قوانین جزایی کشور

بررسی پیشنهاد ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶ یا ۱۸ سال و توهم معضل ازدواج کودکان

مقدمه

برخی NGO ها تحت تاثیر فشار و فضای جهانی، تلاش دارند افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ به ۱۵ و یا به ۱۸ را دنبال نمایند. تلاش شده قوانین جهان به سمت بالا بردن سن ازدواج به ۱۸ سال نیل یابد. اسپانیا از ۱۴ به ۱۶ رسانده است و برخی به ۱۸ سالگی رسانده‌اند. این موضوع در کشورهای مختلف هنوز محل بحث است. از نظر برخی بسیار واضح به نظر می‌رسد و از نظر برخی، چنین قانونی، مشکلات بیشتری را برای خانواده ها فراهم خواهد کرد. متن ذیل، یادداشت‌هایی از ارائه آقای دکتر سینا کلهر مدیرکل دفتر فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس و سرکار خانم دکتر مریم اردبیلی در سال ۱۳۹۶ است. تلاش شده آمارها دقیق منعکس شود.

تصویری احساسی از سن دختران صورت گرفته است که پیرمردی به روستایی می‌رود و با پرداخت مقداری پول، دختری چشم و گوش بسته را به ازدواج خود در می‌آورد و ماجرای رمانی را شکل می‌دهد. حتی جلد بسیاری از کتاب‌هایی که با رویکرد ظاهراً علمی و پژوهشی چاپ می‌شود، با چنین تصویر و نگاهی جلد آن طراحی می‌شود.

ماجرای پژوهش پیرامون این موضوع

این پژوهش از سوی مجلس به گروهی از محققان سپرده شد. (ادامه مطلب…)


درباره کسی که تظاهر به روزه خواری می کند، قضاوت نکنیم. حتی اگر اعمال قانون کردیم.

اگر کسی را دیدیم که در حال تظاهر به روزه خواری است، باید و باید بگویبم حتما عذر شرعی برای روزه نگرفتن دارد و البته تظاهر کردنش را نادرست می شماریم.

212130_748تظاهر به روزه خواری، همیشه همراه روزه خواری نیست؛ فقط ظاهر روزه خوار داشتن است. روزه خواری حرام است اما جرم نیست. اما در تظاهر به روزه خواری، (ادامه مطلب…)

نظر بدهید : ادامه...

آیا اینکه خانم هیچ وظیفه اجرایی در خانه ندارد، موجب آسیب به زندگی نمی شود؟ نگاهی به زیبایی حقوق خانواده اسلامی

ح-حاجی کاظم

دانلود فایل PDF مطلبPDF-DOWNLOAD 

 

در پایگاه خوب کاکتوس، بحثی میان برخی دوستان اهل اندیشه و تامل صورت گرفت که یکی از بزرگواران لطف داشتند و مرا به ابراز نظر دعوت نمودند. تلاش کرده ام محل ابهام را متوجه شده و نظر خود را درباره آن عرض نمایم. قطعا فهم بنده نیز نسبت به آنچه باید باشد، فاصله خواهد داشت. خوشحال می شوم هرجا حس می کنید نادرست فهمیده ام، مرا متوجه نمایید.

دوست عزیزمان آقای «خیال دست» مطرح نمودند که:

۱٫    در اسلام تمام مسئولیت مالی و اجرایی خانواده بر دوش مرد است و زن می تواند حتی برای کار در خانه، شیر دادن فرزند و … مزد دریافت نماید و هیچ وظیفه ای جز همسر بودن و مادر بودن ندارد.
۲٫    در خانواده های ما معمولا عرفا شیر دادن،‌ کار خانه و … را بر عهده زن می دانند.
۳٫    واقعیت های جامعه ما چاره ای جز اینکه خانم ها کارهای منزل را بپذیرند باقی نمی گذارد وگرنه زندگی دچار مشکل می شود.
۴٫    ایشان نتیجه گرفته بودند که قرار دادن کلیه مسئولیت های اجرایی بر دوش مرد، در عمل هیچ فایده کاربردی نداشته و دردی از جامعه ما دوا نمی کند.

