و الزاما واجب نیست.

 26. راستی دیدم یکی از دوستان گفته بود منزل ایشان در خیابان صفائیه قرار دارد و بسیار کوچک است!
  اولا ایشان احتمالا معنای کوچک در ذهنشان با آن کوچکی که در ذهن مردم هست فرق میکند.
  ثانیا طول یکی از خانه های این بزرگوار که بایکی از دو همسرشان در آن زندگی میکنند را با قدمهایم اندازه گرفتم حدود۳۸ قدم بود الباقیش را نتوانستم اندازه بگیرم فقط در ۲ طبقه بود و آجرنما و شیک. برخلاف منزل آقای شبیری امام جماعت حرم که خانه شان از لحاظ اندازه همین است منتهی آجرنما نیست و فقیرانه است! یادآوری: از سعادت مرد داشتن خانه وسیع و همسرخوب و مرکب رهوار است.
  برخی آقایان دوتا دوتا زن اختیار کردند!
  در قدیم زمین ارزان بود خریدند و ساختند و بعضا با فرزندانشان زندگی میکنند یا شاید هم ارثی باشد…
  مرکب رهوار هم که معمولا راننده دارند و محافظ…
  گاهی اوقات بعضا تا در ورودی حرم برای درس و نماز با ماشین آقایان را میاورند که انسان ناخواسته یاد معبد آمون می افتد!
  بهترست اینقدر بددل نباشیم و حسن ظن داشته باشیم لابد امثال آیت الله بهجت نمیتونستن اینجوری زندگی کنن که شهرداری خونه فقیرانه اش را که بالاتر از مسجد فاطمیه بود به بهانه ساختن راه میگن میخواسته خراب کند و آخر عمری ایشان در موسسه در راه حق ساکن شده بودند!
  راستی هنوز هم از راه خبری نیست….
  روحش شاد و راهش پررهرو باد.

  1. روش زندگی آیت الله بهجت ره به نظر بنده درست تر است اما دلیل بر این نیست که اگر عالمی از ثمرات مادی تالیفات خود و تدریس و … که با دست رنج خودش به دست آورده استفاده کرد، درستکار نباشد. مطمئن باشید آقای بهجت آن قدر فقیرانه زندگی کردند که کسی نتوانست به ایشان تهمتی بزند وگرنه به ایشان هم برچسب های اینگونه می زدند.
   اشرافی زندگی کردن به نظر من در شان عالم نیست اما اولا حتی اگر اطلاعات شما درست باشد، این ها نامش اشرافی زندگی کردن نیست و ثانیا ساده زیستی فضیلت است و الزاما واجب نیست.

 27. خبر بیخود ندید ایشون کلی سرمایه از ملک و باغ و غیره در قم دارن در حالی که تظاهر به ساده زیستی می کنند واقعا متاسفم

  1. خبری ندادیم. خبر را شما گفتید و ما هم در تایید کردیم که در سایت دیده شود.
   البته ایشان تظاهر به ساده زیستی نمی کنند. نه در مصاحبه ها، نه در برخوردهای اجتماعی و …
   بیشتر املاک ایشان هم اهدایی های مردم به موسسه امیرالمومنین است که وقف می باشد.
   آن مقدار که گفتید مطمئن هستید، خانه ۱۸ قدمی ایشان بود. اگر از چیز دیگری هم مطمئن هستید بفرمایید.

 28. من نمی فهمم اصلا به فرض ایشون کلی ملک در قم داشته باشن مگه گناه داره؟؟؟مگه پیامبر در سفر تجارتی با حضرت خدیه آشنا نشدن؟؟مگه امام علی ثروتمند ترین مرد عرب نبودن؟چرا عادت کردیم هر کی پول داره انگ دزدی بهش بزنیم////؟؟؟؟؟آقای مکارم حدود ۲۰۰ کتاب دارن….که در سال کلی چاپ میشه…خودشون هم گفتن درآمدشون از راه کتابهاشون هست…..۲۰۰ تا کتاب اونم برای ایشون که نویسنده و عالم مطرحی هستند زیاد فروش میره و درآمدش حلاله/////زحمت کشیدن کتاب نوشتن سودش رو هم تو دنیا هم تو آخرت می برن///////

 29. من باخانواده ایشون رفت وامددارم
  ایشون ارثیه زیادی بهشون رسیدع
  وهمچنین تلاش
  وکاربسیاری درزمینه حوزه و فرهنگ انجام دادن
  و ثروتشون ازاین جهته.
  بقیه هم تهمت ناروا نزنن.

 30. سلام چرا بعضی ها هر تهمتی علیه بزرگان دین را راحت قبول می کندد و می گوییند همه روحانیون این طور وان طور هستند ولی در خصوص مشاغل دیگر کسی خطا کند فقط همان شخص خیلی با احتیاط نقد می شودوعمومیت نمی دهند که البته کار صحیح هم همین است ولی چرا با بزرگان دین طور دیگر عمل می کنند ایا یادشان رفته که ایت الله العظمی مکارم در خصوص گرانی به دولت تذکر داده بودند در حالی که مسولین دیگر توجهی نکردند؟ چرا از ویزیت خارج از تعرفه پزشکان اعتراضی نمی شود ؟ایا فکر می کنند پول خمس به مصارفی که در قران امده نمی رسدوخدای نکرده برای خودشان می شود؟پدر ایشان وضع مالی خوبی داشته خوب چرا به کسانی که نامشروع صاحب مال شدندحرفی نمی زنید ؟چرا درامد میلیاردی فوتبالیستها وفرار از مالیات و…برخی دیگر را نمی گویند ؟تازه با خوشحالی طرفدار فوتبالیستها هستند که با این همه خرج بیت المال شدن برای یک گروه خاصی که نتیجه هم نمی گیرند جای اعتراض ندارد و ورزشی که موفق بوده را نادیده گرفته ؟چرا سرمان را در گریبان هوای نفس خودمان می کنیم وحلقوم شیطان می شویم ؟ایا خبر از درامد شبه ناک خودمان هم داریم یا فقط مرغ همسایه غاز است این را بدانید که بی احترامی وتهمت به برگان دین است که خیر وبرکت را می ببرد وکشور را از رشد وترقی باز می ماند

 31. برادر شما که زبان فارسی رو خوب می‌فهمید ..ضربل مثلی‌ هست که می‌گوید : هیچ بقّالی نمیگه ماست من ترشه…به همین دلیل ساده هم اینکه ایشون مافیای شکران یا خیر توسط هیچکسی قابل رسد نیست مگر اینکه اجازه و قدرت رسمی‌ برای دسترسی‌ به اطلاعات داشته باشه—تو کشورهای آزاد مطبوعات این کار رو می‌کنن و ننشن هم از این طریق تامین می‌شه….یعنی‌ فضولی کردن و رسوا کردن کثافت کاری ها،،،اما تو مملکت امام زمان به اسم تشویش اذهان عمومی دهان مطبوعات رو گل میگیرن…می‌‌مونه مصادر رسمی‌ مثل قوه قضائیه. که داداش رئیسش تو روز روشن رشوه گرفت و احمدی‌ فیلمش رو نشون داد تو مجلس و جناب رئیس هم ایشون رو نه زندانی کرد نه هیچی‌…خوب کسی‌ که تو خانوادش رشوه گیری انجام می‌شه و بردارش رو تنبیه نمیتونه بکنه زورش به یه مرجع تقلید میرسه که از خودش گردن کلفت تره…بعدش میرسیم به دولت …دولت هم که رئیسش با تصویبه ۶ تا فقیه وهقوق دان از همین حوزه علمیه انتخاب شده…حالا بیاد بگه ریسس هوذه علمیه کثافت کاری میکنه؟؟ خوب یعنی‌ یه کسی‌ که خودش اهل کثافت کاری بوده به اینها صلاحیت داده…پس سلاهیت خودشون هم زیر سوال میره…تازه اگه خودشون با جناب مدیر تو بخور بخور شریک نباشن…اصل نود مجلس هم می‌‌مونه که می‌تونه بازرسی کنه ،،خوب خدا رو شکر همنشری نگهبان همین نماینده‌ها رو تایید میکنه،،، که کوس رسوای کثافت کاریشون گوشه‌ فلک رو پر کرده…اگه ندیدی فقط همین کافی‌ که بین حقوق نماینده‌ها واسه این همه تبلیغات کافیه؟ پول تبلیغات از کجا میاد؟ از کثافت کاری‌ها دیگه داداش…..اینه که اگه آقای آیت‌الله اگه کاری نکرده باشه هم،،،چون یه جوره جامعه رو مسدود کردن که فقط وقتی‌ میخوای دزدی کنی‌ باید اینجوری همه رو خفه کنی‌…پس اگه بخواد عین آب خوردن دزدی میکنه…اگر هم خیلی‌ آدم پاکی‌ باشه باید خیلی‌ نفسش پاک باشه که تو این کثافت‌ها غرق نشه…که عقل کسی‌ قبول نمیکنه یکی‌ بدون اینکه دزدی کنه یه سیستم دزد ساز رو بپذیره—ایشالا یه وقتی‌ برسه که نظارت و مالیات تو مملکت اینقدر دقیق بشه که پولدار شدن عیب نباشه

