درخواست مشاوره

ارسال سوال مشاوره ای

لطفا سوال خود را با قید مشخصات ذیل برای ما ارسال فرمایید:
نام و نام خانوادگی (حتی الامکان)، شهر محل زندگی، تحصیلات، سن، نحوه آشنایی با سایت میقات مهر

sms
ارسال پیامک به سامانه
۵۰۰۰۲۰۳۰۴۰۶۶۶۶
ارسال پیامک درخواست مشاوره
به ۰۹۱۰۰۵۶۷۱۷۶

برای پرورش تعقل

برای مراقبت از احساس

یک نظر برای “درخواست مشاوره

 1. دوست عزیزم

  مسئله اصلی، جدا کردن میان تکثر حقیقت و نجات است. اگر بخواهیم ساده بگوییم، ماجرا این است:

  ۱- خداوند همیشه یک دین و یک آیین در جهان مورد نظرش است که بهترین است و منظور اصلی خداوند در آن مقطع زمانی، آن آیین است. بنابراین اگر کسی واقعا به این موضوع پی ببرد و با دلایل عقلی محکم به این برسد که مثلا دین و مذهب الف حق است، اگر بر دین ب باقی بماند و البته کارهای خوب انجام دهد و به خدا هم معتقد باشد، به خاطر حق پوشی و پای بر حقیقت نهادنش حتما بازخواست خواهد شد. البته این برای کسی است که واقعا به حق بودن دین الف اطمینان پیدا کرده است. حتی ممکن است اگر واقعا حق را بشناسد و به دین دیگری عمل کند، از او پذیرفته نشود. بنا براین اگر شیعه حق باشد، بهترین راه مورد نظر خداوند، این آیین است.

  ۲- عموم انسان ها از جهاتی در استضعاف فکری به سر می برند و حتی وقتی بویی از حقیقت به آنان می رسد، از ابعادی دیگر دلایلی به نظرشان می آید که روی آن حق پرده می گذارد. به نظر ما بیشتر انسان ها چنین اند که ما به آنها مستضعف فکری می گوییم. چنین کسانی هر دینی را هم که حق یافته اند، اگر در عمل به آن ثابت قدم باشند و آدم خوبی در آن باشند، حتما عذرشان در این مورد پذیرفته می شود و خداوند تلاش و نیت آنها را در نظر می گیرد. بنابراین اینان هم اهل نجات می توانند باشند.

  این دو موضوع را خیلی ظریف از هم جدا کنید.

  اما در مورد دانشمندانی همچون ادیسون و انیشتن و … صحبت بسیار است و اگر لازم بود همین جا دوباره بپرسید تا بگوییم. اما یک نکته فقط بگویم و آن اینکه هدف اصلی خداوند بهشت کردن دنیا نیست بلکه شکل گیری نیت های خوب و زیباست و لذا همه چیز بستگی به این دارد که نیت و مقصود این دانشمندان چه بوده است.

  اگر دانشمند بدخواه بشر برای نابود کردن انسان ها اختراعی کند که موجب اتفاقا خدمت به بشر شود، آیا از نظر خداوند هم خادم محسوب می شود؟ خیر.

  اما اگر دانشمندی به قصد گسترش خوبی ها و خدمت الهی به بشر چیزی را اختراع کند اما عده ای از آن سوء استفاده کنند، باید جهنمی شود؟ بازهم خیر.

نظرات بسته هستند.

اسکرول