نقدی بر «آیا تضعیف مذهب حقه تشیع فتنه نیست؟! »

به قلم: حجت حاجی کاظم

متن مذکور را سردبیر محترم پایگاه شیعه نیوز نوشته اند که چند سطری در حد مجال بر آن نوشته ام. اصل متن نیز در پایان مطلب آمده است. (لینک مطلب)

متن خوبی بود.
اما چند نکته:

۱- نمی دانم با چه مجوزی و چه دلیلی، برخی ناجوانمردانه توهین و تبری را در عقاید شیعه مساوی هم می گیرند.
خواهش می کنم روایات و آیات تبری را ببینید. هرگز چنین دلالتی ندارد. این تصور، انحرافی در میان برخی شیعیان از مکتب اهل بیت ع است.

۲- اشاره به شهادت مظلومانه برخی شیعیان به دست اهل سنت کردند. توجه فرمایید که منطق قرآن،‌بزرگ تر و شدید بودن فتنه نسبت به قتل است. خون شیعیان برای ما عزیز عزیز است اما آنان که شیعه می کشند، دنبال فتنه اند و فتنه از قتل بدتر است. ما نباید سطحی نگرانه فریب بازی آنان خوریم. مر قرآن کریم نمی فرماید:
… وَ اَلْفِتْنَهُ أَشَدُّ مِنَ اَلْقَتْلِ … ﴿البقره، ۱۹۱﴾

… اَلْفِتْنَهُ أَکْبَرُ مِنَ اَلْقَتْلِ … ﴿البقره، ۲۱۷﴾

۳- دلیل بر داشتن عبارت “حقه” از قانون اساسی از کنار نام مذهب تشیع را باید از آن تعداد فقیهی که این کار را کردند جویا شد. پشت سر آنان بدون بررسی دلایلشان سخن گفتن،‌ منصفانه نیست.
ضمن اینکه یک نکته: ما حکومت اسلامی تشکیل ندادیم. جمهوری اسلامی تشکیل دادیم. مسیحی و یهودی و زردشتی هم در این کشور سهیم هستند. حق ترویج دینشان را ندارند اما قرار نیست وقتی قدرت را به دست آوردیم،‌ قلع و قمعشان کنیم. تشکیل حکومت اسلامی با آن وضع جزیه گرفتن و … کار ما نبوده و نیست.
متاسفانه فرق این دو را نفهمیدیم.
باید به عقاید اقلیت ها احترام بگذاریم ضمن آنکه قبولشان نداریم اما حقوقشان را تضییع نمی کنیم. وقتی مذهب شیععه رسمی است یعنی حق دانسته ایم وگرنه مریض که نیستیم قبولش کنیم. پس تامید بر حقه بودن، تاکید زائد و فتنه انگیزانه است.

۴- ترویج گسترده کنترل نسل توسط حکومت شیعی ایران،‌ بر اساس دانش های روز دنیا و نظرات متخصصینی بوده که کاری به شیعه و سنی بودن و نبودن نداشتند.
اگر اهل سنت گسترش نسل کردند، اینطور نبوده که این کار منطقی باشد. می گفتند نمی توانیم نان او را تامین کنیم می رود زیر نظر کمیته امداد. اما ما نباید چنین کارهای احمقانه ای کنیم. لذا تا مقطعی، این سیاست درست بود اما نباید این قدر طولانی می شد.
گسترش نسل در ان سال ها توسط اهل سنت،‌ احمقانه بود و ضمن ضربه زدن به کشور، موجب شکل گیری نسل کم فهم در میان آنان شد.

۵- در خیلی شاخص های نکوهیده اجتماعی ما رکورد دار هستیم. آری. اما مشکل در این مورد به اخلاق عمومی ما بر می گردد. مشکل اینجاست که آن قدر به دعواهای پوچ پرداختیم که پرداختن به اخلاق را فراموش کردیم.
منبرها را ببینید چه قدرش درباره اخلاق است و چه قدرش دربا هدعواهای فرقه ها؟ نمی گویم عقاید حقه شیعه تشریح نشود اما نباید جای ترویج اخلاق شیعه را بگیرد. چه قدر قرآن بلیدم؟ این ها به بدنه جامعه شیعه بر می گردد. در همین سایت چند درصد به معضلات اخلاقی و اجتماعی پرداخته می شود؟

۶- البته این را قبول داریم که: ما وحدت اعتقادی نداریم و مباحث طلبگی و علمی در جایگاه خود می بایست دنبال گردد.

متن مطلب سردبیر محترم شیعه نیوز

آیا تضعیف مذهب حقه تشیع فتنه نیست؟!

