اطلاعیه

عزیزان نازنینی که عضو حلقه گفتگوی حضوری ما هستند، می توانند (در صورت حضور یا عدم حضور در جلسات) هر هفته گزارش کوتاهی از بحث ها را در این صفحه مطالعه کرده و در قسمت نظرات، فهم خود از مطلب را بنویسند و سوالات مورد نظرشان را مطرح نمایند. این راه را برای استفاده از همه امکانات جهت دور هم جمع شدن آغاز کردیم. دیدن مجازی دوستان هم برای ما ارزشمند است.

تصویر متحرک در صفحه اول سایت موقت است و به زودی برداشته می شود پس آدرس این صفحه را ثبت کنید تا بتوانید در هر فرصتی که می توانید، آن را نگاهی بیندازید. البته از پایین ترین قسمت صفحه سایت قابل دسترسی است:

4-18-2016 7-42-16 AM

ثبت حضور

برای دوستانی که با درج تحلیل خودشان یا طرح سوال در قسمت دیدگاه مشارکت می کنند، در هر هفته کاری (پنجشنبه هر هفته تا چهارشنبه هفته بعد) که فعالیتی داشته اند، بین یک چهارم تا یک سوم حضور ثبت می شود.


محتوای جلسه اخیر

موضوع اخیر حلقه صالحین، غم و اندوه در روایات و برخی بحث های روانشناسی بود. ما در جای جای زندگی ممکن است دچار اندوه شویم. بررسی این موضوع برای همه ما سازنده است.

به نکات زیر در مجموع با اشاره به روایت مربوطه اشاره شد:

۱ – برخی غم ها ریشه فکری دارد اما برخی غم ها در اختیار انسان نیست.

۲ – ما حق نداریم به خاطر دنیا و مسائل کوچک خود را دچار غم کنیم به ویژه اینکه خدا هست و خدا روزی رسان است.

۳ – در مورد غم هایی که علت آن اندیشه خودمان نیست، گویا گاه در اثر حالات روحی یا گناه عده ای دیگر یا برخی ظلم های انسان ها به یکدیگر، غمی به ما می رسد. این غم چند ویژگی دارد:

  • می تواند نقش سازندگی و فراهم کردن شرایط امتحان برای ما فراهم کند.
  • می تواند موجب بازگشت از برخی گرایشات بد (کفاره گناهان) شود.
  • ما از این جهت که در ایجاد آن عامل نبوده ایم، نسبت به آن پاسخگو نیستیم اما وظیفه داریم در جهت دور شدن آن تلاش کنیم و روح خود را تقویت نماییم.
  • با استغفار،‌این نوع غم ها برطرف می شود.

محتوای جلسه ۱ اردیبهشت – کاراکتر خوناشام

گفتیم که شخصیت خوناشام، از افسانه های قدیمی غرب ساخته و پرداخته شده است و معمولا برای ایجاد عنصر وحشت در فیلم های مربوطه استفاده می شود. برخی از بهره برداری های ضد دینی از این کاراکتر به شرح ذیل است:

  • شباهت برقرار کردن بین آن و مخالفان غرب و از جمله مسلمانان (فیلم زامبی)
  • توجیه برخی خونخواری ها و خشونت های بشریت (New Moon)
  • نشان دادن سیاستمداران و همفکران خود به عنوان سد در برابر خوناشام (Abraham Lincoln Vampire Hunter 2012)

گفتیم که توصیه می کنیم از دیدن این نوع فیلم ها پرهیز کنید چرا که فضای خشن آنها می تواند به روحیات شما آسیب زند و گاه گرایشات ناخودآگاه ایجاد نماید.


 

محتوای جلسه ۲۹ اردیبهشت ۹۴ – چرا حال معنوی ما گاهی هم می شود

به این دو سوال در این جلسه پاسخ دادیم:

۱٫    حال خیلی خوبی را که در جلسه ای معنوی (روضه، راهیان نور و …) یا ملاقات با یک انسان بزرگ به دست آورده ایم نمی توانیم حفظ کنیم. برخی وقت ها چند ساعت از گریه های عاشقانه برای خدا نگذشته است که گرفتار گناه می شویم.

۲٫    وقتی به گذشته نگاه می کنیم می بینیم حتی شاید با آگاهی کمتری نسبت به خداوند، تجربیات معنوی زیباتری در ارتباط با او داشته ایم.

پاسخ های مطرح شده را در قالب مطلبی نوشته ایم که به زودی در سایت ثبت می شود.

لینک کوتاه این صفحه: http://goo.gl/y5Irtz