  1. ماهان عزیز
   از توجهتان سپاسگزام. رک گویی شما تحسین برانگیز است اما درباره نحوه قضاوت و دیدگاه نهاییتان با هم به شدت اختلاف نظر داریم. امیدوارم این اختلاف نظر ها موجب رشد دو طرف شود. بنابراین محترمانه گفتگو می کنیم.

   بله قبول دارم که هیچ بقالی نمی گوید که ماست من ترش است. سوال من هم از باب درخواست توضیح بود و نه قضاوت نهایی. ارائه آن در اینجا هم ارائه اطلاعات مختصری بود که حضورا به دست آورده بودم وگرنه باید مخاطب ده ها نکته دیگری را که می فهمد کنار آن قرار دهد تا به نتیجه برسد.در مورد مافیای شکر بودن با شما موافق نیستم. به هر حال فهم اینکه وضعیت واردات و صادرات فلان قلم کالا آیا استثنائی در میان اجناس دیگر است، برای گمرکچی و بازرگان و… قابل کشف است. شاید همه اطلاعات تجار و کلیه مبادلات کشور در معرض دید همگان قرار نمی گیرد اما مافیای کالایی بودن، چیزی نیست که در انباری منزل بتوان مخفی کرد.
   شما درباره تنبیه داداش رئیس قوه قضائیه، از آقای رئیسی که رئیس وقت دادستانی بودند توضیح بخواهید. ملاقات عمومی و سخنرانی گاهی جاهایی دارند. در مورد مسئله ای که گفتید، هیچ نمی دانم اما آقای رئیسی را در پرسش پاسخ های دانشجویی، آدمی حرّ و حق جو دیدم.

   در مورد رئیس جمهور و شورای نگهبان و … اگر بخواهید آسمان و ریسمان را به هم ربط دهید، همه به هر حال ممکن است گذرشان به دباغ خانه بیفتد پس نتیجه بگیریم چون برایشان حق ناحق کردن سود دارد، پس حتما این کار را انجام می دهند؟ چه استدلال عجیبی است.
   پس عزیز دل! اخلاق چه می شود؟ حرف شما یعنی هرکس در کاری نفعی داشت، باید به خاطر نفع خود هر جنایتی را انجام دهد و می دهد. این حرف شما که مبنای قضاوتتان قرار گرفته توهین به انسان ها نیست؟ چه راحت قضاوت می کنید.

   قبول دارم که باید صورت های مالی دقیق تر بشه اما مطمئن باشید اگر اخلاق نباشه، در سایه همان شفاف سازی ها، اون هایی که میتونن، ظلم های عظیم خواهند کرد. نمی دانم شما چه قدر اعتقاد دارید اما خیلی از آدم های دینی جامعه ما هنوز برای حق الناس و لقمه حلال اهمیت فوق العاده ای قائل هستند.
   هنوز بعضی ها نه تنها حرام نمی خورند، حتی جایی که مشکوک باشد هم عطایش را به لقائش می بخشند.
   شما همه این ها رو دارید نادیده می گیرید.

 32. آقای صاحب این سایت
  به عنوان یک بچه شیعه مسلمان، این را میگم، عالم روحانی که خودش بالاتر از حد متوسط جامعه زندگی کنه، حداقل اون حق نداره مردم را دعوت به ساده زیستی کنه، در این وضعیت جامعه، که من افرادی را میشناسم که بعضی شب ها گرسنه میخوابند، واقعا صحبت کردن از یکسری روحانیون که بالاتر از سطح قشر متوسط جامعه زندگی می کنند، چیزی جز مزخرفات نیست، روحانی باید و واجب است در سطح متوسط به پایین جامعه زندگی کند. حال این روحانیون خودشان میدانند که در برابر خداوند چه جوابی بدهند.

  1. آقای بهنام عزیز!
   ممنون از دغدغه و حساسیتتان. خیلی این حساسیت زیباست. اما بگذارید در این حساسیت ها و تعیین وظیفه دیگران دقیق باشیم. فرض کنید یک طلبه ارثی از پدرش به او رسید یا به خاطر هیئت علمی بودن حقوقش خوب بود یا تألیفاتش عواید مالی برایش داشت. آیا حق داریم بگوییم که او و زن و بچه اش حق ندارند از آن مال استفاده کنند و باید به میزان متوسط رو به پایین از آن مال بردارند و بقیه را واجب است ببخشند؟
   کاملا قبول دارم اگر ساده نزیستند، توصیه آنان درباره ساده زیستی بی فایده است. قبول. اما اگر ساده زندگی نکردند، آیا حق ندارند مثلا دانش خود درباره تفسیر قرآن و اخلاق خانواده در اسلام و اقتصاد اسلامی و … را ارائه کنند؟
   قبول دارم اگر بیایند خود را خیلی خیلی عامل و مقدس و مجسمه اسلام و … جلوه دهند، باید ساده زیست هم باشند اما اگر ادعایی در این زمینه ها نداشتند، نمی توانید بگویید شرعا واجب است ساده زیست باشند.
   دوست عزیزم! من به ساده زیستی خیلی اعتقاد دارم اما حواسمان باشد که دیگران را در برابر چیزی که شرعا بر آنها واجب نیست، سرزنش نکنیم. به باور من حتی بر گناهان دیگران هم نباید دست به سرزنش و تخریب بزنیم چه برسد درباره چیزی که فقط دور از شان اوست (و حرام نیست)

   بازهم از دریافت نظراتتان خوشحال می شوم.

 33. زمانی میشه نظر داد ک سایتی ک در باره فساد مالی آقای مکارم نوشته فیلتر نشده باشه و من اون وقت بتونم نظر بدم در این رابطه
  والان اینو فهمیدم ک شبیه بت پرستان زمان ابراهیم و موسی علیه السلام شدیم ک راهبان سرگرمشان میگردند.
  اخه مومن ، ی نگاه ب هتل های کنار حرم حضرت امام رضا بندا
  اونا برا بابای منه؟؟
  یا بازم برا حوزه ی علمیس؟؟!!
  همین و بس….
  خواب رو میشه بیدار کرد اما کسی رو ک خودشو بخواب زده ن…
  نماز روزتون قبول و التماس دعا
  بازهم ممنون

  1. سلام دوست عزیز؛ طاعات مقبول.

   اول: اینکه فیلتر بودن، دلیل بر ندانستن نیست. خیلی از اون هایی که این مطلب رو جستجو می کنند، با VPN دسترسی به سایت هایی که ضد آقای مکارم نوشته اند دارند. مطمئن باش. همه مطالب را کنار هم میذارن و بعد نظر می دهند.

   دوم: اینکه شکر خدا از هتلی که آقای مکارم کنار حرم ساخته اند اطلاع دارم. بله. واقعا برای حوزه علمیه ساخته اند. اگر جستجو کنید، می بینید که برای این ساخته اند که طلبه ها (که بیشتر طلبه هایی که خوب برای کار علمی عمرشان را می گذارند، از نظر مالی ضعیف هستند) بتوانند با ثبت نام در آن و قرعه کشی ای که انجام می شود، از این هتل استفاده کنند وخانواده های آنها بتوانند از زیارتی بهره مند شوند. این هتل ها خدمات بسیار ارزان قیمت به طلبه ها می دهند در حد وسعشان.

