اقتصادی

ویژگی‌های مدیران در نظام اسلامی

حجت الله حاجی کاظم – منتشر شده در نشریه پنجره – مهندسان استان قم
مقدمه

مدیریت، هنر و مهارت اداره کردن یک مجموعه است و مدیر باید نحوه تعامل با زیردستان، هم سطحان و مقامات ارشد خود را طراحی و اجرا نماید. اگر قرار باشد مسلمان باشیم و مسلمانی کنیم، باید در جایگاه مدیریت نیز ویژگی‌های مدیر اسلامی را بشناسیم و به آن‌ها پایبند باشیم.

نسبت مدیریت اسلامی به مدیریت رایج

اگر دانش مدیریت رایج را پای‌بند به اخلاق و انصاف و بر اساس عقل بدانیم، بازهم تفاوت‌هایی میان مدیریت اسلامی و مدیریت رایج وجود دارد. به نظر می‌رسد اصول مدیریت اسلامی در بسیاری موارد شامل رعایت‌هایی که در مدیریت رایج وجود دارد. کاوش در این تفاوت‌ها نیاز به پژوهش وسیع‌تری دارد اما به مواردی اشاره می‌نماییم. از نظر اسلام، یک مسلمان باید در یک کلام «خوب» باشد. برای خوب‌بودن و تنظیم ساختاری مناسب، اصول مدیریت رایج به کمک ما خواهد آمد. البته همه تکنیک‌های مدیریت امروز، اخلاقی نیست و برای تشخیص آن‌ها باید فلسفه تکنیک‌های مربوطه را بررسی کنیم. تکنیک‌های مدیریتی رایج در بسیاری موارد، تلاش‌هایی است برای نظارت بهتر، جلب مشارکت بیشتر، افزایش رضایتمندی کارکنان و کاربران و … که در بیشتر موارد، روش‌هایی برای بهبود فرهنگ سازمانی است. برای نمونه، می‌توانیم به چند مورد از تکنیک‌های مدیریتی که البته به اقتضای شرایط مربوطه قابل استفاده است، اشاره نماییم تا نشان دهیم برخی از این روش‌ها می‌تواند ما را به اهداف اسلامی نزدیک‌تر نماید: (ادامه مطلب…)


پدری فخر می فروشد؛ پدری از دور شدن فرزندش می شکند.

به قلم: حجت الله حاجی کاظم

پدر ساناز، فخر می فروشد؛
به معلم ها، به دوستان ساناز، به پدر و مادرهای دیگر.

تیپ می زند؛
ادکلن گران قیمتش را برای جلسات مدرسه از سر تا پای خود خالی می کند.

آدم بدی نیست.
اما باورش این است که باید همه بفهمند او آدم مهمی است.
معلم ها، دانش آموزان.

زنگ آخر، خودروی خارجی برق افتاده اش را دم در مدرسه پارک می کند.
فخر می فروشد. می خواهد همه بفهمند او برای خانواده اش چه ها کرده است.
می خواهد فرزندش سرش را بالا بگیرد. چرا که او بالا گرفتن سر را، به همین چیزها می داند. چون همه معیارشان همین است.

ساناز از پدرش یاد گرفته که اگر کسی درس نخواند، فقیر می شود. سوپور می شود. بدبخت می شود. بد، بد و بد می شود.

* * * * *

همکلاسی ساناز، از فخرهایی که پدر ساناز دارد و پدرش ندارد، رنج می برد.
از گفتن شغل پدرش رنج می برد.
از اینکه بچه ها دستان پینه بسته پدرش را ببینند و همه چیز را بفهمند رنج می برد.
پدر دیگران، کرم حلزون به دست هایشان می زنند و پدر او، فقط مرهم به پینه های دستش.
تلویزیون می گوید مهم است (!) پوست صاف باشد اما دستان پدر او صاف نیست. مهربان است اما مهربانی مهم تر است یا … ؟ نمی داند.
بچه ها می گویند مهم است (!) زیاد کسی آفتاب نخورد و پدر او همیشه آفتاب می خورد. لبخندهای پدر مهم تر است یا رنگ پوستش؟ نمی داند.

