این بحث، جوانب بسیار گسترده ای دارد که در این مجال، بنا نداریم به همه جنبه ها بپردازیم.

فقط بخشی از بحث انجام شده در شبکه هادی نت را برای نمونه آورده ام:

نظرتون چیه؟؟؟««« مسیحیا یکشنبه ها میرن کلیسا , برای سلامتی مردم جهان دعا میکنن تو ایران مردم جمعه ها میرن نماز جمعه , برای بیشتر مردم دنیا آرزوی مرگ میکنن »»»

دیدگاه

مَتى تَرانا وَ نَراکَ

اولا اینکه کی میگه مارو دعا میکنن!
دوما ما میگیم مرگ بر آمریکا منظورمین دولت آمریکاست , اگه شما منظورت ملت آمریکاست منظورت رو اصلاح کن!
سوما ما نمیگیم مرگ بر چین ولی میگم مرگ بر آمریکا چون حضرت زهرا گفتن لعنت به عمر و ابوبکر ولی کسی اصحاب یهودی در فدک رو لعن نکرد که هیچ بهشون کار هم دادن!پس باید دید که آیا آمریکا و چین یکی هستن؟آیا چین به اسرائیل صلاح میده تا مسلمونارو بکشن؟(خواهشا بحث میانمار رو ÷یش نکشین که به دولت چین ربط نداره , روسیه هم ی زمانی علیهش شعار میدادیم اما حالا علتی نداره علیهش شعار بدیم)
چهارمین نکته اینکه تولی و تبری با هم هست!!
پنجم اینکه خدا توی قرآن به ÷یامبر گفته برای منافقا و ظالم ها دعا نکن که من نمیپذیرم!
ششم اینکه ما از خدامونه که آمریکا سر عقل بیاد و این فرطزند نامشروع رو ترک کنه , مگه رهبر نگفتن؟
نکته ی آخر اینکه کشور ما کشور اسلامی هست , البته رهبر هم گفتن اینایی که میگن صددرصد اسلامی هست قلو میکنن و دروغ میگن , ما هدفمون رسیدن به تمدن اسلامی هست , و انسان ذاتا سر هدف به جنگ برمیخیزه نه برای تاریخ و حتی حال!نمونش آمریکا که به خاطر اینکه در آینده نفت کم میشه و کمیاب اومد عراق رو گرفت تا غیر از اینکه شیعه رو سرکوب کنه و بیاد همسایه ی ایران بشه از عظیم ترین چاه های نفتی دنیا نفت بدزده برای آینده و هدفش!

حجت

منصفانه به نظرم می رسد:
۱- پست آقا مجتبی عزیز، طنزگونه است (مسیحیا – دعا برای مردم جهان (یعنی همه مردم جهان) /// مسلمونا – بیشتر مردم دنیا) و اطمینان دارم ایشان هم دنبال مطلق گفتن این موضوع نبودند بلکه این جمله را به عنوان یک اعتراض به برداشت اختلاف در محبت مسلمان ها و مسیحیان آورده اند. لذا نقد کردن اطلاق جمله،‌ پاک کردن صورت مسئله است.

۲- اگر کمی از بیرون خودمان به خود بنگریم، به نظر حقیر،‌ دغدغه آقا مجتبی بسیار بسیار به جا است. با این بیان:
داستان های فانتزی کوتاهی که همه از عشق و محبت به دیگران و به خدا می گوید، عمدتا محصول مسیحیت است و این نشان دهنده محبتی بودن این دین می باشد. حتی اگر دولت آمریکا مردم را برای جنگ با دیگران فریب می دهد، نمی گوید بیایید خون مردم را در شیشه کنیم. می گوید بیایید بجنگیم و آزادی و دموکراسی را فراگیر کنیم و مردم را از استبداد و جهل نجات دهیم. لذا جنایات آمریکا، نشان قطعی از بی رحمی مردمشان نیست.
در حالی که در نگاه غالب میان ما،‌ از غلبه توجه به عذاب و نفرین و لعن و … به عنوان نتایج دینداری می توان سخن گفت.

بنده هم مثل دوستان، بنا دارم مدافع حریم حق باشم اما شبهه را باید دقیق تحلیل کرد.
حتما جواب های خوبی دارد چرا که از دلایل کلامی فهمیده ایم اسلام حق است.