   سوم: عزیزم! گفتگو خیلی ارزشمند است. وقتی دارید گفتگو می کنید، به مخالف خود نسبت خواب ندهید. مطمئن باش دوست من که اگر روزی بفهمم در مورد این آقا یا هرکس دیگه اشتباه کرده ام، بدون هیچ ملاحظه ای، حقیقت را می پذیرم هر چه که باشد.

   نماز و روزه های شما هم قبول و ممنون که ما را لایق دیدن نظر شریفتان دانستید.

  2. دوست عزیز
   ۱. هتلها نیست و فقط یک هتل ولایت هست جنب حرم رضوی که متعلق به حوزه است.
   ۲. هتل رضوی جهت استفاده طلاب (سالی یکبار برای هر طلبه) در اختیارشان هست.
   ۳. اموال مرکز مدیریت حوزه های علمیه ربطی به آیت الله مکارم یا هر شخص دیگری ندارد.
   ۴. بسیاری از مراجع و بزرگان متولی اوقافی بوده اند که مردم برای صرف در امور دینی در اختیارشان می گذاشته اند.
   ۵. هر وقفی یک متولی دارد و متولی وقف بودن به معنای مالک وقف بودن نیست بلکه بدین معناست که وقف را در زمینه هدف واقف یا واقفین به جریان بندازد و حفظ کند.
   ۶. در مورد مصرف وجوهات شرعی هم ظاهرا دو نظر میان مجتهدین وجود داشته و دارد: مصرف مستقیم وجوهات در محل آن، سرمایه گذاری و مصرف عوائد و سود حاصل از آن در محل هزینه کرد وجوهات.
   ۷. بر خلاف همه متخصصین سایر رشته ها که مدرکشان فقط بر. مبنای توان علمیشان صادر میشود، مدرک اجتهاد برمبنای ملکه اجتهاد (توان علمی درونی شده) + تقوای فردی صادر میشود.
   ۸. برخلاف سایر مدارک علمی که با تقلب و خرج پول می توان به آن دست یافت (البته برخی موارد) ، مدرک اجتهاد باید به تأیید مجتهدین قبلی رسیده باشد و توسط آنان صادر شود که آنان نیز توان علمی فرد را نه در یک جلسه آزمون که بصورت عملی در آثار یا سیر دروس و کتب و اظهار نظرها می سنجند.
   ۹. البته با وجود موارد بالا امکان انحراف برای همگان وجود دارد و هیچکسی از وسوسه شیطانی در امان نیست خصوصا اینکه گردش مالی دفاتر مراجع و هزینه کرد ایشان (تاحدی که می دانم) محرمانه است.(البته بنده با محرمانه بودنش موافقم زیرا خود حجم گردش مالی هم درصورت شفافیت ابزار دیگری برای افزایش حمله هایی از جنس دیگر علیه مراجع خواهد بود.
   ۱۰. باتوجه به مقدمات بالا در عین اینکه مفاسد اقتصادی در میان بزرگان حوزوی مانند دیگران غیر ممکن نیست اما اصل بر این است که آنان (بلکه همه مردم دیگر هم) بر تقوای فردی خویش استوار هستند مگر اینکه عکس آن با دلیل قطعی ثابت شود (مثل اینکه اموال موقوفه را سند شخصی برای خود یا دیگری زده اند که ملکشان باشد و به ارث برسد یا استفاده ای خلاف نیت واقفان از وقف می کنند) وگرنه هر مرجع تقلیدی ممکن است میلیاردها موقوفه را متولی باشد یا میلیاردها وجوهات به دفترش برسد.
   ۱۱. آنچه که قطعا می توان از علماء به عنوان وظیفه ایشان انتظار داشت عدم روحیه اشرافی و تظاهر به ثروت + عدم خیانت در موقوفات و وجوهات است نه بیشتر.
   ۱۲. البته اینکه بخواهیم مرجع ساده زیست باشد (ولو اینکه ثروتمند باشد) – به نظر بنده – توقع بیجایی نیست اما اینکه بخواهیم خانواده اش هم به همان سادگی زندگی کنند شاید توقع بیجایی باشد. (نگفتم اشرافی باشند گفتم زندگی مرفه داشته باشند.) زیرا همسر مجتهد نه مجتهده است و نه شاید توان ساده زیستی داشته باشد.
   ۱۳. البته ساده زیستی یک مفهوم است که تعیین دقیق حدود آن کاری شاید نشدنی باشد و مجتهد خودش باید با توجه به بسیاری از مسائل(از جمله شرایط اجتماعی، وضعیت اقتصادی مراجعان و…) و براساس تقوا حدود آن را برای خودش تعیین کند (مثلا ممکن است شخصی بگوید آقای بهجت چون کارتن خواب نبوده نمی تواند با کارتن خوابها از تقوی صحبت کند و…)
   ۱۴. اینکه از مرجعی بخواهیم اموال حلال و ارثیه اش را تماما مثلا وقف کند یا به فقرا ببخشد و خودش محتاج اندک شهریه حاصل از وجوهات باشد نه عقلانیست و نه شرعی (البته برخی از بزرگان به علت روحیه زاهدانه تاحدودی این کار را انجام داده اند.)
   ۱۵. در روایات به زهد شخصی و وسعت و رفاه در زندگی خانوادگی (نه اشرافیگری و تظاهر و فخرفروشی با ثروت) تأکید شده است و از اسراف و مال اندوزی غیر مولد تحذیر شده است.
   ۱۶. هر شخصی صاحب اختیار خودش است نه اولاد و همسر و خاندانش و در برابر آنها وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارد و در نهایت اعلام برائت (مانند آیات عظام جنتی، خزعلی، نسبت به پسرانشان و امام راحل نسبت به نوه اش و دیگرانی از این دست) بنابراین نباید برخی رفتار اطرافیان را به حساب خود آن شخص گذاشت وگرنه باید به حضرت نوح علیه السلام هم ایراد بگیریم. (این مورد کلی بود و ربطی به آیت الله مکارم نداشت.)
   ۱۷. به هرحال و در پایان فساد از هر شخصی ناپسند است و از بزرگان دینی ناپسندتر و نیکی از هرشخصی نیکوست و از علما پسندیده تر.

 34. باسلام وتشکرفراوان ازنظرهای دوستان من شخصابه عنوان یک بازرگان با اطلاعاتی که دراختیاردارم به آیت الله مکارم نمره ۱۰۰میدم خداحفظشون کنه التماس دعا

 35. سلام ……من یکی به عالم دینی یا غیر دینی کار ندارم هر کس جرمی مرتکب شده باید بررسی شه ولی فکر نمی کنم ایشون سلطان شکر باشن البته الله و اعلم …اما این فیلتر کردن رو مخه …

  1. هرکس جرمی مرتکب شود باید حتما بررسی شود، اطلاع رسانی در مورد جرم های عمومی انجام شود و حتما محاکمه شود. اما فکر می کنم جرم ایشان، این است که با همه گروه های ضد اسلامی از نظر عقیدتی درگیر شده اند. کمتر کسی است که مثل ایشان کار کرده باشد و این می تواند انگیزه ای برای هجمه به ایشان باشد اما بازهم می گویم: و الله اعلم.
   سیاست فیلتر، ماجرای دیگری است که اگر فرصتی بود باید به آن بپردازیم. من هم فکر می کنم سیاست گذاری آن نیاز به بازبینی هایی لااقل موردی دارد.
   در عین احترام به نظر شریفتان، در مورد دزدی و … اصلا مثل شما فکر نمی کنم. نباید برای ما عادی شود. البته یک فریب تبلیغاتی در کشور ما این است که اختلاس را با دزدی برابر می کنند. دزدی، در تعریف متداول مردم، برداشتن از بیت المال برای نفع شخصی است اما اختلاس هرگونه هزینه خارج از اجازه قانون است. متاسفانه در مورد اینکه محتوای اختلاس چه بوده، خوب اطلاع رسانی نمی شود.