* * * * *

اکنون تمام غصه پدر به خاطر این است که دختر نازنینش دوست ندارد با پدر خود به مدرسه برود.
یا حتی با هم یک پارک کوچولو بروند.
شاید پدر او مهربان تر از پدر ساناز است اما چه فایده که نمی تواند جلوی دیگران در مورد پدرش بگوید.
ساناز می گوید آدم ها را از تیپشان باید شناخت. یعنی اگر ساناز پدر او را ببیند، چه درباره اش می گوید؟

* * * * *

حواسم به اطرافم نیست.
می شود خودروی شاسی بلندم را دو تا کوچه پایین تر پارک کنم و به مدرسه فرزندم بروم.
می شود به فرزندم یاد دهم زحمت کش بودن ارزش است.
می شود به فرزندم یاد دهم پر بودن وجود آدم ها از همت و عشق و ایمان، از پر بودن حسابشان از پول می تواند ارزشمند تر باشد.


چگونه گفتمان مقاومت و گفتمان انقلاب می تواند موجب پیشرفت شود؟

حجت حاجی کاظم

با یکی از دوستان در مورد این موضوع صحبت می کردیم فرمودند اثبات کنید که گفتمان انقلاب و گفتمان مقاومت موجب پیشرفت است.

نظری که برای این دوست عزیز درج کردم، به شرح ذیل است:

از نظر من، اثبات این موضوع، اثبات مبنایی است نه اثبات تجربی.
زیرا تجربه ها، متغیرهای زیادی دارند از جمله بد عمل کردن نماینده مقاومت و …

اثبات مبنایی من دو بخش و یک نتیجه گیری است:

مقدمه اول: گفتمان مقاومت (البته مقاومت معقول و منطقی)، وظیفه ماست.

باید ما کار درست را انجام دهیم و این تقوی است. در مورد راه دادن به کافران، قرآن می فرماید:
وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً:
و خداوند هرگز بر [ زیانِ ] مؤمنان ، براى کافران راه [ تسلّطى ] قرار نداده است .
﴿النساء، ۱۴۱﴾

حتی نسبت به غیر مسلمانانی که در پناه جامعه اسلامی زندگی می کنند در حقیقت باید شهروند درجه ۲ باشند تا این موجب روی آوردن ناخودآگاه آنان به حق شود. دیگر به طریق اولی حساب تواضع در برابر کافران خارجی مشخص است.

قَاتِلُوا الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لاَ بِالْیَوْمِ الْآخِرِ وَ لاَ یُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ لاَ یَدِینُونَ دِینَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ حَتَّى یُعْطُوا الْجِزْیَهَ عَنْ یَدٍ وَ هُمْ صَاغِرُونَ‌
با کسانى از اهل کتاب که به خدا و روز بازپسین ایمان نمى‏آورند ، و آنچه را خدا و فرستاده‏اش حرام گردانیده‏اند حرام نمى‏دارند و متدیّن به دین حق نمى‏گردند ، کارزار کنید ، تا با [ کمالِ ] خوارى به دست خود جزیه دهند .
﴿التوبه، ۲۹﴾

ضمن اینکه یکی از خواسته های غرب برای نزدیک شدن به ما، کنار گذاشتن حمایت از فلسطین و لبنان و سوریه و … است.
این هم مستحضرید از نظر مبانی اعتقادی ما نادرست است.
من سمع صوت مسلم ینادی ….

مقدمه دوم: اگر ملتی به وظیفه و آنچه خداوند به آن امر کرده عمل کنند (نام این را تقوا می دانیم)، قطعا برکت های خداوند زندگی آنان را رونق خواهد داد و راه ها را بر آنان خواهد گشود. (پیشرفت) (البته علت عمل به حق خود حق است اما لطف مادی الهی هم تامین خواهد شد)

دلیل:

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیْهِمْ بَرَکَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ وَ لٰکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا کَانُوا یَکْسِبُونَ‌
و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند ، قطعاً برکاتى از آسمان و زمین برایشان مى‏گشودیم ، ولى تکذیب کردند ; پس به [ کیفر ] دستاوردشان [ گریبان ] آنان را گرفتیم .
﴿الأعراف‏، ۹۶﴾

البته این نکته لازم به یادآوری است که باید با ادبیات منطقی و متین با همه سخن گفت و این حرف ها به معنای رفتار غیرعقلایی نیست.