به نظر ما

اما باور ما این است که

۱٫    آموزه یاد شده در تشکیل زندگی الهی تاثیر دارد و باید به آن نظر داشت. حتی فقط در نظر گرفتن این آموزه می تواند برای تصحیح تلقی های زن و مرد نسبت به هم موثر باشد (که البته باید به دیگر باورهای اسلامی ضمیمه شود تا درست فهمیده شود.)
۲٫    مدعای بالاتر ما این است که پرداخت نقدی نفقه (حتی روزانه)، اجر برای شیر دادن کودک، پرداخت مالی برای فعالیت های خانم در خانه و … مختص به هنگام اختلاف زن و مرد نیست (که البته می دانم این سخنم با باورهای رایج جامعه بسیار منافات دارد اما از آن دفاع خواهم کرد و انتظار دارم لااقل به عنوان یک احتمال در گوشه ذهن خود قرار دهید.) می تواند زندگی شیرین باشد و این پرداخت ها هم صورت گیرد و حتی زندگی را شیرین تر و آرمانی تر نماید.
۳٫    مدعای بالاتر از این آن است که این نگاه با روحیات و جایگاه زن و مرد نسبت به (ادامه مطلب…)


برابر کردن دیه زن و مرد در قانون جدید مجازات اسلامی، ظلمی بزرگ به زنان مسلمان (نقد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی)

به قلم: حجت الله حاجی کاظم

عموم فقهای شیعه از متن دین اینگونه استخراج کرده اند که دیه زن، نصف دیه مرد است. سال هاست که برخی گروه ها تلاش می کنند دیه را با ارزش وجودی انسان ها مرتبط نمایند و به این ترتیب ادعا کردند که اسلام، ارزش زن را کمتر از مرد دانسته است. قبل از ورود به ظلم های این قانون به زنان، به بررسی فلسفه برابر نبودن دیه زن و مرد می پردازیم.

چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟

نکات ذیل، حاصل پژوهش و تامل بنده و استفاده از برخی اساتید است و ادعا نمی کنم به حکمت آن دست یافته ام. اما تاملی است بر علت تفاوت دیه زن و مرد.

با بررسی منصفانه و علمی احکام اسلامی روشن می شود که اینگونه نیست.

از قوانین اسلامی فهمیده می شود که قانون «دیه»، تنها تلاش می کند حداقل خسارت مالی ای را که از فقدان یا آسیب آن شخص نسبت به او و خانواده اش ایجاد می شود، جبران نماید. اگر چنین نبود و دیه نشان دهنده شخصیت یا ارزش شخص بود، در اسلام دیه امام معصوم (علیه السلام) با دیه مسلمان فاقد دانش،‌ نباید برابر می بود.

البته بازدارندگی هم در موضوع دیه اتفاق می افتد اما بررسی جزئیات احکام، نشان دهنده آن است، که فلسفه اصلی دیه، به حداقل جبران مالی برای شخص و خانواده اش بر می گردد.

برای مثال،‌ اگر کسی دو دست، دو چشم، دو گوش، و بینی خود را از دست دهد، به اندازه ۴ برابر دیه کشته شدنش دریافت می کند. آیا این حکم جز جبران بخشی از خسارت مالی، دلیل دیگری دارد؟ آنان که می گویند میزان دیه بر اساس ارزش آدمهاست، چگونه ۴ برابر دیه دریافت کردن برای انسنی که هنوز زنده است را توجیه می کنند؟

در حالی که پاسخ به آن با مبنای ما، بسیار واضح است. کسی که می میرد، نیروی کار او از دست می رود و تنها ضربه مالی او به خانواده اش، نبودن نیروی کار او است؛ در حالی که وقتی با نقص چند عضو زنده می ماند، هزینه نگهداری و مداوای خود او به هزینه های فقدان نیروی کارش اضافه می شود. چه کسی می تواند این دلیل روشن را انکار نماید؟

نتیجه اینکه برابر نبودن دیه زن و مرد، به هیچ وجه دلیل بر برابر نبودن ارزش انسانی آنها نیست. چرا که تاکید قرآن کریم هم در جای جای آیات، برابری زن و مرد در رشد معنوی (من ذکر او انثی) بوده و تنها ملاک برتری انسانی بر انسان دیگر را، قدرت خویشتنداری برخاسته از انتخاب انسان (تقوا) می داند.