بارها این مطالب را نوشتم و باز به دلایلی کاغذ نوشته ام را مچاله کردم و دور انداختم ………..

این دست نوشته بغضی است که متاسفانه به دلیل برخی بی تدبیری ها در گلوی افراد بسیاری ماند و با صاحبانش به خاک فرو رفت !

خطیب محترم مشهد مقدس ، جناب آقای علم الهدی در بخشی از خطبه های نماز جمعه هفته گذشته فرمودند : “توهین به مقدسات دیگر مذاهب حرام و ابزار فتنه دشمن است ”

ما هم قبول داریم که مکتب “حقّه” ی اهل بیت (علیهم السلام) مذهب منطق و اخلاق است و می بایست دیگران را با اخلاق نبوی به سوی هدایت دعوت کنیم .

اما جناب علم الهدی! آنچه در طرف نفی بیان نمودید، طرف اثبات نیز دارد لذا لطفا به این سوالات حقیر پاسخ دهید:

۱. بعد از روشن بودن این مطلب که تبری از ارکان اعتقادی تشیع است، بیان کنید چگونه باید این رکن اعتقادی را در دل فرزندان پیرو مذهب اهل بیت (علیهم السلام) قرار داد تا در باور و عمل از دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) متبری باشند؟ ……….. اگر فرزند من و شما در آینده غاصبان خلافت و دشمنان اهل بیت (علیهم السلام) را امیرالمومنین! بخوانند، چه جوابی دارید؟ آیا این خیانت به پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) و مذهب تشیع نیست؟

۲- شما که از پرشورترین مروجین نفی مخالفان با ولایت فقیه محسوب می شوید، در قبال معاندان و منکران و اهانت کنندگانِ ضد ولایت امیرالمومنین (علیه السلام) چه موضعی دارید؟

۳- دستاوردتان در باب ترویج کنارگذاردن مباحث اختلافی میان مذاهب، برای مذهب اهل بیت (علیهم السلام) چه بوده است؟ آیا در سال هایی که نسل ما خوب به خاطر می آورند، رفتار مورد تایید و پسند و ترویج شما جلوی خشونت های فراوان علیه مذهب تشیع و مراقد و حرم های مقدس شیعه را گرفته است یا شیعه را در بیان مسایل و موارد اختلاف به انعزال کشانده و قید و بند بر پایش نهاده است؟

۴- کدام موضع قاطع از شما هنگام رخ دادن تلخ ترین حوادث همچون شهادت دکتر شیخ حسن شحاته نشانگر حساسیت شما به حفظ جان و صیانت از نوامیس و فرزندان شیعه است؟ جناب علم الهدی وقتی کارمندان شیعه را در زاهدان توسط سلفی های تکفیری زنده در آتش عداوت سوزاندند موضع شما چه بود ؟ حال برخورد مختصر با تجمع تعدادی سنی مذهب در مشهد مقدس میشود فتنه و اهانت ؟

۶- بر داشتن عبارت “حقه” از قانون اساسی از کنار نام مذهب تشیع در ابتدای انقلاب خدمت به مذهب “حقه” تشیع بود یا خیانت ؟ مگر در زمان شاه مخلوع وجود عبارت “حقه” در قانون اساسی چه آسیبی به کشور رسانده بود که نظام اسلامی که با شعارهای شیعی که همانا سیره واقعی اهل بیت (علیهم السلام) و اسلام ناب به پیروزی رسید به مشکل و دریوزگی می افتاد ؟!

کاش وقتی مرحوم آیت الله شیخ مرتضی حائری فرزند بزرگ مرجع عالم تشیع و موسس حوزه علمیه قم مرحوم آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی مجلس خبرگان قانون اساسی را در اعتراض به حذف عبارت “حقه” از قانون اساسی ترک نمود، برخی کمی تأمل میکردند ؟!

۶- جناب آقای علم الهدی ترویج گسترده کنترل نسل توسط حکومت شیعی ایران و از سوی دیگر تشویق اهل سنت توسط مولوی هایشان به ازدیاد نسل که الان زنگ خطر را به صدا در آورده است خدمت به تشیع و اهل بیت بود یا خیانت؟

اما سخن با بخشی از نظام که مسئول برنامه ریزی سیاست های سرنوشت ساز هستند :

استدعا دارم ، تا دیر تر نشده و مملکت شیعی را دو دستی به وهابیت تقدیم نکرده ایم ! از خواب غفلت بیدار شویم .