مَتى تَرانا وَ نَراکَ

پس حالا که قراره بحث به این سمت بره بهتره ۲٫۳تا نکته رو خوب قت کنیم:
۱- دینی که شما میگین به عنوان مسیحیت دین واقعی نیست ، دینی که همش داستان های عاشقانه داشته باشه مفت نمی ارزه!!
چرا فکر میکنین مسیحی ها خیلی آدم های با محبتی هستند؟این داستان ها هم به خاطر نقص خانواده در جوامع غرب هست!!
وقتی که خانواده میپاشه برای سرکوب کردن نیاز محبت از طرف همسر ،‌مادر ،‌فرزند و … در قالب داستان خودش رو نشون میده!!
درسته ما آدم های تندخویی هستیم اما اینکه بگیم مسلمونا نسبت به مسیحیت فلانا کاملا غلطه ،‌کدوم مسیحیت؟مسیحیت با اعتقاد تثلیث؟

۲- اسلام آمریکایی دقیقا همینه ،‌همه با هم خوب باشن و حس ظلم ستیزی نباشه تا ظالما کار خودشون رو بکنن ، حضرت علی میگن شما باید حقتون رو از ظالم بگیرین که نگیرین ظالم تر میشه و شما مقصرین ، اما در دلتون او را ببخشین!!به این میگن محبت ،‌حقت رو بخوای ولی ببخشیش!!نه اینکه بگی سمت راست صورتم زدی سمت چپ هم بزن!!این حماقته!!
شاهد بحث منم اینجاست که آمریکا کتاب های فارسی ای که به افغانستان فرستادیم رو برگردون و گفت آیات جهادش رو حذف کنین!!

۳- توی تعریف از غرب هرگز مبالغه نکنیم ، همین افرادی که از محبتشون حرف میزنیم ، کسایی هستن که ی جوون ۲۰ساله اسلحه برمیداره دوستش رو میکشه ، همینا هستن در برابر قتل عام ها سکوت کردند ، همین ها هستن که توی فیلم هاشون پر از خشونت و مشکلات اخلاقی هست!!

مَتى تَرانا وَ نَراکَ

The Shawshank Redemption
The Godfather
The Godfather: Part II
Pulp Fiction
The Good, the Bad and the Ugly
Angry Men
Schindler’s Lis
The Dark Knight
The Lord of the Rings: The Return of the King
Fight Club

اینا ۱۰تا فیلم برتر تاریخ به انتخاب مردم تو سایت imdb هست!!(مردم یعنی عموم جامعه ی غرب) حالا کدومش محبت توش فوران میکنه؟
گادفادر که راجع به مافیاست!
ارباب حلقه ها که همش خشونت و آخرالزمانی است!
فایت کلاب که اسمش معلومه ، محور داستان درباره ی کلوپ مشت زنی هست!!

کدومش سرشار از عشق و دعای خیره؟؟

بماند مثال های واقعیش و سیاست های خارجیشون و …!!

حجت

دوست عزیزم!

خیلی تحقیق خوبی بود. ممنون از وقت گذاشتنتان.
شیوه حقیر در بحث با دوستان، این است که اول دلایل ضعیف خودمان را نقد می کنیم و بعد به بررسی دلایل می پردازیم.
خواهش می کنم حوصله کنید.
بنده هم چند نکته عرض کنم:

۱- داستان های عاشقانه کلام مسیحیت، درباره عشق به خداست و عشق، تبعیت می آورد. خود محبت الهی هم یکی از اهداف اصلی است.
قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللَّهُ وَ یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ … ﴿آل‏عمران‏، ۳۱﴾
بنابراین،‌ نفی آموزه حب با عبارت مفت نیارزیدن، معقول نیست.

۲- بحث بنده، بر سر رفتار فعلی و یا انحرافات اعتقادی و اخلاقی مسیحیان نیست. این انحرافات آنان (تثلیث و تزلزل بنیان خانواده و …) را کاملا قبول دارم. بحث بر سر وجود آموزه های مهرورزانه است. نباید از انصاف بگذریم. البته تحلیل خاصی هم دارد.