اما چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟ این موضوع روشن است که اجزای هر نظام حقوقی، باید با یکدیگر هماهنگ باشد. به همین خاطر باید اسلام را به عنوان یک مجموعه تحلیل کرد.

اسلام عزیز، تنها وظیفه لازم زن در خانواده را، جلوه گری برای همسر و افزایش شور و نشاط و محبت می داند و مسئولیت کلیه نیازهای مادی و مالی خانواده را به مرد سپرده است. این، دقیقا مطابق با روحیه زن و مرد است که زن،‌ مظهر ناز و جلوه گری و زیبایی است و وظیفه درگیری با کشاکش مشکلات مالی و امنیت خانواده را ندارد و مرد نیز مظهر ابراز علاقه و نیاز است و مسئولیت سنگین مالی او نیز، جلوه ای از ابراز نیاز به همسرش خواهد بود.

البته زنان الهی، در حد توان و در صورت لطمه نخوردن به روحیات لطیف خود، با همسر در همه امور همکاری می نمایند اما از نظر اسلام، هیچ گاه نباید به این امر اجبار شوند.

وقتی مرد آسیب می بیند (شکستگی، نقص عضو، کشته شدن)،‌ فقدان نیروی کار او،‌ متوجه خانواده ای می شود که آن مرد نسبت به آنان مسئولیت داشته است (همسر،‌ پدر، مادر، فرزندان) اما وقتی زن آسیب جسمی می بیند، از آن جهت که اساسا کسی حق نداشته او را به کار وادار کند یا درآمد زن را برای خود تصاحب نماید، در غالب موارد صدمه مالی کمتری به خانواده او و خودش وارد می شود. (چرا که هر زنی در احکام اسلامی،‌تحت تکفل یک مرد است. آن مرد اگر شوهر او نباشد،‌ پدرش این وظیفه را بر عهده دارد.) چرا که باید به فشاری که به خانواده جانی هم برای پرداخت دیه وارد می شود توجه کرد. در جایی که فقدان مالی کمتری اتفاق می افتد، دریافت بییشتر از نصف دیه، بی انصافی در حق جانی خواهد بود. (باید موضوع را از نگاه جانی هم دید.)

شاید گفته شود در این صورت،‌ جرأت به جنایت علیه زن زیاد می شود. نکته اینجاست که زن آسیب دیده یا اولیاء او، می توانند مجرم را قصاص (یعنی مقابله به مثل با حکم قاضی) و مجازات نمایند. شخص قاضی هم می تواند او را با مدت قابل توجهی زندان تعزیر نماید. این موارد، بازدارندگی دارد. البته توصیه اخلاقی می شود که ببخشند و خود بخشش هم بازدارندگی و شرمندگی برای جانی خواهد داشت. درست است که خود دیه، نقش بازدارنده هم دارد اما به دلایلی که بیان شد، بازدارنده بودن، اصل غرض از آن نبوده است.

اما قانون برابر کردن دیه زن و مرد در قانون جدید

مجالس گذشته، تلاش کردند با توجه به اینکه فمنیست ها باور داشته اند برابر نبودن دیه، نشانه و نماد تفاوت در انسانیت زن و مرد است، دیه زن و مرد را برابر کنند. این را چه از طریق فشارهای خارجی و چه از طریق طرح احساسی، دنبال نمودند. ولی شورای نگهبان آن را خلاف صریح شرع تشخیص داده بود.

اما مجلس حاضر، با طرح مجدد دلایلی همچون اینکه در جامعه فعلی بخشی از بار مالی خانواده ها بر دوش زنان افتاده است، تامین نیمی دیگر از دیه زن که شرعا نمی توان آن را از ضارب گرفت، به عهده بیت المال قرار داده است.

این کار مجلس محترم شورای اسلامی، از نظر ظاهر با قوانین شرع منافاتی ندارد چرا که بیت المال می تواند در اموری که به مصلحت و ضرورت مسلمانان است مصرف شود. اگر هم از صندوق بیمه استفاده شود، بازهم چون تابع قرارداد بیمه است، مانع شرعی نخواهد داشت. اما روح نظام اقتصادی نسبت به زن و مرد را نادیده گرفته است و این داستان، گرچه به نام نفع زنان اتفاق می افتد اما زنان در این قانون بیشترین ضرر را خواهند دید و این بر گردن کسانی است که در فهم منظور اسلام دچار اشتباه شده اند.

