پدیده فقط معترض شدن جامعه.

حجت الله حاجی کاظم

جدا از مزایا و ضعف های نسبی شخصیت جناب روحانی و جدا از اینکه الان ایشان برای ما رئیس جمهور ایران اسلامی است و قطعا اهل کارشکنی و به بن بست کشیدن دولت مخالف خود نیستیم، تحلیلی به رنگ جامعه شناسی نسبت به رای بالای آقای روحانی دارم. البته این قطعا همه علت رای آوردن ایشان نبود. برخی مواضعشان نیز به نظر مردم منطقی تر می آمد. اما باز هم عمده علت را این می دانم:

گسترش رسانه ها و فرهنگ رسانه محور که به علت خواستگاه غربی آن، فاقد تعهد نسبت به رعایت حدود شرعی مثل تهمت و غیبت، دروغ و … است، موجب حرکت مردم به سمت «صرفا معترض شدن» به جای «مسئول دانستن خود در کنار دیگران» می شود.

به نظر بنده، انتخاب آقای روحانی، انتخاب وضعیت دیگر بود. اعتراض به وضع موجود. به این خاطر که مردمِ نه ایران بلکه جهان دارند به «معترض حرفه ای» تبدیل می شوند.

وقتی آقای احمدی نژاد ۴ سال پیش نسبت به هاشمی و … جو ایجاد کرد،

وقتی همه اصولگرایان علیه احمدی نژاد جو ایجاد می کردند،

وقتی صدا و سیما برای عقب نماندن از BBC، نسبت به ریز و درشت عملکرد دولت تمسخر می کرد (منظورم سوتی گرفتن های امثال  ۲۰:۳۰) (البته از جهتی، صدا و سیما مجبور بود. جهت آن، مراجعه به رسانه های جایگزین مثل ماهواره هاست.)،

و از همه مهم تر: وقتی مردم ما پای حرف های ماهواره هایی که دین حق را قبول نداشته یا نمی فهمند می نشینند و در نتیجه رفتارهای طلبکارانه، تکیه بر گمانه زنی ها، بدون اساس سخن گفتن و … آنان را می بینند،

اسلام عزیز تاکید دارد که حق نداری بدون سند و مدرک حتی در مورد دیگران گمان ناپسند داشته باشی. آیا ماهواره ها عکس این رفتار را ترویج نمی کنند؟

اسلام عزیز می گوید: قبا از آنکه عیب را بر گردن دیگران بیفکنی، خودت را مسئول بدان و از خودت محاسبه را آغاز کن. آیا رسانه ها چنین نگاهی هم دارند؟

تبدیل مردم به «فقط معترض» اصلا اتفاق عجیبی نیست.

به نظر حقیر، اتفاقات فرانسه نمونه ای از تبدیل مردم جهان به موجوداتی «فقط معترض» است. زمان سارکوزی، خودروهای بسیاری در اعتراض مردم به آب و نانشان آتش زده شد. همین اعتراض موجب حاکم شدن حزب سوسیالیست منزوی و مخالف دولت گردید. مردم اعتراض خود را با چرخش دولت رساندند.

اکنون، همین اعتراضات به حکومت سوسیالیست اولاند شکل گرفته است.

آری. مردم دارند به جای مسئولیت پذیری الهی، به «فقط معترض» تبدیل می شوند.

پدیده فقط معترض شدن جامعه.

2 دیدگاه برای “پدیده فقط معترض شدن جامعه.

  1. ارتقاء فرهنگ عمومی.
   مثلا اینکه روایت می فرماید عیوب خودت باید تو را از پرداختن به عیوب دیگران بازدارد.
   یا اینکه واقعا تک تک آدم ها برای خودشان هم مسئولیت نسبت به جامعه حس کنند.
   اینکه پیامبر می فرمایند تک تک شما همچون چوپانید و تک تک شما نسبت به وظایفتان مسئولید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اسکرول