برابر کردن دیه زن و مرد در قانون جدید مجازات اسلامی، ظلمی بزرگ به زنان مسلمان (نقد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی)

به قلم: حجت الله حاجی کاظم

عموم فقهای شیعه از متن دین اینگونه استخراج کرده اند که دیه زن، نصف دیه مرد است. سال هاست که برخی گروه ها تلاش می کنند دیه را با ارزش وجودی انسان ها مرتبط نمایند و به این ترتیب ادعا کردند که اسلام، ارزش زن را کمتر از مرد دانسته است. قبل از ورود به ظلم های این قانون به زنان، به بررسی فلسفه برابر نبودن دیه زن و مرد می پردازیم.

چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟

نکات ذیل، حاصل پژوهش و تامل بنده و استفاده از برخی اساتید است و ادعا نمی کنم به حکمت آن دست یافته ام. اما تاملی است بر علت تفاوت دیه زن و مرد.

با بررسی منصفانه و علمی احکام اسلامی روشن می شود که اینگونه نیست.

از قوانین اسلامی فهمیده می شود که قانون «دیه»، تنها تلاش می کند حداقل خسارت مالی ای را که از فقدان یا آسیب آن شخص نسبت به او و خانواده اش ایجاد می شود، جبران نماید. اگر چنین نبود و دیه نشان دهنده شخصیت یا ارزش شخص بود، در اسلام دیه امام معصوم (علیه السلام) با دیه مسلمان فاقد دانش،‌ نباید برابر می بود.

البته بازدارندگی هم در موضوع دیه اتفاق می افتد اما بررسی جزئیات احکام، نشان دهنده آن است، که فلسفه اصلی دیه، به حداقل جبران مالی برای شخص و خانواده اش بر می گردد.

برای مثال،‌ اگر کسی دو دست، دو چشم، دو گوش، و بینی خود را از دست دهد، به اندازه ۴ برابر دیه کشته شدنش دریافت می کند. آیا این حکم جز جبران بخشی از خسارت مالی، دلیل دیگری دارد؟ آنان که می گویند میزان دیه بر اساس ارزش آدمهاست، چگونه ۴ برابر دیه دریافت کردن برای انسنی که هنوز زنده است را توجیه می کنند؟

در حالی که پاسخ به آن با مبنای ما، بسیار واضح است. کسی که می میرد، نیروی کار او از دست می رود و تنها ضربه مالی او به خانواده اش، نبودن نیروی کار او است؛ در حالی که وقتی با نقص چند عضو زنده می ماند، هزینه نگهداری و مداوای خود او به هزینه های فقدان نیروی کارش اضافه می شود. چه کسی می تواند این دلیل روشن را انکار نماید؟

نتیجه اینکه برابر نبودن دیه زن و مرد، به هیچ وجه دلیل بر برابر نبودن ارزش انسانی آنها نیست. چرا که تاکید قرآن کریم هم در جای جای آیات، برابری زن و مرد در رشد معنوی (من ذکر او انثی) بوده و تنها ملاک برتری انسانی بر انسان دیگر را، قدرت خویشتنداری برخاسته از انتخاب انسان (تقوا) می داند.

اما چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟ این موضوع روشن است که اجزای هر نظام حقوقی، باید با یکدیگر هماهنگ باشد. به همین خاطر باید اسلام را به عنوان یک مجموعه تحلیل کرد.

اسلام عزیز، تنها وظیفه لازم زن در خانواده را، جلوه گری برای همسر و افزایش شور و نشاط و محبت می داند و مسئولیت کلیه نیازهای مادی و مالی خانواده را به مرد سپرده است. این، دقیقا مطابق با روحیه زن و مرد است که زن،‌ مظهر ناز و جلوه گری و زیبایی است و وظیفه درگیری با کشاکش مشکلات مالی و امنیت خانواده را ندارد و مرد نیز مظهر ابراز علاقه و نیاز است و مسئولیت سنگین مالی او نیز، جلوه ای از ابراز نیاز به همسرش خواهد بود.