   برای من حتی صد هزار تومان دزدی و رشوه هم مهم است. اگر نگویم هزار تومان …

 36. صرف نظر از این که آقای مکارم چه جور آدمی هستن و سلطان شکر هستن یا نه، بابت لحن آرام و متین مدیر سایت و نویسنده مقاله از ایشون تشکر میکنم.

 37. خدا شفات بده صاحب وبلاگ
  رفتی از دفتر اقای مکارم پرسیدی ببخشید آیا آقای مکارم سلطان شکر هستند یا نه؟
  تو برو خودتو بستری کن برای سلامتی روانی جامعه خطرناکی
  خخخخخخخ

  1. دوست عزیز!
   ممنون از دعاتون. دعای خوبیه.
   خدا ایشالا همه ما رو شفا بده. 🙂
   اما
   خنده دار، این است که ما پای صحبت های کسانی که با امثال آیت الله مکارم مشکل دارند (لااقل اینکه آقای مکارم را متهم می کنند) گوش می دهیم و خنده دار تر این است که خیلی وقت ها هم می پذیریم. هیچ کجای دنیا تا جرم کسی با سند و مدرک ثابت نشده، او را متهم نمی کنند. اما ما با گوش کردن چند تا فایل تصویری از سخنرانی یک آدم، تهمت به دیگری را وارد می دانیم. خنده دار نیست؟
   کاری که من کردم، این بود که از متهم توضیح خواستم تا لااقل حرف او را هم شنیده باشم. جالب است که شما حتی به آقای مکارم که لااقل عده ای او را امین و اعلم می دانند حق نمی دهید که از خودش دفاع کند و توضیح دهد. 🙂
   من به جای آنکه گوشم را فقط به حرف های کسانی که مشکلشان با آقای مکارم روشن است بسپارم، با جرأت از جایم بلند شدم و رفتم و از آنها توضیح خواستم.
   این توضیح آنان، اثبات نمی کند حتما درست می گویند اما
   ۱- شنیدن حرف طرفی که به او اتهام زده شده انجام شده است.
   ۲- تا زمانی که سند محکمه پسندی بر علیه او نداشته باشیم، حق مجرم دانستنش را نداریم.
   ۳- ممکن است کسانی که بنا بر دلایلی اعتمادی به آقای مکارم دارند، حس کنند سکوت این آدم ها به معنی تایید اتهام است در حالی که از نظر آنان تهمت مربوطه آن قدر بی راه است که ارزش جواب دادن ندارد. البته من اینطوری فکر نمی کنم و به نظرم حتی حرف های بی اساس را هم باید جواب داد. این متن برای آنان که به خاطر شواهد دیگری به امثال آیت الله مکارم اعتماد دارند، می تواند شاهد و قرینه ای برای نزدیک شدن به حقیقت باشد.

   نکته آخر اینکه بارها گفته ام این تجربه خود را فقط برای ارائه یک قرینه و نه دلیل با مخاطبان سایت در میان گذاشتم. خواهش می کنم کامنت ها را بخوانید. گفتگوی خوبی میان موافقان و مخالفان واقع شده است.

   موفق باشید. امیدوارم همه ما همیشه حق جو و حق پو باشیم.

   1. عن امیر المؤمنین علیه السلام: (وفقهاؤهم یفتون بما یشتهون وقضاتهم بما لا یعلمون یحکمون وأکثرهم بالزور یشهدون، من کان عنده درهم کان عندهم مرفوعا، ومن علموا أنه مقل فهو عندهم موضوع).
    از امیر مؤمنان علی علیه السلام فرمود:) فقیهان آخر الزمان طبق آنچه که دلشان بخواهد فتوا مى ‏دهند، و قاضى ‏هایشان به چیزى که نمى ‏دانند حکم مى ‏کنند و بیشتر آن ‏ها به دروغ شهادت مى ‏دهند. کسى که پول دارد در نزد آن ‏ها عزیز و محترم است، ولى شخصى که بى‏ پول باشد در پیش آن ‏ها زبون و حقیر است). إلزام الناصب فی إثبات الحجه الغائب – الشیخ علی الیزدی الحائری – ج ۲ – ص ۱۶۳ – بشاره الاسلام، ص ۸۰ ط دار الکتب الاسلامی؛ الزام الناصب، ص ۱۸۵ط مؤسسه مطبوعاتی حق بین، با کمی اختلاف، به نقل از روزگار رهایی.

    1. بله. کاملا صحیح است اما آیا این را می خواهید برای قضاوت در مورد اشخاص استفاده کنید؟ آیا می خواهید آن را پیش بینی ای فرض کنید که با آن بتوانیم راحت تر کسی را محکوم کنیم؟ پس آیه نبأ چه می شود؟ پس آیه قل من حرم زینه الله التی اخرج لعباده … چه می شود؟

     البته قبول دارم این روایات، هشدارهایی است که مردم و عالمان باید همیشه به عنوان یک نقطه پرتگاه در نظر داشته باشند. همان طور که مردم در آخرالزمان در معرض لغزش های بزرگ قرار می گیرند، عالمان هم که به نظر من بی تاثیر از فرهنگ عمومی جامعه نیستند، به نوبه خودشان در معرض لغزش هایی قرار می گیرند که البته چون در مقام عالم قرار دارند، این لغزش ها خطرناک تر است و باید نسبت به آن سخت گیر تر بود.

     یک نکته دیگر اینکه برخی از این روایات می تواند در مورد عالمان غیر شیعه باشد. لااقل در برخی مناطق و برخی مقاطع. چون پیش بینی حضرت درباره جهان اسلام است و نه فقط شیعیان .
     نکته آخر اینکه طلبگی راه خیلی دشواری است و در این عصر بسیار دشوارتر است. گرچه برخی از عالمان مورد احترام و توجه مردم واقع شده اند اما در مجموع زندگی برای کسی که ۶ الی ۲۵ سال درس حوزه خوانده است، خیلی وقت ها هنوز دشواری های بسیاری دارد. مسئولیت قابل توجهی هم وجود دارد که همه این ها موجب می شود امثال ما از حوزوی شدن پرهیز کنیم. همه این ها را در قضاوت راجع به عالمان در نظر بگیریم.

   2. یقیناً یکی از مواردی که فقهاء که به اصطلاح امانتداران دین هستند را به گمراهی کشاند، دنیا پرستی و نفاق آنهاست و لذا در روایات اهل بیت (ع) لغزش علماء را به شکستن کشتی تشبیه کردند که هم آن کشتی غرق می شود و هم مردم را غرق می کند.

    عن أبی عبد الله (ع): (… و رأیت الفقیه یتفقه لغیر الدین، یطلب الدنیا و الرئاسه….. و رأیت المنابر یؤمر علیها بالتقوى ولا یعمل القائل بما یأمر…).
    امام صادق (ع) درباره ی آخر الزمان در حدیثی طولانی فرمود: (… و دیدی که فقیه برای غیر از دین تفقه (آموختن دین) کند و طالب دنیا و ریاست باشد… و دیدی بر منبر ها به تقوا امر کنند و گوینده به آنچه امر می ‌کند عمل نکند). الکافی ج ۸ ص ۳۶

    1. بله. فرمایش شما کاملا درست است. دنیا خواهی، هرچند اساس زندگی عموم مردم شده باشد، عالمان وخانواده آنها باید تلاش کنند اسیر آن نشوند. البته استفاده از دنیا برای انجام بهتر مسئولیت ها ممنوع نیست. به نظر من اگر طلبه ای صبح ها بتواند با خوردن یک لیوان آب هویج بهتر و بانشاط تر کار علمی کند اما بگوید آب هویج خوردن در شان من نیست و باید فقط چای بخورم، به نظرم اشتباه کرده و در حق دینداری و مسئولیت خودش ستم کرده است.

     دوست داشتن دنیا و ریاست البته آفت بزرگی است. همان طور که اسیر میز بودن برای همه زشت است، اسیر مقام ظاهری بودن برای عالمی که دینی اخلاقی را ترویج می دهد، زشت تر است.

     ممنون از روایاتی که ذکر کردید.