۳- اسلام آمریکایی ابعادی داره. یکی از ابعادش همان است که فرمودید. البته من قبول ندارم که بخشش دیگران کار زشتیه. متاسفانه اسلام را خوب نفهمیده ایم.
یادمان رفته:
البقره : ۲۱۹ … وَ یَسْئَلُونَکَ ما ذا یُنْفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ : می پرسند چه چیزی انفاق کنیم؟ بگو عفو.
واژه عفو ۳۵ بار و واژه صفح ۸ بار آمده (واژه های دیگری هم در مورد گذشت داریم.)

البته آیات جهاد، قصاص و … نیز برای جلوگیری از صدمات اجتماعی ظالمان وجود دارد و باید و باید اجرا گردد اما با توجه به اصول فقه شیعه، اصل، برائت ذمه و عفو است.

۴- بنده در مورد هیچ کس مبالغه نخواهم کرد. همین هفته گذشته،‌ گرداننده حلقه ای فکری در نقد سیاست غرب در سلامت جنسی بودم اما در حد توان منصفانه. در پست های بعد خواهید دید که این گونه نیست. سخن شما را قبول دارم که غرب سرشار از خشونت خفته است. اما این نیاز به استدلال دارد.

حجت

در مورد انتخاب ۱۰تا فیلم برتر تاریخ به انتخاب مردم تو سایت imdb ، قبول دارم که مظنه خوبی می دهد اما با اجازتون می خواستم کمی نقدش کنم. نقد من به معنای نفی خشونت غرب نیست:

۱- پدر خوانده، یک فیلم حرفه ای کلاسیک محسوب می شود و توجه به آن، نشانه توجه تخصصی به فیلم است.
۲- فیلم های ژانر وحشت،‌ موجب افزایش خشونت می شود اما علاقه به آنها، ممکن است به خاطر هیجان فیلم باشد.
۳- ارباب حلقه ها،‌ بسیار کمتر از آنکه خشونت داشته باشد، دارای مضامین فلسفی (گاها برخاسته از فلسفه پایان تاریخ صهیون) و نجات بخشی است.

البته عرض کردم که کلیت سخن شما را قبول دارم اما دلیلتان خالی از نقد نیست.

نکته دیگر اینکه وقتی می توانید خشونت در میان دو جامعه را مقایسه کنید که شرایط آزمون برابری وجود داشته باشد. نه تنها این شرایط در مقایسه شما برقرار نبود،‌ بلکه رکن دوم که جامعه خودمان باشد، بررسی نشده بود.

چند روز پیش در یکی از سایت های ایرانی خرید فیلم و سریال در محصولات پر فروش دقت می کردم.
متاسفانه همین نوع مشکلات در کاربران ما وجود دارد.
بسیار تاسف خوردم که بیشترین آمار مربوط به فیلم آموزش رقص بود.
این را نمی توان دلیل تام برای بررسی یک موضوع گرفت. باید علل اجتماعی و .. آن را شناخت.

معادله ۱۰ متغیره را به تنهایی نمی توانید حل کنید مگر در کنار ۹ معادله دیگر.

حجت

با اجازه دوستان نظر خودم را هم پیرامون موضوع عرض می کنم و منتظر نقدهای دوستان هستم. خواهشم این است که هر جای آن منطقی بود هم بفرمایید.
(منظورم از مسیحیت و یهودیت در اینجا،‌ قرائت غالب از مسیحیت و یهودیت تحریف شده امروز است)

۱- شالوده حقیقت همه ادیان (تا جایی که تحریف نشده باشد) سرشار از محبت و عشق الهی و انسانی است. اسلام، مسیحیت، یهودیت و …

۲- شالوده حقیقت همه ادیان سرشار از احکامی است که جلوی گسترش جریان باطل و ظلم و ستم را با راه هایی کاملا منطقی و عقلانی بگیرد.