البته زنان الهی، در حد توان و در صورت لطمه نخوردن به روحیات لطیف خود، با همسر در همه امور همکاری می نمایند اما از نظر اسلام، هیچ گاه نباید به این امر اجبار شوند.

وقتی مرد آسیب می بیند (شکستگی، نقص عضو، کشته شدن)،‌ فقدان نیروی کار او،‌ متوجه خانواده ای می شود که آن مرد نسبت به آنان مسئولیت داشته است (همسر،‌ پدر، مادر، فرزندان) اما وقتی زن آسیب جسمی می بیند، از آن جهت که اساسا کسی حق نداشته او را به کار وادار کند یا درآمد زن را برای خود تصاحب نماید، در غالب موارد صدمه مالی کمتری به خانواده او و خودش وارد می شود. (چرا که هر زنی در احکام اسلامی،‌تحت تکفل یک مرد است. آن مرد اگر شوهر او نباشد،‌ پدرش این وظیفه را بر عهده دارد.) چرا که باید به فشاری که به خانواده جانی هم برای پرداخت دیه وارد می شود توجه کرد. در جایی که فقدان مالی کمتری اتفاق می افتد، دریافت بییشتر از نصف دیه، بی انصافی در حق جانی خواهد بود. (باید موضوع را از نگاه جانی هم دید.)

شاید گفته شود در این صورت،‌ جرأت به جنایت علیه زن زیاد می شود. نکته اینجاست که زن آسیب دیده یا اولیاء او، می توانند مجرم را قصاص (یعنی مقابله به مثل با حکم قاضی) و مجازات نمایند. شخص قاضی هم می تواند او را با مدت قابل توجهی زندان تعزیر نماید. این موارد، بازدارندگی دارد. البته توصیه اخلاقی می شود که ببخشند و خود بخشش هم بازدارندگی و شرمندگی برای جانی خواهد داشت. درست است که خود دیه، نقش بازدارنده هم دارد اما به دلایلی که بیان شد، بازدارنده بودن، اصل غرض از آن نبوده است.

اما قانون برابر کردن دیه زن و مرد در قانون جدید

مجالس گذشته، تلاش کردند با توجه به اینکه فمنیست ها باور داشته اند برابر نبودن دیه، نشانه و نماد تفاوت در انسانیت زن و مرد است، دیه زن و مرد را برابر کنند. این را چه از طریق فشارهای خارجی و چه از طریق طرح احساسی، دنبال نمودند. ولی شورای نگهبان آن را خلاف صریح شرع تشخیص داده بود.

اما مجلس حاضر، با طرح مجدد دلایلی همچون اینکه در جامعه فعلی بخشی از بار مالی خانواده ها بر دوش زنان افتاده است، تامین نیمی دیگر از دیه زن که شرعا نمی توان آن را از ضارب گرفت، به عهده بیت المال قرار داده است.

این کار مجلس محترم شورای اسلامی، از نظر ظاهر با قوانین شرع منافاتی ندارد چرا که بیت المال می تواند در اموری که به مصلحت و ضرورت مسلمانان است مصرف شود. اگر هم از صندوق بیمه استفاده شود، بازهم چون تابع قرارداد بیمه است، مانع شرعی نخواهد داشت. اما روح نظام اقتصادی نسبت به زن و مرد را نادیده گرفته است و این داستان، گرچه به نام نفع زنان اتفاق می افتد اما زنان در این قانون بیشترین ضرر را خواهند دید و این بر گردن کسانی است که در فهم منظور اسلام دچار اشتباه شده اند.

توجه داشته باشید که منظور ما در اینجا، قانون برابری دیه در بیمه نیت. چرا که طبیعی است وقتی بیمه شدگان حق بیمه مساوی می پردازند، خسارتی که همچون دیه پرداخت می گردد، نباید نامساوی باشد. این هم اخلاقی است و هم شرعی.

