افسانه هایی درباره ارتباط با جنس مخالف

بازآفرینی نکات از پایگاه میقات مهر

تصور می شود: عشق ما جاودانه است

چنین نیست؛ هیجانی است که اگر انتخابی مناسب نباشد و به ازدواجی درست منجر نشود، به تدریج کاهش می یابد. تنها سرعت آن به نسبت افراد متفاوت است به ویژه اگر تفاوت های درونی فرهنگی وجود داشته باشد.

گاه فقط با دیدن چهره و گاه فقط با شنیدن صدای او و گاه فقط بادیدن اظهارنظرهایش در فضای مجازی حس عشق پیدا می کند.

تصور می کند همان است که دنبالش بوده است. در حالی که باید بداند چنین حالتی فقط عادت کردن طبیعی بین دختر و پسر است.

تصور می شود: تفاوتی در انگیزه دو جنس در رابطه با دیگری نیست

دیوید باس روانشناس معاصر، می گوید انگیزه جنس مذکر در ارتباط به طور آگاهانه یاناآگاهانه، رابطه جنسی است و انگیزه جنس مونث، یافتن حمایت عاطفی، اجتماعی و روانی است. گاهی اوقات آقایان تمایل طرف مقابل را از نوع تمایل خود می دانند و خانم ها تمایل طرف مقابل را از نوع خود و این است که موجب ایجاد شکست های بزرگ می شود در حالی که در ازدواج، هردو می دانند که هم تکیه گاه بودن و هم رابطه جنسی وجود خواهد داشت و بدین ترتیب ازدواج از این آسیب در امان است.

تصور می شود: دوستی صرف با جنس مخالف ممکن است

JUST FRIEND یا دوستی پاک، یعنی رابطه دوستی بدون انگیزه جنسی. دیوید باس معتقد است چنین رابطه ای که فاقد انگیزه جنسی باشد ممکن نیست.

به خاطر تفاوتی انگیزه و علاقه دو طرف، کم کم نارضایتی ایجاد می شود یا رابطه جنسی با اکراه برقرار می شود که منجر به حس گناه و از دست دادن حمایت عاطفی می گردد.

تصور می شود: رابطه جنسی موجب ماندگار تر شدن رابطه دوستی می شود

این رابطه در دختران، حس منفی به دنبال داشته و در کیفیت دوستی آنان اخلال ایجاد می کند. او حس تعرض به خود از سوی جنس مخالف دارد و گاه دست به انتقام می زند. تحقیقات روان شناسی می گوید وقتی رابطه جنسی در رابطه دوستی ایجاد شود، سرعت بر هم خوردن دوستی افزایش می یابد.

تصور می شود: اگر تاکنون آسیب ندیده ام، هیچ وقت آسیب نمی بینم

گاه از تجربه شخصی خود یا دوستانشان می گویند که در تضاد با یافته های علمی است.

گاه می گویند حال برایشان مهم است و کاری به آینده ندارند.

به نظر روانشناسان، این آسیب ها، دیر یا زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.

اینکه پیرمرد نود ساله ای که ۴۰ سال است سیگار می کشد و سرطان ریه که هیچ؛ سرما هم نخورده، یافته های علمی را زیر سوال نمی برد.

 

منبع اصلی مطلب

کارشناس روانشناسی بالینی: مهدی ملک محمدی؛ ص ۶۲-۶۵ نشریه سپیده دانایی، شماره ۸۷، خرداد ۹۴ با عنوان «رابطه های رویایی؛ رویاهای رابطه ای»

توسط مدیر سایت

در دوران تحصیل دانشگاهی، 3 سال عضو شورای مرکزی تشکلی قرآنی-دانشجویی بودم. پس از اخذ مدرک کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه دولتی صنعت آب و برق، به خدمت سربازی مشغول شدم. در همین دوران بود که هنوز با سوالات اساسی زندگی ام دست و پنجه نرم می کردم. استادی را یافتم که چه زیبا سوالاتم را پاسخ هایی داد که بر دلم نشست و جانم را آرام کرد. حرف هایش مسیر زندگی ام را عوض کرد و مرا به مراکز مطالعاتی و پژوهشی دینی قم کشاند. از سال 87 تاکنون در این شهر عزیز مشغول مطالعه و تحقیق و تفکر هستم. گاهی نیز قلم می زنم. فعالیت تخصصی مهندسی ام به علت مشغولیت فراوان علمی و فرهنگی محدود شده است اما خدا را شکر می کنم که در سنگری دیگر در جستجوی حقیقت هستم. با خود عهد بسته ام که هیچ گاه نگذارم انصاف در مواضعم کم رنگ شود. خدا را شاهد می گیرم که بنا دارم به محض آنکه در موردی به این نتیجه رسیدم که اشتباه کرده ام و حق چیز دیگری است، لحظه ای تردید نکنم و از حقیقت نگذرم. با این عهد مطلب می نویسم. موفق باشید خدا نگهدارتان

2 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.