۳- متاسفانه در یهودیت، به خاطر تحریفات ناشی از مطامع، جوهره محبتی بسیار بسیار کم رنگ شده و نوعی نژاد پرستی خشن به نام حفظ آرمان ها حاکم گشته است: مِنَ الَّذینَ هادُوا یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَواضِعِهِ وَ یَقُولُونَ سَمِعْنا وَ عَصَیْنا وَ اسْمَعْ غَیْرَ مُسْمَعٍ وَ راعِنا لَیًّا بِأَلْسِنَتِهِمْ وَ طَعْناً فِی الدِّینِ وَ لَوْ أَنَّهُمْ قالُوا سَمِعْنا وَ أَطَعْنا وَ اسْمَعْ وَ انْظُرْنا لَکانَ خَیْراً لَهُمْ وَ أَقْوَمَ وَ لکِنْ لَعَنَهُمُ اللَّهُ بِکُفْرِهِمْ فَلا یُؤْمِنُونَ إِلاَّ قَلیلاً (النساء:۴۶)

۴- متاسفانه در مسیحیت،‌ جنبه اجتماعی دین کاملا سلب شده است و تنها جنبه های محبتی و روحی آن (آن هم به طور ناقص و یک سویه و فاقد استدلال کافی) باقی مانده تا مسیحیت تنها به دینی در جهت اقناع اجتماعی و ساکت در برابر تحولات تبدیل شود.

۵- متاسفانه در اسلام،‌ به خاطر دور شدن عامه مردم از قرآن کریم و روایات،‌ جمع کردن میان جنبه های اجتماعی دین و مهر و محبت های الهی، فراموش شده است. این موضوع صرفا به روحانیت و حکومت دینی بر نمی گردد. همه این ها هم جزوی از بدنه جامعه هستند. بلکه به کم بودن انس تک تک مردم باز می گردد. در روایات مدارات الناس،‌ چه قدر کار کردیم؟ آیا می دانید قسمتی از بودجه صدقات را می توان به کفار و دیگر ادیان داد تا محبتشان را به اسلام و مسلمین جلب کرد؟ إِنَّمَا الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ وَ الْمَساکینِ وَ الْعامِلینَ عَلَیْها وَ الْمُؤَلَّفَهِ قُلُوبُهُمْ … التوبه : ۶۰

جمع بندی: در روایات، اشاره شده که با اقتدای حضرت مسیح (علیه السلام) به امام عصر (عج)، بسیاری از مسیحیان به حضرت می پیوندند و این نشان از ظرفیت بالای این دین در گرایش به حق دارد. یهودیان امروز،‌ مهاجم، تحریف گر، تمامیت خواه و مستبدند.‌ مسیحیت امروز، ظرفیت بازیچه شدن را دارد و در ایجاد این ظرفیت،‌ یهودیان هم بی نقش نبودند. مسیحیان،‌ در جنگ های صلیبی بازیچه شاهزادگان قدرت طلب شدند. مسیحیان در ستم های امروز اسرائیل،‌ بازیچه صهیونیسم هستند. مسیحیت مثل «آمفوتر» شده است. حتی نسبت به توهین به پیامبر خودش هم حساسیت زدایی شده است.

این مسیحیت چگونه می تواند با اسلامی که ادعای آزاد بخشی مستضعفان و محرومان،‌ ساختارسازی و دوری از مستکبران دارد مقایسه شود.

حجت

یک نکته درباره شعار «مرگ بر … »

من واقعا نمی دانم این شعار اولین بار از کجا آمده است. اما چند نکته مشخص است:

۱- ظاهرا این عبارت را نمازگزاران جمعه ابداع نکردند. ظاهرا از قبل از انقلاب در میان مردم بوده است و به معنای ابراز بیزاری شدید به کار می رفته. قبلا مردم در مورد رجال سیاسی هم به کار برده اند. آیا واقعا همه مرگ آنان را می خواستند؟ به نظرم معنایش مرگ نیست و متاسفانه از این لفظ برای معنای دیگر استفاده شده است.

۲- به معنای دوست نداشتن و بیزاری از جریان های باطل آمریکا و انگلیس و … و ادامه لعن نسبت به دشمنان خدا قابل پذیرش است. (لبته لعن، تفسیر و معنایی دقیق تر از آنچه تصور می شود دارد که جای بحث آن نیست.) إِنَّ الَّذِینَ یَکْتُمُونَ مَا أَنزَلْنَا … أُولَـئِکَ یَلعَنُهُمُ اللّهُ وَیَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ – سوره : البقره – آیه : ۱۵۹