موضوع سخن، بر سر قوانی کیفری و جایی است که آسیب زننده و آسیب دیده ای وجود دارد.

ظلمی که این قانون به زنان مسلمان تحمیل خواهد کرد

نظام فقهی اسلام، نظامی است که همه اجزای آن با هم هماهنگ است. دور زدن فقهی بخشی از آن، قطعا موجب ایجاد مشکلات ناخواسته و پیش بینی نشده خواهد شد. به دو مورد از مشکلاتی که در این قانون ایجاد می شود (ضمن تاکید بر شرعی بودن اصل آن) می پردازیم:

۱-    در میان خانواده هایی که از نظر فرهنگی در سطح بسیار ضعیفی هستند و از اخلاق اسلامی فرسخ ها فاصله دارند، اتفاق افتاده است که مرد یا زن برای به دست آوردن مبلغی به عنوان دیه، خود بر سر راه خودرویی انداخته اند. متاسفانه اتفاق افتاده که مرد معتاد، به عمد همسر بی گناهش را در معرض شکستگی ناشی از تصادف قرار داده که مبلغ دیه را استفاده کند. حال اتفاقی که بسیار ساده می تواند در جامعه رایج شود این است که مرد، با تبانی با زن، دعوایی ساختگی ترتیب می دهد، حتی با بی حس کردنش، دست او را می شکند و نصف دیه دست را پرداخت می کند. نصف دیگر از صندوق بیت المال به زن پرداخت می شود. به این ترتیب آنان به اندازه نصف دیه سود کرده اند. این موضوع با توجه به مواردی که اتفاق افتاده، بعید نیست و اولین لطمه های آن به خود زنان جامعه خواهد بود. حتی اگر مرد بدون رضایت زن چنین کند و در دادگاه هم عمد بودنش اثبات شود، در مورد برخی صدمات، فقط جانی مدتی را در زندان های خوش آب و هوای کشور زمان می گذراند و بعد به سراغ غرامت دریافت کرده از بیت المال می رود. مطرح کنندگان این قانون، با بی تدبیری و سطحی نگری، را را برای ظلم به زن خواهند گشود.

۲-    همانطور که در فلسفه نصف بودن دیه زن بیان شد، اسلام برای حفظ لطافت های وجودی زن، مسئولیت مالی را به طور کامل از دوش او برداشته و او را تنها مظهر دلبری و محبت خانواده قرار داده است. هرچه به سوی انداختن بار مالی جامعه به دوش زن پیش رویم، توقع مالی از زنان جامعه افزایش خواهد یافت و از این منظر هم به زن مسلمان ظلم خواهد شد.

اگر ما به بهانه اینکه «امروزه بسیاری زنان بخشی از مخارج مالی خانواده ها را به عهده می گیرند»، قوانین را تغییر دهیم، زنانی که به وظیفه دقیق و سنگین خانه داری پرداخته اند، مورد سوال قرار گرفته و جوانی که در پی ازدواج است، با دختری که شاغل نباشد، ازدواج نخواهد کرد. (این مشکل اجتماعی، اکنون تا حدودی در حال شیوع است.) در حالی که از نظر اخلاق اسلامی، ناپسند است مردی برای هزینه های خانه، بر درآمد همسرش حساب باز کند. از نظر ما اگر زن درآمدی هم داشته باشد، متعلق به خودش است و در مورد آن اختیار کامل دارد. آیا کسانی که این قانون را پیشنهاد و تصویب کرده اند و در روزنامه ها و مجلات از آن تمجید می کنند، حساب اینجا را کرده اند؟

امیدواریم بتوانیم با روشن کردن منصفانه ابعاد نادرست این قانون، مطالبه ای عمومی ایجاد نموده و از فجایعی که می تواند به تبع این قانون پدید آید جلوگیری نماییم. • آخرین مطالب پایگاه

 • موضوع مورد نظر را انتخاب کنید:

 • ابرچسب

  آزار جسمانی در خانواده آقای بهجت آیا خدا مهربان است؟ آیت الله بهجت احیاء علمی میقات مهر ارتباط با جنس مخالف اسلام و تروریست اسلام و صلح ایران مهم تر است یا اسلام؟ ایران و اسلام بررسی آزادی بیان تربیت الهی تربیت فرزند تربیت کودک تلاوت قرآن کریم توهین به اسلام حال نماز ندارم چه کنم؟ حجاب ظاهر ی و باطنی حس وطن پرستی و ناسیونالیستی حمایت از اجناس بی کیفیت چرا؟ حکم قصاص در اسلام خانواده آسمانی خدا مهربونه خدا چه قدر مهربونه دانلود تلاوت قرآن کریم دفاع از حکم قصاص دین دار کردن کودک سوالات جلسه خواستگاری عکس های کشتار مسلمانان میانمار فیزیک و متافیزیک لیبرالیم، بهانه ای برای توهین به اسلام متافیزیک علم محبت آسمانی مسلمان باشم یا ایرانی؟ مطلب زیبا درباره روز پدر مهر و محبت اسلام نقد فیلم های اسلام ستیز وطن پرستی ایرانی وطن گرایی چرا باید نماز بخوانم؟ چرا نماز به من نمی چسبد؟ چطور دوست دختر پیدا کنم؟ چگونه اهل ایمان از حزن دور هستند؟ چگونه دوست پسر پیدا کنم؟ کودک آزاری
 • [image src="https://themes.muffingroup.com/be/wallet/wp-content/uploads/2016/10/wallet.png" border="0"] [divider height="20"]

  Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis

 • buttt
  کلیه حقوق محتوایی این پایگاه متعلق به صاحب امتیاز پایگاه اینترنتی میقات مهر است.

  طراحی لوگو پایگاه میقات مهر، توسط سرکار خانم محدثه ردکا انجام شده است که از ایشان سپاسگزاریم.