توجه داشته باشید که منظور ما در اینجا، قانون برابری دیه در بیمه نیت. چرا که طبیعی است وقتی بیمه شدگان حق بیمه مساوی می پردازند، خسارتی که همچون دیه پرداخت می گردد، نباید نامساوی باشد. این هم اخلاقی است و هم شرعی.

موضوع سخن، بر سر قوانی کیفری و جایی است که آسیب زننده و آسیب دیده ای وجود دارد.

ظلمی که این قانون به زنان مسلمان تحمیل خواهد کرد

نظام فقهی اسلام، نظامی است که همه اجزای آن با هم هماهنگ است. دور زدن فقهی بخشی از آن، قطعا موجب ایجاد مشکلات ناخواسته و پیش بینی نشده خواهد شد. به دو مورد از مشکلاتی که در این قانون ایجاد می شود (ضمن تاکید بر شرعی بودن اصل آن) می پردازیم:

۱-    در میان خانواده هایی که از نظر فرهنگی در سطح بسیار ضعیفی هستند و از اخلاق اسلامی فرسخ ها فاصله دارند، اتفاق افتاده است که مرد یا زن برای به دست آوردن مبلغی به عنوان دیه، خود بر سر راه خودرویی انداخته اند. متاسفانه اتفاق افتاده که مرد معتاد، به عمد همسر بی گناهش را در معرض شکستگی ناشی از تصادف قرار داده که مبلغ دیه را استفاده کند. حال اتفاقی که بسیار ساده می تواند در جامعه رایج شود این است که مرد، با تبانی با زن، دعوایی ساختگی ترتیب می دهد، حتی با بی حس کردنش، دست او را می شکند و نصف دیه دست را پرداخت می کند. نصف دیگر از صندوق بیت المال به زن پرداخت می شود. به این ترتیب آنان به اندازه نصف دیه سود کرده اند. این موضوع با توجه به مواردی که اتفاق افتاده، بعید نیست و اولین لطمه های آن به خود زنان جامعه خواهد بود. حتی اگر مرد بدون رضایت زن چنین کند و در دادگاه هم عمد بودنش اثبات شود، در مورد برخی صدمات، فقط جانی مدتی را در زندان های خوش آب و هوای کشور زمان می گذراند و بعد به سراغ غرامت دریافت کرده از بیت المال می رود. مطرح کنندگان این قانون، با بی تدبیری و سطحی نگری، را را برای ظلم به زن خواهند گشود.

۲-    همانطور که در فلسفه نصف بودن دیه زن بیان شد، اسلام برای حفظ لطافت های وجودی زن، مسئولیت مالی را به طور کامل از دوش او برداشته و او را تنها مظهر دلبری و محبت خانواده قرار داده است. هرچه به سوی انداختن بار مالی جامعه به دوش زن پیش رویم، توقع مالی از زنان جامعه افزایش خواهد یافت و از این منظر هم به زن مسلمان ظلم خواهد شد.

اگر ما به بهانه اینکه «امروزه بسیاری زنان بخشی از مخارج مالی خانواده ها را به عهده می گیرند»، قوانین را تغییر دهیم، زنانی که به وظیفه دقیق و سنگین خانه داری پرداخته اند، مورد سوال قرار گرفته و جوانی که در پی ازدواج است، با دختری که شاغل نباشد، ازدواج نخواهد کرد. (این مشکل اجتماعی، اکنون تا حدودی در حال شیوع است.) در حالی که از نظر اخلاق اسلامی، ناپسند است مردی برای هزینه های خانه، بر درآمد همسرش حساب باز کند. از نظر ما اگر زن درآمدی هم داشته باشد، متعلق به خودش است و در مورد آن اختیار کامل دارد. آیا کسانی که این قانون را پیشنهاد و تصویب کرده اند و در روزنامه ها و مجلات از آن تمجید می کنند، حساب اینجا را کرده اند؟

امیدواریم بتوانیم با روشن کردن منصفانه ابعاد نادرست این قانون، مطالبه ای عمومی ایجاد نموده و از فجایعی که می تواند به تبع این قانون پدید آید جلوگیری نماییم. • آخرین مطالب پایگاه

 • موضوع مورد نظر را انتخاب کنید:

 • ابرچسب

  آزار جسمانی در خانواده آقای بهجت آیا خدا مهربان است؟ آیت الله بهجت احیاء علمی میقات مهر ارتباط با جنس مخالف اسلام و تروریست اسلام و صلح ایران مهم تر است یا اسلام؟ ایران و اسلام بررسی آزادی بیان تربیت الهی تربیت فرزند تربیت کودک تلاوت قرآن کریم توهین به اسلام حال نماز ندارم چه کنم؟ حجاب ظاهر ی و باطنی حس وطن پرستی و ناسیونالیستی حمایت از اجناس بی کیفیت چرا؟ حکم قصاص در اسلام خانواده آسمانی خدا مهربونه خدا چه قدر مهربونه دانلود تلاوت قرآن کریم دفاع از حکم قصاص دین دار کردن کودک سوالات جلسه خواستگاری عکس های کشتار مسلمانان میانمار فیزیک و متافیزیک لیبرالیم، بهانه ای برای توهین به اسلام متافیزیک علم محبت آسمانی مسلمان باشم یا ایرانی؟ مطلب زیبا درباره روز پدر مهر و محبت اسلام نقد فیلم های اسلام ستیز وطن پرستی ایرانی وطن گرایی چرا باید نماز بخوانم؟ چرا نماز به من نمی چسبد؟ چطور دوست دختر پیدا کنم؟ چگونه اهل ایمان از حزن دور هستند؟ چگونه دوست پسر پیدا کنم؟ کودک آزاری
 • [image src="https://themes.muffingroup.com/be/wallet/wp-content/uploads/2016/10/wallet.png" border="0"] [divider height="20"]

  Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis

 • buttt
  کلیه حقوق محتوایی این پایگاه متعلق به صاحب امتیاز پایگاه اینترنتی میقات مهر است.

  طراحی لوگو پایگاه میقات مهر، توسط سرکار خانم محدثه ردکا انجام شده است که از ایشان سپاسگزاریم.