خوب است با یک خاطره شروع کنم . روزی خدمت یکی از مراجع معظم تقلید رسیدم که بنا به دلایلی نامشان را عرض نمیکنم . ایشان خلال فرمایشات شان به بنده فرمودند در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی روزی ایشان به دیدار من آمدند . من به او گفتم : آقای هاشمی به ما گزارش میرسد که تعادل جمعیتی در برخی استانهای شرقی و جنوب شرقی کشور دارد به نفع اهل سنت در حال تغییر است… کاری بکنید … این مرجع عالیقدر فرمودند: که پاسخ هاشمی به من این بود : حضرت آقا به شما گزارش غلط میدهند !

حال پس از گذشت حدود بیست سال جناب آقای هاشمی اکنون هم به ایت الله ….. میتوانید بفرمایید: گزارش غلط میدهند! یا شخص شخیض شما آنروز ها غافل بودید یا خود را به تغافل میزدید ؟

جناب آقای هاشمی اگر در طول این سالها افتخارات خود را به رشته ی تحریر در آوردید و اشتباهاتتان را در بخش اشتباهاتتان حتما کوتاهی ها این چنینی را پر رنگ کنید زیرا تاریخ یقینا در باره این کوتاهی های شما در دوران ریاست جمهوریتان که یکی از زمان های تاریخ ساز در بحث نسل و جمعیت بود قضاوت خواهد کرد .از یاد نمی بریم که در جمهوری اسلامی وسایل پیشگیری و اعمال جراحی مربوط به آن به رایگان و با سهولت در اختیار مردم قرار می گرفت.

اگر پول شیعه را صرف ترویج ازدواج جوانان و تبیین تفکر اهل بیت (علیهم السلام) میکردیم اکنون این نسل این چنین دچار آسیب اخلاقی و روانی نمی گردید و لازم نبود وضعیت زندانها را این چنین بببینیم و از سویی شاهد غرق شدن لنج های هموطنانی باشیم که از فقر در سواحل استرالیا خوراک کوسه ها میشوند … یا پدیده ای به نام فرار مغزها و یا معضلی به نام زنان خیابانی با کاهش شدید سن در این مورد و طلاق وووووو….. بگذریم … آیا میدانیم در خیلی شاخص های نکوهیده اجتماعی ما رکورد دار هستیم؟

میدانم با انتشار این نوشته برخی که به نحوی در این بد بختی ها نقش دارند برای توجیه عملکرد خود بنده و شیعه نیوز را مجددا با برچسب های اسلامی امریکایی، انجمن حجتیه، مخملی، صهیونیست، و برچسب های آبدیت شده ! .. مورد عنایت قرار خواهند داد ولیکن بگذار بگویند .

مهم تاریخ است که در مورد تک تک اقدامات ما قضاوت خواهد کرد . مردم حافظه بلند مدت خوبی ندارند ولی تاریخ اینگونه نیست و مهم تر از آن فردای قیامت است که پرونده همه ما علنی خواهد شد و دقیق حسابرسی خواهیم شد . مسلم است چاپلوسی و پاچه خواری برای امثال بنده ثمرات دنیوی به همراه دارد ولیکن چون هنوز عقیده ای به معاد و قیامت دارم به عنوان یک شیعه امیرالمومنین (علیه السلام) بر خود واجب دیدم این عرایض تلخ را بیان کنم شاید به نوبه ی خود اتمام حجتی برای برخی دوستان شود .

امیدواریم این انقلاب که به خاطر آن جوان ها دادیم و داغ ها کشیدیم و …. هر روز مستحکم و استوار و در خط راستین اسلام که همان مکتب “حقه” اهل بیت (علیهم السلام) است گام بردارد .

و در پایان باید عرض کنم در دنیا یک حق وجود دارد و یک باطل … ما اگر حق هستیم نمیتوانیم باطل را همراهی کنیم. نمیتوانیم فرزندانمان را به دلایل سیاسی از مفاهیم اعتقادی و برائتی محروم کنیم . ما موافق اهانت و توهین به دیگر مذاهب اسلامی نیستیم چون پیامبر ما این چنین به ما آموخت ولیکن برخی می بایست تکلیف خود را با حق و باطل روشن کنند . همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند : ما وحدت اعتقادی نداریم و مباحث طلبگی و علمی در جایگاه خود می بایست دنبال گردد.

والسلام علی من اتبع الهدی

مسعود بحرینی

مدیر مسئول سایت خبری تحلیلی «شیعه نیوز»

نقدی بر «آیا تضعیف مذهب حقه تشیع فتنه نیست؟! »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اسکرول