  Toggle Console (0)
  No entries found.
  Profiler (0 ms)
  No entries found.
  SQL (55 queries | 42.77 ms)
  0.6020
  SELECT option_name, option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name LIKE 'wbcr_clearfy_%'
  0.2391
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'uninstall_plugins' 
  LIMIT 1
  0.2072
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_downloads_options' 
  LIMIT 1
  0.2539
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_settings' 
  LIMIT 1
  0.2341
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'bnc_iphone_pages' 
  LIMIT 1
  0.2611
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_cpt_support' 
  LIMIT 1
  0.1659
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_enable_inspector' 
  LIMIT 1
  0.2439
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_md' 
  LIMIT 1
  0.1600
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_lg' 
  LIMIT 1
  0.1819
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_maintenance_mode_mode' 
  LIMIT 1
  0.2060
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_safe_mode' 
  LIMIT 1
  0.2019
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'can_compress_scripts' 
  LIMIT 1
  0.1919
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_debug' 
  LIMIT 1
  0.2608
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.1822
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.3889
  SHOW TABLES LIKE 'wp_gglcptch_whitelist'
  0.2270
  SELECT `id` 
  FROM `wp_gglcptch_whitelist` 
  WHERE ( `ip_from_int` <= 65209078 
  AND `ip_to_int` >= 65209078 ) OR `ip` LIKE '3.227.2.246' 
  LIMIT 1;
  0.1841
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'recaptcha' 
  LIMIT 1
  0.1872
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.2010
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.2890
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 255 )
  1.0622
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (257) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 4
  0.0761
  SELECT FOUND_ROWS()
  0.2711
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (2761,1006,952,867)
  1.7588
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (867, 952, 1006, 2761) 
  ORDER BY t.name ASC
  0.5941
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (867,952,1006,2761) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.3500
  DELETE 
  FROM wp_statistics_useronline 
  WHERE timestamp < '1579790796'
  0.2069
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_exclude_user_roles' 
  LIMIT 1
  0.1929
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_advanced_options' 
  LIMIT 1
  0.2580
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 7440 
  LIMIT 1
  0.2718
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (7440) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.2229
  SELECT * 
  FROM wp_users 
  WHERE ID = '1'
  0.6671
  SELECT user_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_usermeta 
  WHERE user_id IN (1) 
  ORDER BY umeta_id ASC
  0.2160
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 871 
  LIMIT 1
  0.3901
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (871) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.4220
  SELECT wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 40
  0.9511
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (7376,5994,5204,5809,5506,5489,5349,5308,5173,5157,4797,4793,3914,4279,4277,4271,4250,4197,4148,4086,4079,4041,3948,3860,3833,3545,3522,4711,3561,4682,4676,3538,3490,3482,3459,3429,4000,3416,3404,3393)
  3.5539
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (3393, 3404, 3416, 3429, 3459, 3482, 3490, 3522, 3538, 3545, 3561, 3833, 3860, 3914, 3948, 4000, 4041, 4079, 4086, 4148, 4197, 4250, 4271, 4277, 4279, 4676, 4682, 4711, 4793, 4797, 5157, 5173, 5204, 5308, 5349, 5489, 5506, 5809, 5994, 7376) 
  ORDER BY t.name ASC
  1.7688
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (3393,3404,3416,3429,3459,3482,3490,3522,3538,3545,3561,3833,3860,3914,3948,4000,4041,4079,4086,4148,4197,4250,4271,4277,4279,4676,4682,4711,4793,4797,5157,5173,5204,5308,5349,5489,5506,5809,5994,7376) 
  ORDER BY meta_id ASC
  2.4149
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  ORDER BY t.name ASC
  0.2301
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (396,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,210,866,912,1190,256,255,208,333,794,629,1156,987,937,148,15,215,809,234,1221,746,326,1168,863,1159,300,935,402,1203,931,510,1020,967,957,973,172,142,613,131,1152,713,495,151,144,362,1188,894,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,399,1251,1097,796,667,1006,55,814,16,622,668,112,773,17,7,60,111,786,1136,1245,1103,1059,1194,936,747,922,828,1053,775,1038,466,1031,899,513,840,233,143,673,152,934,684,736,1150,722,327,1046,1092,985,49,325,163,928,99,732,1209,992,1139,1089,1102,1032,1106,1090,1101,972,1086,652,1201,993,1224,136,126,1210,1018,490,645,1056) 
  ORDER BY meta_id ASC
  3.2818
  SELECT object_id, term_taxonomy_id 
  FROM wp_term_relationships 
  INNER JOIN wp_posts ON object_id = ID 
  WHERE term_taxonomy_id IN (398,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,212,912,926,1190,258,257,209,335,813,637,1156,1003,952,148,15,217,819,236,1221,754,328,1168,876,1159,302,950,405,1203,945,514,1036,982,972,988,173,142,619,131,1152,721,499,151,144,364,1188,907,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,402,1251,1097,805,675,1022,55,824,16,629,676,112,782,17,7,60,111,795,1136,1245,1103,1075,1194,951,755,936,848,1069,784,1054,469,1047,913,518,852,235,143,681,152,949,692,830,1150,730,329,1062,1092,1001,163,327,164,942,99,740,1209,1008,1139,1089,1102,1048,1106,1090,1101,987,1086,660,1201,1009,1224,136,126,1210,1034,494,948,1072) 
  AND post_type IN ('post') 
  AND post_status = 'publish'
  0.5980
  SELECT wp_comments.comment_ID 
  FROM wp_comments JOIN wp_posts ON wp_posts.ID = wp_comments.comment_post_ID 
  WHERE ( comment_approved = '1' ) 
  AND wp_posts.post_status IN ('publish') 
  ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt DESC 
  LIMIT 0,8
  0.2501
  SELECT wp_comments.* 
  FROM wp_comments 
  WHERE comment_ID IN (26673,26665,26323,26318,26102,26069,26001,25934)
  0.4561
  SELECT comment_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_commentmeta 
  WHERE comment_id IN (25934,26001,26069,26102,26318,26323,26665,26673) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.2971
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (3042,613,2144)
  5.4729
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 45
  0.1950
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (458,631,632,639,640,641,642,73,291,339,434,624,851,294,537,682,853,199,292,416,730,1078,43,47,56,59,740,1095,1096,13,44,57,67,90,133,139,140,145,178,179,180,194,196,198,257) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.5810
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 613,622,667,673,732,866,894,912,928,973,1092,1152,1194,1201,1209,1221,54 )
  2.8260
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (54,619,629,675,681,740,912,907,926,942,988,1092,1152,1194,1201,1209,1221) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 10
  0.0780
  SELECT FOUND_ROWS()
  1.8570
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 5
  0.0679
  SELECT FOUND_ROWS()
  0.5949
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE (post_type = 'page' 
  AND post_status = 'publish') 
  ORDER BY menu_order,wp_posts.post_title ASC
  5.2681
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 24
  Templates
  [0] => plugins/wptouch/themes/foundation/root-functions.php
  [1] => plugins/wptouch/themes/bauhaus/root-functions.php
  [2] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/base/base.php
  [3] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/wptouch-icons/wptouch-icons.php
  [4] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-posts/custom-posts.php
  [5] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-latest-posts/custom-latest-posts.php
  [6] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/google-fonts/google-fonts.php
  [7] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/load-more/load-more.php
  [8] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/media/media.php
  [9] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/sharing/sharing.php
  [10] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/social-links/social-links.php
  [11] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/login/login.php
  [12] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/menu/menu.php
  [13] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/flickity/flickity.php
  [14] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/spinjs/spinjs.php
  [15] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/tappable/tappable.php
  [16] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/fastclick/fastclick.php
  [17] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/concat/concat.php
  [18] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/slideout/slideout.php
  [19] => themes/idream/archive.php
  [20] => themes/idream/header.php
  [21] => themes/idream/sidebar.php
  [22] => themes/idream/searchform.php
  [23] => themes/idream/footer.php
  [24] => themes/idream/bottombar.php
  [25] => themes/idream/copyright.php
  Globals
  $_GET = array (
   'cat' => '255',
  );