   3. درود بر شما مدیر محترم ، صبور ومنطقی سایت
    باور کنید مثل شما به درد ریاست جمهوری این مملکت می خورید کسی بااین صبر ومتانت و دانایی و آزاد اندیشی ومحبت

 38. سلام بر همگی دوستان البته جناب ایت اله مکارم شیرازی مرد بزرگی است همچنان که فرزند نوح بدی کرد فرزند ایشان نیز می تواند بدی کند و البته که بدانید کارخانه دزفول را پسر ایشان می چرخانید و بعداز خریداری به طور کامل تعطیل شد و پول کشاورزانی که تا آن روز چغند قند به کارخانه داده بودند پرداخت نکردند و دلیل یک سری اعتراض هایی که حتی به قم کشیده شد همین بود و تا کنون نیز این قشر زحمت کش به حق و حقوق خود نرسیده اند پس لطفا زود باور نباشید .

  1. ممنون از اینکه نظر دادید. در مورد پسرشان چیز چندانی نمی دانم اما حاضرم اگر مدارکی مبنی بر بدهی فرزند آیت الله مکارم به کشاورزان وجود دارد، اگر در همین مطلب ارائه کنید، کپی مدارک را در دست بگیرم و حداقل برای خودم هم که شده، مراجعه کنم و بررسی نمایم که آیا واقعا چنین بدهی ای از سمت فرزندشان وجود دارد؟ و اگر وجود دارد چرا پرداخت نمی شود.
   یک بار یکی از دوستان گفت می توانم تلفن فلان شخص را بدهم تحقیق کنید و هرچه ایمیل به او زدیم، جوابی نداد.
   مطمئن باشید آن قدر حقیقت برایم مهم است که صریحا سوال کنم.

 39. سلام باتشکراز آگاهی رسانیتان
  البته من وقتی قضیه سلطان شکررا شنیدم انرا مکردشمن وحمله به یک شخصیت دینی وانقلابی دانستم وبه جهت پیداکردن یک جواب مستدل برای دیگران لازم دانستم جستجو کنم
  باتشکر

  1. شما پیش فرض گرفته اید که شکر سلطان دارد. حالا دنبال سلطانش می گردید. چه سلطانی است که این همه دولت ها آمدند و رفتند و شکر همچنان از نظر رسانه های معارض سلطان دارد. جالب است. شما ثابت کن که شکر سلطان دارد و بعد با هم دنبال سلطانش بگردیم.

   1. سلام اخوی و عرض ادب به شما و بزرگواران عزیز
    چندتا نکته ناخودآگاه به ذهنم رسید که میگم دلخور نشید منظور من همه آقایون نیستن……!!بهجت ها هنوز زنده اند اما در اقلیت خیلی کم….
    من شهر شیراز زندگی میکنم ودوست روحانی دارم (کع به قوله خودش شیخ )
    ایشون درامد زندگیش ام دی اف کاریه که دقیقا میفهمه درد کار یدی چیه….
    از اون آخوند لوتی هاست خلاصه…..
    یه بار کابینت کار کرده بود و پولشو نمیدادند و حالش عجیب گرفته بود ازش پرسیدم چرا کار میکنی وقتی میتونی نکنی وقتی میتونی خوشکل و راحت منبر بری نماز بخونی و پول بگیری
    یه خنده تلخی کرد و عمیق تو فکر رفت و یه سیگار روشن کرد گفت روزی که حوزه علمیه استقلال مالی نداره عین قدیم ، نماز خوندن میشه کار و آخوندها در مقابل قانون میشن خاص و مردم عادی مٹل من و تو میشیم عام……
    یه پک عمیق و یه خنده تلخ خشک رو لبش ادامه سکوتش بود …..
    کاش تو کشورمون منابع اینقدر آزاد بود که میشد حساب کتاب از مذهبیون باز خواست کرد و دیگه حرفی واسه هیشکی باقی نمیموند و خاص و عامی نبود که به خاطر خاص بودن نشه ازش سوال کرد ….
    خیلی حرفا تو دل بود باس میزدم اما نه حالش هست نه حوصله شما میکشه که حرف های تکراری که میدونید رو بزنم ……
    حق جو و حق طلب باشیم و ساده لوح نباشیم انشاالله

    1. سلام دوست عزیز!

     خدا دوستتون رو حفظ کنه. حرف های خوبی زده. شاید این روش زندگی برای او وخیلی از دوستان طلبه لازم باشه اما به نظر بنده، روحانی باید درآمد مستقل داشته باشه تا بالاخره زندگی زن و بچه اش بچرخه اما درآمدش باید از مسیر فرهنگی باشه که وقتی ۱۵ سال در حوزه درس خونده، به اولویت اول و تخصص خودش که کار فرهنگیه بپردازه. به نظر من باید روحانی شاغل باشه اما شغلش نوسندگی، ویرایش، برگزاری کارگاه های آموزشی و … باشه. البته اگر امکان این ها برایش فراهم نبود، بله خوبه که نجاری و کارگری هم کنه. البته از باب نبود ظرفیت اجتماعی. به نظر من نجاری کردن روحانی، مثل نجاری کردن هیئت علمی دانشگاهه. هرچند حال ندارم تشابه هاش رو براتون بنویسم. تو خود حدیث مفصل بخوان.

     اما در مورد ساده لوح بودن یا نبودن: من می دانم قدرت رسانه ای علیه علما بسیار زیاد است. از طرفی امکان اینکه یک عالم، فاسد باشد هم هست. با وجود همه دانش و معروف بودنش. حالا وقتی که در مورد یک عالم تهمتی با قراین مختلف ایجاد می شود، جهت گیری من چه باشد؟ یادمان باشد که آیت الله بهشتی را هم داشتیم که به او جاسوس می گفتند. اگر شما آن روز بودید، او را به خاطر اینکه به شما ساده لوح نگویند، جاسوس می نامیدید؟ من حق ندارم بگویم می دانم فلان آیت الله حتما پاک است اما حق ندارم بگویم فلان آیت الله به خاطر قرینه هایی که هست، حتما ناپاک است. ما نسبت به ظن های خودمان هم مسئولیم و این ساده لوحی نیست بلکه احتیاط است.

 40. خداوند مهربان در حدیث قدسی میفرمایند
  من به دوگروه از بندگانم میخندم
  عده ای که میخواهم به آنها عزت بدهم و مردم در تلاشند که خوارشان کنند
  و دوم
  بالعکس

  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

 41. در جواب اون دوستمون که معتقدند آخوندها خاص محسوب می شوند و ما عام
  باید بگویم بله اون ها از جهاتی خاص هستند مثلا قانون و دادگاه جداگانه ای دارند
  ولی این مسئله برای اون ها امتیاز نیست بلکه زندگی اون ها رو سخت ترم می کنه
  توضیح این که علاوه بر جرم محسوب شدن هر فعلی یا ترک فعلی که مطابق قوانین موضوعه یااحکام شرعیه قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی وتربیتی باشد برابر ماده ۱۸آئین نامه دادسراها و دادگاههای ویژه روحانیت، طبق تبصره ماده ۱۸ همان قانون: “اعمالی که عرفا موجب هتک حیثیت روحانیت وانقلاب اسلامی باشد ، برای روحانیون جرم تلقی میشود.”
  همچنین اگر روحانیتی اموری خلاف شان مرتکب شود یکی از وظایف دادگاه روحانیت این است که به او تذکر بدهد
  برخی رفتارها هستند که اگر فرد عادی یا به قول آن برادر یسا خواهر گرامی، فرد عام آن را انجام دهد نکویده نیست ولی اگر فردی روحانی مرتکب آن بشود باید به او تذکر داده شود
  بنابرای می بینیم که خاص بودن آن افراد فقط باعث می شود که آن ها بیشتر از ما که افرادی عامی هستیم، مواظب رفتار و عملکرد خود باشند.
  از طرفی طبیعی است که هر صنفی برای خود قانون جداگانه و حتی دادگاه جداگانه داشته باشد مثلا ما وکلا قانون و دادسرای و دادگاه انتظامی مختص به خود داریم در مورد قضات نیز وضع به همین ترتیب است چرا که حساسیت این مشاغل بالا بوده و باید بیشتر رعایت رفتار خود را بنمایند.
  در جواب برادران و خواهران دینی دیگر نیز باید گفت:
  من نمی دانم آیا آیت الله مکارم سلطان شکر هستند یا خیر
  ولی اگر خود را مسلمان می دانم که امیدوارم لایق اسم مسلمان باشم، خداوند در کتاب مقدسش مومنان را به حس ظن به یکدیگر سفارش فرموده است: “اى کسانى که ایمان آورده‌اید، از گمان فراوان بپرهیزید. زیرا پاره‌اى از گمانها در حد گناه است.”(آیه ۱۲ سوره حجرات)
  از این رو شایسته است در هر واقعه ای که می نگرید نخست بهترین اندیشه ها را به خود راه دهید مگر آنکه به تدریج چیزی خلاف آن برای شما ثابت شود. حتی توصیه شده است که به خدا نیز گمان بد نبرید. گمان نیک ببرید تا همان گمان در حق شما جاری شود.
  و همچنین این آیات:
  “آنچه را که نمی دانی از او پیروی نکن، چرا که چشم و گوش و دلها همه مسوولند.”(سوره اسراء آیه ۳۶)