  Toggle Console (0)
  No entries found.
  Profiler (0 ms)
  No entries found.
  SQL (59 queries | 152.73 ms)
  0.9642
  SELECT option_name, option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name LIKE 'wbcr_clearfy_%'
  0.5810
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'uninstall_plugins' 
  LIMIT 1
  0.5519
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_downloads_options' 
  LIMIT 1
  0.5660
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_settings' 
  LIMIT 1
  0.4852
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'bnc_iphone_pages' 
  LIMIT 1
  3.6068
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_cpt_support' 
  LIMIT 1
  0.4520
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_enable_inspector' 
  LIMIT 1
  0.6511
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_md' 
  LIMIT 1
  0.3200
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_lg' 
  LIMIT 1
  0.3469
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_maintenance_mode_mode' 
  LIMIT 1
  0.3479
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_safe_mode' 
  LIMIT 1
  0.9539
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'can_compress_scripts' 
  LIMIT 1
  1.8220
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_debug' 
  LIMIT 1
  0.5062
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.3941
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.6249
  SHOW TABLES LIKE 'wp_gglcptch_whitelist'
  0.4520
  SELECT `id` 
  FROM `wp_gglcptch_whitelist` 
  WHERE ( `ip_from_int` <= 586134500 
  AND `ip_to_int` >= 586134500 ) OR `ip` LIKE '34.239.179.228' 
  LIMIT 1;
  0.6280
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'recaptcha' 
  LIMIT 1
  0.5531
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.5310
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.9148
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 152 )
  0.9220
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (152) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 4
  0.2701
  SELECT FOUND_ROWS()
  0.5450
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (4079,2238,1703,867)
  2.2688
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (867, 1703, 2238, 4079) 
  ORDER BY t.name ASC
  1.5290
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (867,1703,2238,4079) 
  ORDER BY meta_id ASC
  39.2849
  DELETE 
  FROM wp_statistics_useronline 
  WHERE timestamp < '1623586895'
  0.9780
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_exclude_user_roles' 
  LIMIT 1
  0.5760
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_advanced_options' 
  LIMIT 1
  0.6440
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 7440 
  LIMIT 1
  0.8111
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (7440) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.5560
  SELECT * 
  FROM wp_users 
  WHERE ID = '1'
  1.1711
  SELECT user_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_usermeta 
  WHERE user_id IN (1) 
  ORDER BY umeta_id ASC
  0.6001
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 2239 
  LIMIT 1
  0.9120
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (2239) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.4609
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 1706 
  LIMIT 1
  1.1110
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (1706) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.6051
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 871 
  LIMIT 1
  1.0219
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (871) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.8240
  SELECT wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 40
  1.5399
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (7481,5204,5506,5489,5349,5308,5173,5157,4797,4793,3914,4279,4277,4271,4250,4197,4148,4086,4041,3948,3860,3833,3545,3522,4711,3561,4682,4676,3538,3490,3482,3459,3429,4000,3416,3404,3393,3381,3377)
  4.6351
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (3377, 3381, 3393, 3404, 3416, 3429, 3459, 3482, 3490, 3522, 3538, 3545, 3561, 3833, 3860, 3914, 3948, 4000, 4041, 4086, 4148, 4197, 4250, 4271, 4277, 4279, 4676, 4682, 4711, 4793, 4797, 5157, 5173, 5204, 5308, 5349, 5489, 5506, 7481) 
  ORDER BY t.name ASC
  2.1479
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (3377,3381,3393,3404,3416,3429,3459,3482,3490,3522,3538,3545,3561,3833,3860,3914,3948,4000,4041,4086,4148,4197,4250,4271,4277,4279,4676,4682,4711,4793,4797,5157,5173,5204,5308,5349,5489,5506,7481) 
  ORDER BY meta_id ASC
  6.3851
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  ORDER BY t.name ASC
  1.0262
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (396,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,210,866,912,1190,256,255,208,333,794,629,1156,987,937,148,15,215,809,234,1221,746,326,1168,863,1159,300,935,402,1203,931,510,1020,967,957,973,172,142,613,131,1152,713,495,151,144,362,1188,894,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,399,1251,1097,796,667,1006,55,814,16,622,668,112,773,17,7,60,111,786,1136,1245,1103,1059,1194,936,747,922,828,1053,775,1038,466,1031,899,513,840,233,143,673,152,934,684,736,1150,722,327,1046,1092,985,49,325,163,928,99,732,1209,992,1139,1089,1102,1032,1106,1090,1101,972,1086,652,1201,993,1224,136,126,1210,1018,490,645,1056) 
  ORDER BY meta_id ASC
  7.6420
  SELECT object_id, term_taxonomy_id 
  FROM wp_term_relationships 
  INNER JOIN wp_posts ON object_id = ID 
  WHERE term_taxonomy_id IN (398,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,212,912,926,1190,258,257,209,335,813,637,1156,1003,952,148,15,217,819,236,1221,754,328,1168,876,1159,302,950,405,1203,945,514,1036,982,972,988,173,142,619,131,1152,721,499,151,144,364,1188,907,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,402,1251,1097,805,675,1022,55,824,16,629,676,112,782,17,7,60,111,795,1136,1245,1103,1075,1194,951,755,936,848,1069,784,1054,469,1047,913,518,852,235,143,681,152,949,692,830,1150,730,329,1062,1092,1001,163,327,164,942,99,740,1209,1008,1139,1089,1102,1048,1106,1090,1101,987,1086,660,1201,1009,1224,136,126,1210,1034,494,948,1072) 
  AND post_type IN ('post') 
  AND post_status = 'publish'
  2.5549
  SELECT wp_comments.comment_ID 
  FROM wp_comments JOIN wp_posts ON wp_posts.ID = wp_comments.comment_post_ID 
  WHERE ( comment_approved = '1' ) 
  AND wp_posts.post_status IN ('publish') 
  ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt DESC 
  LIMIT 0,8
  1.2100
  SELECT wp_comments.* 
  FROM wp_comments 
  WHERE comment_ID IN (26673,26665,26102,26069,26001,25934,25840,25816)
  1.1170
  SELECT comment_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_commentmeta 
  WHERE comment_id IN (25816,25840,25934,26001,26069,26102,26665,26673) 
  ORDER BY meta_id ASC
  1.1251
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (3042,613,2144,795)
  13.0329
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 45
  0.8249
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (458,631,632,639,640,641,642,73,291,339,434,624,851,294,537,682,853,199,292,416,730,1078,43,47,56,59,740,1095,1096,13,44,57,67,90,133,139,140,145,178,179,180,194,196,198,257) 
  ORDER BY meta_id ASC
  2.0831
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 613,622,667,673,732,866,894,912,928,973,1092,1152,1194,1201,1209,1221,54 )
  8.2541
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (54,619,629,675,681,740,912,907,926,942,988,1092,1152,1194,1201,1209,1221) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 10
  0.5791
  SELECT FOUND_ROWS()
  4.4761
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 5
  1.9140
  SELECT FOUND_ROWS()
  3.0799
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE (post_type = 'page' 
  AND post_status = 'publish') 
  ORDER BY menu_order,wp_posts.post_title ASC
  17.7600
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 24
  Templates
  [0] => plugins/wptouch/themes/foundation/root-functions.php
  [1] => plugins/wptouch/themes/bauhaus/root-functions.php
  [2] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/base/base.php
  [3] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/wptouch-icons/wptouch-icons.php
  [4] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-posts/custom-posts.php
  [5] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-latest-posts/custom-latest-posts.php
  [6] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/google-fonts/google-fonts.php
  [7] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/load-more/load-more.php
  [8] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/media/media.php
  [9] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/sharing/sharing.php
  [10] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/social-links/social-links.php
  [11] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/login/login.php
  [12] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/menu/menu.php
  [13] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/flickity/flickity.php
  [14] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/spinjs/spinjs.php
  [15] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/tappable/tappable.php
  [16] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/fastclick/fastclick.php
  [17] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/concat/concat.php
  [18] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/slideout/slideout.php
  [19] => themes/idream/archive.php
  [20] => themes/idream/header.php
  [21] => themes/idream/sidebar.php
  [22] => themes/idream/searchform.php
  [23] => themes/idream/footer.php
  [24] => themes/idream/bottombar.php
  [25] => themes/idream/copyright.php
  Globals
  $_GET = array (
   'cat' => '152',
  );