  $_POST = array (
  );

  $_COOKIE = array (
  );

  $_SESSION = array (
  );

  $_SERVER = array (
   'SERVER_SOFTWARE' => 'LiteSpeed',
   'REQUEST_URI' => '/fa/?cat=255',
   'PATH' => '/usr/local/bin:/bin:/usr/bin',
   'HTTP_ACCEPT' => 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8',
   'HTTP_ACCEPT_ENCODING' => 'br,gzip',
   'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE' => 'en-US,en;q=0.5',
   'HTTP_CONNECTION' => 'Keep-Alive',
   'HTTP_HOST' => 'mighatemehr.ir',
   'HTTP_USER_AGENT' => 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)',
   'HTTP_IF_MODIFIED_SINCE' => 'Sun, 15 Sep 2019 20:17:46 CEST',
   'DOCUMENT_ROOT' => '/home/mighatem/public_html',
   'REMOTE_ADDR' => '3.227.2.246',
   'REMOTE_PORT' => '47942',
   'SERVER_ADDR' => '93.115.150.152',
   'SERVER_NAME' => 'mighatemehr.ir',
   'SERVER_ADMIN' => 'webmaster@mighatemehr.ir',
   'SERVER_PORT' => '443',
   'HTTPS' => 'on',
   'SSL_PROTOCOL' => 'TLSv1.2',
   'SSL_SESSION_ID' => 'f3730de8d633557b50e0433d7622ada22402c637f5aef514daed77647f8eae52',
   'SSL_CIPHER' => 'ECDHE-RSA-AES256-GCM-SHA384',
   'SSL_CIPHER_USEKEYSIZE' => '256',
   'SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE' => '256',
   'SCRIPT_FILENAME' => '/home/mighatem/public_html/fa/index.php',
   'QUERY_STRING' => 'cat=255',
   'SCRIPT_URI' => 'https://mighatemehr.ir/fa/',
   'SCRIPT_URL' => '/fa/',
   'SCRIPT_NAME' => '/fa/index.php',
   'SERVER_PROTOCOL' => 'HTTP/1.1',
   'REQUEST_METHOD' => 'GET',
   'X-LSCACHE' => 'on',
   'PHP_SELF' => '/fa/index.php',
   'REQUEST_TIME_FLOAT' => '1579778224.8589',
   'REQUEST_TIME' => '1579778224',
   'argv' => 
   array (
    0 => 'cat=255',
   ),
   'argc' => '1',
  );

  Close
  666666666666