  “(کفار) در قضاوتهای خود تنها از ظن و گمان پیروی می‌کنند در حالی که ظن و گمان به هیچ وجه انسان را به حق و حقیقت نمی رساند.”(سوره اسراء آیه ۳۶)
  و بسایری آیات دیگر که این خود اهمیت این مطلب را به خوبی می رساند
  اگر ما مومنین به همین راحتی براساس گفته افرادی که هیچ منبع معتبری در دست ندارند به دیگران تهمت های ناروا بزنیم حربه بسار خوبی در دست دشمنان اسلام خواهیم شد و به راحتی آن ها را به مقصود خود که تفرقه میان مسلمانان است می رسانیم چرا که از قدیم گفته اند تفرقه بیانداز و حکومت کن
  اگر ما مسلمانیم و به قرآن معتقد هستیم چرا از فرامین آن سرپیچی می کنیم چرا برخلاف فرامین خدا به جای حسن ظن به یکدیگر سوءظن داریم آیا داشتن چند خانه (آن هم به فرض اثبات) شایعه های دیگر را نیز به اثبات می رساند؟!
  چرا هر شایعه ای را بدوت تعقل در آن و تحقیق می پذیریم مگر نه این است که دین ما دین تعقل در این است.
  در نهایت حرف من این است اصل خوبی دیگران است مگر خلاف آن اثبات شود. البته احتیاط در روابط با مردم هم لازم عقل است.
  امیدوارم که صحبت های طولانی من ملال آور نبوده باشد.

 42. کار اقتصادی بسیار پسندیده است
  درصورتی که به منافع جمغ کثیری لطمه نخورد
  خصوصا” منافع صنایع داخلی
  واردات هرکالایی که ماتوان تولید وامکانات آن را داریم
  قاچاق کالا میباشد
  مانند واردات بلوراز اروپا یا اتومبیل های غربی
  وهممه آنها نیز باید معدوم شوند
  معتقدم قانون گذاران قانون گریز که حکم معارضه با مردم رادارند
  قبل از قصاص به مثل غیر قابل کنترل
  به اصلاح امور بین خود اقدام کنند

 43. لطفا خداشاهدواخرت را در نظر بگیرد بعد راجب یگی از پسران ایشان در صادرات وواردات فعالیت میگند بگویید راجب دامادش ایشان؟

 44. اگه آیت اله بهجت توی این دوره جوانتر بودند و مستقیما در مسایل سیاسی ورود پیدا میکردند ایشون هم مثل آیت اله مکارم مورد هجوم تهمت ها و اکاذیب سینه چاکان استکبار و روشن فکر نماهای فاسدو یا ساده لوحان جاهل قرار میگرفتند هر چند که این اواخر تهمتهایی در مورد حساب میلیاردی آیت اله بهجت از این محافل کثیف به گوش میرسید انگار این احمقها نمیدونن که یه مرجع کلی وجوهات از طرف مردم به حسابشون واریز میشه و مبالغ صرف ترویج دین و هزار کار خیر دیگه میشه…

 45. با سلام
  من کاری ندارم به اینکه چی پشت سرشون ایشون میگن
  کاری به این هم ندارم که دلیل کارخونه مارخونه چیه
  ولی خداوکیلی
  چرا ما دیگرون رو قضاوت می کنیم؟
  چه دلیلی داریم
  حضرت امیر(ع) می فرمایند: اگه کسی رو دیدید رفت تو میخونه، نگید که رفته شراب بخوره، بگید رفته ارشاد کنه. و اگه هم دیدید مست اومد بیرون، نگید شراب خورده، بگید که به زور بهش خوروندن.
  این کلام امیر(ع) یعنی ما باید مثبت نگر باشیم.
  چرا چیزی رو که اطلاع نداریم الکی تهمت می زنیم.
  واقعا خود ما کدوممون رفتیم و از نزدیک دیدیم و شنیدیم.
  چرا ملت ما همه قاضی اند؟
  خود شما هم تو سایتتون چرا قضاوت می کنید؟
  چرا حکمی که هنوز به کسی ثابت نشده رو الکی باب می کنیم و روش لج و لجبازی می کنیم؟
  به خدا این افکار و بدبینی بدون سند و مدرک گناه کبیره است. چرا حواسمون نیست؟
  مگه فقط زنا کردن گناهه؟
  روزی تو این مملکت صدتا بازیگرو شوهر می دن و طلاق می دن؟
  روزی هزار بار به دیگرون بدون هیچ دلیلی تهمت می زنن؟
  یه کمی به این مسأله فکر کردیم؟
  من تا اونجایی که بر اساس عقل ناقصم از حرف و گفته های آیت ا… مکارم شنیدم- تو مسائل شبهه ناک و مقتضیات زمان- دیدم که واقعا از خیلی ها نظر دقیق و بهتری دارند؟
  استدلال های قوی میان کلامشون هست؟
  همین برای من کافیه (هر چند که مرجع من نیستند)
  باقی چیزو و خونه و مسکن و اینا اصلا به ما ربطی نداره
  ما چه می دونیم؟ هر چند که اینا هم ممکنه تهمتی بیش نباشه.
  خواهشا هیچ کس و حتی یه بچه ی کوچیک رو هم قضاوت نکنیم؟

 46. سلام . در مورد رونمایی از قران مطلا توسط ایت الله مکارم شیرازی تحلیل هایی میشه ک متاسفانه تحلیل نیست و تهمته.مثل اسلام امریکایی و تجمل پرستی و بها دادن ب ظاهر قران و رها کردن باطنش.من خودم تا حدی میتونم جواب بدم اما میخوام بدونم ایشون پاسخی به این صحبت ها ندادن ؟؟؟؟

   1. بسم الله الرحمن الرحیم
    :: با اهداء سلام و تحیت؛
    پاسخ:  این کار به صورت نادر و استثنایی برای ابراز اهمیت قرآن مانعی ندارد ولی به صورت گسترده کار مناسبی نیست. بنابراین این کار یک اثر هنری می باشد و از این جهت قابل تحسین است البته قرار است عواید حاصل از فروش آن نیز صرف امور خیره و افراد نیازمند شود.
    همیشه موفق باشید              
    دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / استفتائات
    این پاسخ دفتر ایشون بود

 47. سلام
  ای کاش و ای کاش قوانین طوری اجرا میشدندکه کسی بخودش جرات نمیداد در مورد کسی قضاوت و تهمت روا دارد.ای کاش با جاهلانی که چشم و گوش بسته هر حرفی در مورد بزرگی گفته می شدمیپذیرفتندو به آن دامن می زدند برخورد قاطعی می شد تا دیگر اینهمه هجمه و تهمت در باره ی بزرگانمان و مفاخرمان و اذتمان زده نمی شد. و خداوند اذتمندتر میکند کسی را که به او تهمت می زنند و خداوند ریشه جهل و جهالت و دروغ و تهمت را بخشکاندکه اینان نه ضدانقلاب که بلکه ضد دین و ضدقرآن وضداسلام وضدانسانیت و باجهالت خود آب درآسیاب صهیونیسم می ریزند و خدا به راه راست هدایتشان فرماید.