  $_POST = array (
  );

  $_COOKIE = array (
  );

  $_SESSION = array (
  );

  $_SERVER = array (
   'SERVER_SOFTWARE' => 'LiteSpeed',
   'REQUEST_URI' => '/fa/?cat=152',
   'PATH' => '/usr/local/bin:/bin:/usr/bin',
   'HTTP_ACCEPT' => 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8',
   'HTTP_ACCEPT_ENCODING' => 'br,gzip',
   'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE' => 'en-US,en;q=0.5',
   'HTTP_CONNECTION' => 'Keep-Alive',
   'HTTP_HOST' => 'mighatemehr.ir',
   'HTTP_USER_AGENT' => 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)',
   'HTTP_IF_MODIFIED_SINCE' => 'Tue, 27 Oct 2020 00:16:59 GMT',
   'DOCUMENT_ROOT' => '/home/mighatem/public_html',
   'REMOTE_ADDR' => '34.239.179.228',
   'REMOTE_PORT' => '39526',
   'SERVER_ADDR' => '212.33.207.59',
   'SERVER_NAME' => 'mighatemehr.ir',
   'SERVER_ADMIN' => 'webmaster@mighatemehr.ir',
   'SERVER_PORT' => '443',
   'REQUEST_SCHEME' => 'https',
   'HTTPS' => 'on',
   'SSL_PROTOCOL' => 'TLSv1.2',
   'SSL_SESSION_ID' => '6fe3525d998635851cd81bf7db6740eb8bc0e5d6bf6fef74ff22c03fedad9043',
   'SSL_CIPHER' => 'ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256',
   'SSL_CIPHER_USEKEYSIZE' => '128',
   'SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE' => '128',
   'SCRIPT_FILENAME' => '/home/mighatem/public_html/fa/index.php',
   'QUERY_STRING' => 'cat=152',
   'SCRIPT_URI' => 'https://mighatemehr.ir/fa/',
   'SCRIPT_URL' => '/fa/',
   'SCRIPT_NAME' => '/fa/index.php',
   'SERVER_PROTOCOL' => 'HTTP/1.1',
   'REQUEST_METHOD' => 'GET',
   'X-LSCACHE' => 'on',
   'PHP_SELF' => '/fa/index.php',
   'REQUEST_TIME_FLOAT' => '1623570725.3406',
   'REQUEST_TIME' => '1623570725',
   'argv' => 
   array (
    0 => 'cat=152',
   ),
   'argc' => '1',
  );

  Close
  666666666666