۳- «مرگ بر … » به چه معناست؟ آیا این است که خدا فلانی را بکشد؟ آیا به معنای این است که من فلانی را می کشم؟ هردو معنا با اشکال روبروست. وجود جریان باطل خوب نیست اما باید طبق احکام با آنان رفتار کنیم. گاهی تألیف قلب هایشان با محبت به آنان، گاهی بستن پیمان، گاهی هم دفاع در برابر تجاوز. در زمان غیبت امام معصوم (علیه السلام) هیچ کدام از مراجع محترم اجازه حمله ابتدایی به آنان را نمی دهند. (به تصریح ادله شرعی) ضمن اینکه آنان به تصریح آیات الهی، تا جایی که فتنه عظیمی درکار نباشد که حکم جهاد واجب شود، وجود کافران، مایه امتحان، تمحیص و … خواهد بود. این آیه را ببینید: (إِنَّ الَّذِینَ جَاؤُوا بِالْإِفْکِ عُصْبَهٌ مِّنکُمْ لَا تَحْسَبُوهُ شَرًّا لَّکُم بَلْ هُوَ خَیْرٌ لَّکُمْ لِکُلِّ امْرِئٍ مِّنْهُم مَّا اکْتَسَبَ مِنَ الْإِثْمِ وَالَّذِی تَوَلَّى کِبْرَهُ مِنْهُمْ لَهُ عَذَابٌ عَظِیمٌ – سوره : النور – آیه : ۱۱)

۴- البته این نکته هم که دوست عزیزمان فرمودند، بسیار مهم بود که منظورمان، مردم آمریکا و اسرائیل نیست. منظورمان بیزاری از تفکر صهیونیسم و سکولاریسم است و بیزاری از کسانی که بر آن اصرار دارند و با ادیان الهی مبارزه می کنند.

حجت

پاسخ آخر حقیر:

۱- اسلام،‌ دینی فردی و اجتماعی است. در جنبه های فردی،‌ سرشار از عشق و محبت است. این را در جای خود می توانم ثابت کنم. اگر بعضی مسلمانان این جنبه را کم رنگ دیده اند، اسلام تقصیری ندارد. محبت در مسیحیت امروز، اساس صرفا احساسی دارد اما محبت در اسلام و خانواده دینی، اساس استدلالی هم دارد.

۲- در قرآن کریم،‌ ۵۶۳ بار از ماده رحمت استفاده شده و ۲۴ بار از غضب. البته این مقایسه تامی نیست اما نکته قابل توجهی است.

۳- برای تحقق فضیلت اجتماعی،‌ نیاز به موضع گیری اجتماعی است. دین مسیحیت جنبه های اجتماعی خود را به کلی از دست داده است. لذا از این نظر اصلا قابل مقایسه با اسلام نیست. مثل آنکه یک خودرو نمایشی سنگی را با خودرویی مدرن و سریع از نظر میزان مصرف سوخت مقایسه نمایید. این مقایسه، باطل است و هیچ نتیجه ای ندارد. البته می توان در فرصت مقتضی،‌ برخی احکام غلیظ اجتماعی اسلام را دقیق بررسی کرد. بنده در مورد برخی از احکام مثل ارتداد، قصاص نفس، محاربه،‌ فساد فی الارض، سنگسار و … بررسی هایی انجام دادم که مفصل است. نتیجه این بررسی ها، آن بود که این احکام، چنان زیباست که می توان گفت الطاف حضرت حق (حتی برای سنگسار شونده و اعدام شونده و …) است.

گل نرگس

خوبه که از دشمنان بیزاری جست. اصلا باید این کار رو انجام بدیم.
تمام صحبت های جناب حجت، به نظرم خوب و منطقی بودند.

حالا میشه یه کاری کرد که جنبه های محبت در نماز جمعه هم دیده بشه.
مثلا شعارهایی به زبان فارسی طرح کرد که به متدینین و آزادگان دنیا درود فرستاده بشه
البته میدونم که به امام و شهدا درود فرستاده میشه ولی خوبه این شعارها جنبه جهانی پیدا کنه.
مثلا ما در شعارهامون در کنار درود بر پیامبر اکرم (ص) بر حضرت موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) هم درود بفرستیم
میشه با کمی خلاقیت و طراحی چندتا شعار با معنی و مهربانانه، توجه ملت های جهان رو جلب کنیم.