 48. با سلام من یکی از کسبه خیابان صفاییه شهر قم هستم و مغازه بنده نزدیک دفترایشان می باشد و با تحقیقاتی که در بین دوستان و هم چراغی ها داشتم تحقیق مدیر محترم را تایید میکنم و مرجع تقلید بزرگوار آیت الله مکارم شیرازی را از هر گونه تهمت های ناروایی که شنیدم پاک میدانم .

 49. واقعا عجیبه، اول که سلطان شکر خود آیت الله مکارم حفظه الله تعالی بود، البته بدون ارائه هیچ مدرکی، بارها هم از سوی دفتر معظم له تکذیب شد. بنده یه سوال دارم، آیا کسی مدرکی در اختیار داره برای این ادعا بزرگ؟؟؟(البته به جز برنامه تلویزیونی شبکه VOA که بدون هیچ مدرکی فقط این ادعا رو میکنه).
  بگذریم، بعدش سلطان شکر داماد آیت الله مکارم شخصی به مدلل شد، که در این مورد هم دفتر معظم له تکذیب کرد و گفت که ایشون اصلا دامادی به این نام ندارن.
  از همه این ها گذشته، آیا کسی مدرکی داره؟؟؟؟!!!!!

 50. کامنت ها را خواندم و دارم اشک میریزم ، برای نماز صبح بیدار شدم ، کتاب حاج اقا مکارم را می خواندم و لذت بردم و سر از اینجا در آوردم …….. در دانشگاه کرسی ازاد اندیشی بود و بعضی جوانان کمی فریب خورده این موضوع را مدام بیان میکرداند ، و میگفتند وقتی تمام سایت ها فیلترهست ، چطور تحقیق کنیم ؟ … آخر تحقیق در مورد انسانی بزرگوار مثل ایشان؟ بخدا اخر الزمان شده ، مگر خداوند نمیفرماید لا تجسسسوا؟ ، حالا کار به جایی رسیده که در کار این انسان بزرگ تجسس میکنند …. خدایا چه باید کرد ، نمیدانم ، فقط امید فرج کمی ارامم میکند ، یعنی میشود آخر همین هفته بیاید؟ از این زندگی و این همه تهمت به علما مراجع و رهبری ، نه این که جوابی نداشتم اما اشک اجازه جواب دادن به این دانشجویان ساده که با دو ترم خواندن علوم سیاسی و حقوق و جامعه شناسی اینقدر فرهنگ عمیق دینی را فراموش کرده اند نداشتم صدایم در نمیامد و لاجرم مجلس را ترک کردم ، همه امال و ارزوهایشان شده غرب ، من نمیدانم اخر غرب چه دارد شما که اخرین مدل ماشین غربی سوار هستی گوشی موبایل اخرین نسخه امریکایی شلوار جین استین کوتاه تیشرت ، خب دیگر چه میخواهید ، من بروم تا نمازم قضا نشده ،،،این هم اول روز ما ،،، با تهمت به علما …اقا ببندید این کامنت های زشت رو ،،،، جواب ایا اشک های من به پای شما مدیر سایت هست …اصلا نظارتی هست یا برادر شما هم خوابی؟ یک برادرمان هنوز یک هفته نیست شهید شده. یا سالار شهیدان خودت کمک کن ، ای خدا اسلام نابم آرزوست …. اقای مدیر سایت سما هم برودید بخوابید اخوی، به اندازه کافی اشکمان را مدیریت شما در اورد ، پل صرات همدیگر را میبینیم.

  1. سلام کاربر عزیز
   دغدغه های زیبای شما نسبت به احترام دانشمندان اسلامی برای بنده هم اهمیت دارد
   اما مسئله این است که دیده ام واقعا بسیاری از جوانانی که دنبال حقیقت می گردند، در این موضوع سردرگم شده اند.
   بالاخره باید جایی هرکس اطلاعاتی دارد و نظری دارد بیان کند و گفتگو شود.
   باید بتوانیم فضای ذهنی آنان را درک کرده و با آنان هم قدم شویم.
   عالمان دینی اگر عالم دینی هستند، حاضرند کسی به حقیقت برسد به قیمت اینکه گره های حتی اهانت آمیز خود را طرح کند و گفتگو شود.
   اگر عالمان دغدغه دین دارند که دارند، آبروی خود را پای حقیقت خواهند گذاشت.

 51. من طلبه در حوزه علمیه قم هستم از کسانی که این شایعات را باور می کنند دعوت می کنم به شهر مقس قم بیایند تا از نزدیک در جریان فعالیتهای روزانه این عالم بزرگوار قرار گیرید خوشبختانه حتی برای ورود به کلاسهای درس ایشان محدودیتی وجود ندارد. تخلفات مالی از ان کسانی است که ما به انها اعتماد میکنیم و به مجلس و امثال ان راه می دهیم انگاه غیبشون میزنه و بعد از مدتی هم می فهمیمیم که سر از فلان کشور دراوردند

 52. اینجوری که من از کامنتهای دوستان و جواب مدیریت سایت خوندم ریشه همه مشکلات کشور و فقر و گناه و … آمریکاست . خیلی مسخره است . موندم اگه این آمریکا و انگلیس و اسرائیل نبودن چه بهونه ای داشتیم . البته خودمونم میتونیم بهونه جور کنیم . میتونیم یه گروهکی مثل داعش رو درست کنیم گناهارو بندازیم گردنش .
  اللهم عجل لولیک الفرج

 53. هرکسی هستی ، یه دفعه.
  قد بکش از پشت نقاب.

  از رو نوشته حرف نزن.
  رها شو از پیله ی خواب.

  من امیدی ندارم که کامنت مرا پخش کنی.
  اما قلمت را هیچوقت نفروش.
  دو حالت است .
  یا نآآگاهی ، که تحقیق کن اگر نمی‌دانید.
  با خودت را به آن راه زده ای و در ستاد تبلیغات نظام ،بهمراه دهها یا صدها نفر دیگر پشت سیستم های تان ،گند و‌کثافت های این شیادها را پاک و ماسمالی می‌خواهید بکنید.
  اما ببین زیر علم که هستی.

  1. دوست عزیز!
   این قدر راحت در مورد آدم ها قضاوت نکن.
   من به شنیده ها و گفته ها اعتماد نکردم و حضورا راه افتادم تا بیشتر بدانم. فرصتی برای تحقیق مفصل نبود. اما قدم خود را برداشتم. شما هم قدم خودت را بدون اعتماد به بلندگوها بردار.
   راحت قضاوت نکن درباره آدم ها عزیز

 54. اینجانب ؛ خیلی عظمت حضرت آیت الله العظمی مکارم را درک نکرده بودم. در این چند روز اخیر فهمیدم که در بین علمای شیعه از طرف مخالفان بیشترین هجمه ها علیه ایشان می باشد لذا فهمیدم که ایشان خیلی بزرگوار هستند. چرا که از یک طرفه بیشترین هجمه ها علیه ایشان بوده و از طرف دیگر این هجمه ها همه دروغ بوده یا توهین آمیز می باشد.

 55. سلام.کی میگه هر کس که مرجع تقلید ما شیعیان شد باید ۲۴ ساعت روز نان و ماست بخورن؟!انصاف بخرج بده مسلمان.تا چیزیی رو با چشم نه گوش ندیدی بندازش دور.هیچ وقت آیت الله خودشون رو با تجارت مستقیم که درآمدش عایدی حساب شخصیشون باشه نکردند و نمیکنند.من که دارم این حرفها رو میزنم به شکل مستقیم با یکی دو نفر از مراجع اعظام تقلید در ارتباط بودم.برادر بدترین گناه افتراء به حاکم شرع هست.

 56. عزیز
  داداش
  این جوری که نمیشه چیزی رو اثابت کرد
  قشنگ واضع و شفاف!

  اولا کسی جر شما نمیدونه شما اونجا بودی یا نه، متن رو بایستی با فیلمی که از صحبت ها توی دفتر ایشون گرفتی منتشر میکردی.
  دوم آیت الله مکارم برای رفع اتهام یه سری مدارک رو میکرد مثللا مدارک خرید و فروش سهام رو نشون میداد شما هم عکس ها رو منتشر میکردی تا همه چیز روشن بشه و خلاص
  (نمیدونم چرا این کارو نکردن، شاید واکنش نشون دادن و حرف زدن راجع به این قضیه براشون اُفت داشته) بحث آبروی خودشون که فقط نیست، ملت میگن یه آیت الله یی همچین کاری کرده، بحث آبروی اسلام مطرحه (چون برخی ها اسلام و مسلمین رو معمولا با هم قاطی میکنن)

  وسلام
  یاحق

  1. سلام دوست عزیزم
   بارها تاکید کردم که این نظر، مشاهدات یک آدم است و نه اثبات.
   می توانید لااقل در گوشه ذهنتان به عنوان یک احتمال آن را در نظر بگیرید یا کلاً فراموشش کنید.
   اما اینکه چرا اسناد این موضوع را رو نکرده اند،
   اتفاقا با یکی از آقایانی که با دفتر مرتبط است مطرح کردم و در مجموع به همین نتیجه رسیدم که
   آنان مطمئن هستند که این ها فضاسازی برنامه ریزی شده است
   و انتشار و استناد به آن، مطابق اخلاق اسلامی نیست
   پس لزومی به بزرگ کردن آن حتی در جواب دادن نیست.
   به تعبیر شما افت دارد.
   البته من در این موضوع با شما موافق تر هستم. باید در مسئله ای که ابهام وجود دارد، گرچه انگار در سایتشان توضیحی داده اند و بی توضیح نیست، اسنادش را منتشر کنند یا توضیحات تفصیلی تر بدهند.
   به هر حال نظر ما این است و نظر آنان انگار این نیست.
   موفق باشید و ممنون از رک گویی شما.

 57. آقای مدیرسایت خودت واسه هرجواب چنددلارمیگیری که اینجوری طرفداری میکنی خودت هم میدونی که گربه به خاطر رضای خداموش نمیگیره

  1. عزیز دل!
   چقدر راحت تهمت می زنید.
   این راحت قضاوت کردن، روش ما نیست.
   لازم نمی دانم الان اثبات کنم که حرف هایی که نوشتم، چقدر دلسوزانه بوده و چقدر آن طور که شما گفتید.
   اما اگر واقعا خواستید، در راستای شفاف سازی مرتبط شوید و بیایید زندگی ام را ببینید و خودتان قضاوت کنید که چقدر با دلار درست شده است.
   البته شاید بازهم باور نکنید.
   بیشتر از این کاری از دستم بر نمی آید. ببخشید. بقیه اثباتش را بگذاریم برای قیامت که همه چیز روشن و شفاف می شود.

 58. سلام.باتشکراز مدیر سایت وهمه ی اعضا…
  بجای این که تهمت بزنید،تحقیق کنید…
  چیزی که بهش یقین نداریدنگید…باگمانوشنیدمو میگنو.. .این حرفا آبروی یک انسان رونبرید…اگه جوان مردید تحقیق کنید نه آبرو بریزید…اونم آبروی یه عالم رو. آبروی یک انسان از کعبه هم مهم تر .از بچه مسلمونا انتظار بیشترازاینها ست.وقتی تو محافل غربی شایعه میشه ، خیلی پی تحقیق میرند ولی خیلی ازماکه دم از خدا و پیغمبر میزنیم یاتماشاچی هستیم یاکه انتشارش میدیم…ممنون ازشما که مطالب مارو هم خوندید.

 59. سلام دوست عزیز بنده یکی از کارگزاران اقای مکارم در قند دزفول بودم فقط میخوام بهتون بگم هر چی از دفتر ایشون شنیدید همه واقعیت نبوده ومسایل پیش آمده در قند دزفول و داراییهای اقای مکارم و اطرافیانشان
  نقاط مبهم بسیاری دارد که نه در سن شما میگنجه لطفا در اصلاع رسانیتان دقت کنید
  وبسیاری از نظرات درج شده در سایت را فقط بدلیل اینکه با دفتر ایشون ارتباط دارید رد نکنید.

  1. سلام دوست عزیز

   ممنون که وقت گذاشتید و مطلبی نوشتید.
   حتما توقع ندارید که با این مقدار نکته ای که فرمودید، نتیجه ای بگیریم. بله هر احتمالی را می توان در نظر گرفت اما خواهشم این است که اگر مدارکی در دسترس دارید، به طور ناشناس ارائه بفرمایید. ما فرزندان دلیلیم و نسبت به آن خاضع خواهیم بود. شما می توانید ناشناس ارسال کنید و انگیزه بزرگی مثل حق طلبی در همه ما و شما می تواند کمک به این تلاش نماید.

   گفتگو با مرتبطین دفتر و کسانی که اطلاعی دارند، بالاخره تنها راه دسترسی ما به اطلاعاتی در این مورد است و تا زمانی که راهی جدید ایجاد نشود، باید به اطلاعات موجود و نه صرفا تهمت هایی که در فضای مجازی و ماهواره ها مطرح است اتکا نماییم. هر عزیزی مدرکی دارد ارائه نماید.

 60. باسلام برای حقیقت چند نکته لازمه یادآوری نماییم ۱_بی طرف بمانیم۲_ باسند صحبت نماییم۳_ به مراجع تقلید اعتمادنماییم به نظرم حوزه علمیه که بعد از وفات ایت الله اراکی ۷ نفر مرجع را معرفی بهترین منبع موثق می باشد و علما که همه در سنین پیری می باشند نمی آیند آخرتشون یه باره با دنیا عوض نمایند

 61. بسم الله الرحمن الرحیم
  خداوند در قرآن می فرماید :« وَالَّذِینَ یُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَیْرِ مَا اکْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُّبِینًا ؛ و کسانى که مردان و زنان مؤمن را بى‏آنکه مرتکب عمل زشتى شده باشند آزار مى‏رسانند قطعا تهمت و گناهى آشکار به گردن گرفته‏ اند » [احزاب ایه ۵۸″
  امام صادق (علیه السلام )می‌فرماید « هرگاه مؤمن به برادر [دینى] خود تهمت بزند، ایمان در قلب او از میان مى‏رود، همچنان که نمک در آب، ذوب مى‏شود.» [۱]
  بی شک تخریب و ضربه زدن به علما از کثیف ترین حقه های کفار هست تا بتوانند بر ما مسلط باشند. دستاویز شدن به حرف های چند نفر آدم بی سواد و ایجادشایعه همان حربه ای بود که ابن زیاد با آن به کوفه مسلط شد، مسلم را بی کس و تنها کرد و بزرگترین جنایت تاریخ بشر را انجام داد در حالی که محبین امام فریب خورده و به پستو ها فرار کرده بودند.
  من با افتخار می نویسم مقلد این عالم بزرگوار هستم.
  علی ایحال شما در باور یا عدم باور هر مساله ای مختار هستید و می توانید این دفاعیات را باور نکنید. اما ابراز این تهمت ها بحثی متفاوت است و شدیداً فساد آور است. بدانید تهمت زدن به مومن مجازات بسیار سنگینی دارد و موجب از بین رفتن اعمال خوب شما می شود به خصوص که آن مومن نائب عام امام زمان و مرجعیت شیعه باشد!
  در ضمن در هر دادگاهی کسی که ادعایی سوء دارد باید برای آن مدرک و سند بیاورد و آنرا ثابت کند نه کسی که خود را مبرا کرده است (قائده بینه).
  روایات متعددی از طریق شیعه و سنی نقل گردیده که می‌تواند مستند قاعده بینه باشد.به عنوان مثال: در کتاب دعائم الاسلام از ابی عبدالله ( امام صادق ) نقل شده است که آن حضرت از پدر خویش و ایشان از پدرانشان شنیده‌اند که امیرالمؤمنین علیه‌السّلام نقل کرده است که رسول خدا فرمودند: «البینه فی الاموال علی المدعی و الیمین علی المدعی علیه» و در این موضوع بین شیعه و سنی اجماع است.
  – ۱کافى، ج ۲، ص ۳۶۱، ح ۱ (اِذَا اتَّهَمَ المُؤُمِنُ اَخاهُ اِنماثَ الایمانُ مِن قَلبِهِ کَما یَنماثُ المِلحُ فِى الماءِ)

  خداوند به حضرت آیت الله مکارم این خادم اسلام توفیقات روز افزون عطا فرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اسکرول