ادیان و مذاهب

اخوان المسلمین، بزرگ ترین جنبش اجتماعی – سیاسی جهان اسلام و نسبت آن با انقلاب اسلامی

حجت حاجی کاظم؛ بهمن ۹۶

اخوان المسلمین، جنبشی بود که می‌خواست همه گروه‌های اسلامی را فارغ از اختلافات آنان به هم نزدیک کند. این دغدغه در بسیاری از متفکران مسلمان متمایل و غیر متمایل به آرمان‌های این جنبش وجود دارد. از سویی برخی انقلاب را متهم به رنگ گرفتن نابجا از جنبش اخوان می‌دانند و این مسئله را عامل ضربه خوردن شیعیان دانسته‌اند. برخی نیز معتقدند آرمان مورد نظر اخوان، باید بدون توجه به انتقادهای انقلاب نسبت به آنان دنبال گردد. بررسی ویژگی‌های این جنبش، ما را به درک بهتر کشش‌های سیاسی در جهان اسلام کمک می‌کند. تلاش بر اشاره کوتاه به برخی نکات پیرامون اخوان است و قصدی برای تفصیل نیست.

آرم اخوان المسلمین – شمشیر نماد مبارزه با ستم

این مطلب تلاش دارد به سوالات ذیل پاسخ دهد:

 • نقاط مثبت و منفی در اندیشه و عملکرد اخوان المسلمین چیست؟
 • چرا جنبش حماس در برخی موارد به مخالفت با ایران به عنوان همیار مردم فلسطین پرداخته بود؟
 • چرا مرسی رهبر اخوانی مصر علیه حمایت ایران از بشار اسد سخن گفته بود؟
 • آیا ایران دنباله رو جنبش اخوان المسلمین و مرید آنان است؟
 • اشتراکات و تفاوت های اندیشه اخوان با وهابیت عربستان و انقلاب ایران چیست؟
 • موضع اخوان و ایران درباره سوریه، فلسطین، یمن و … چه اشتراکات و تفاوت هایی دارد؟

(ادامه مطلب…)


آیا وجود داعش نشان دهنده ظرفیت خشونت طلبی در ادیان است؟

ماهی گیری جنبش‌های ضد دین از آب گل آلود داعش

آیا وجود داعش، دلیلی بر مضر و ناحق بودن دین است؟ آیا دلیلی بر مضر و ناحق بودن اسلام است؟

حجت‌الله حاجی‌کاظم؛منتشر شده در شماره اسفند۹۴ (۱۵۴-۱۵۵) نشریه پرسمان

مقدمه

پیدایش داعش موجب شد در میان ملحدان جهان، نوع جدیدی از استدلال علیه دین شکل گیرد. آنان با استفاده از جنایت های منتشر شده در جهان به نام داعش، با استدلال های آشکار و زیرپوستی، تلاش کردند دین را مسئول جنایات در بشر معرفی کنند. متن هایی بر ضد دین با همین خوراک تبلیغاتی نوشته شد. در این مطلب، استدلال آنان را به طور روشن بیان کرده و نقد می کنیم. یکی از متن های ضد دین یادشده، در پایان مطلب ذکر شده است. لطفا نگویید من چنین فکر نمی کنم. بخوانید برای نزدیک تر شدن به فهم حقیقت. بخوانید برای آنکه از شما به همین شیوه استدلال خواهند کرد. این مطلب با کمک فکری دوستانی اندیشمند تهیه شده که در پایان متن، نام شریفشان را برده ایم.

daesh-syria

(ادامه مطلب…)


ایران از نگاه دوست خوب تانزانیایی ام علی سعید گوروگوسو

حجت حاجی کاظم

چند ماه قبل درحرم حضرت معصومه سلام الله علیها با ایشان آشنا شدم. یکی دو ساعت گفتگو کردیم که برخی از قسمت‌های این گفتگو را به صورت نقل به مضمون به حضورتان تقدیم می‌نمایم:

سؤالات بسیاری درباره ایران داشت. پرسید چرا با خارجی‌ها مثل غریبه رفتار می‌کنند؟ مگر همه ما مسلمان نیستیم؟ پس چرا به نگاه غریبه به من نگاه می‌کنند؟ گفتم ایرانی‌ها مردم با محبتی هستند اما اطلاعات کمی درباره نحوه برخورد با خارجی‌ها دارند. به همین خاطر است که گاه با تردید برخورد می‌نمایند.

Main-tanzania2

گفت وقتی برخی ایرانی‌ها درباره وضعیت درهم و برهم ارتباطات جنسی و مراکز فراوان آن در تانزانیا مطلع می‌شوند می گویند کاش کشور ما هم آنگونه بود. من می گویم شما نمی‌فهمید چه می گویید. نمی‌فهمید که این وضعیت، خوشایند نیست. نمی‌فهمید که در این وضع، مردان و زنان به یکدیگر متعهد نیستند. در تانزانیا بسیار کم دختری را که می‌خواهی با او ازدواج کنی پاک می‌یابی. اما ایران هم در این زمینه مشکلاتی دارد. برای مثال، اسلام دین سخت گیری نیست اما در ایران نسبت به خیلی چیزها بیش از حد سخت گیری می‌شود. مثلاً در مورد ازدواج، دختر و پسر خیلی دیر و سخت گیرانه ازدواج می‌کنند. چرا باید ازدواج حتماً بعد از درس و پول در آوردن باشد؟

من گفتم: اسلامی که ما می‌شناسیم، سخت گیر نیست. بلکه جامعه ماست که متاسفانه در اثر تهاجم سبک زندگی غربی به این سمت رفته است. (البته بنده معتقدم در انتخاب باید بسیار سخت بررسی کرد اما در مورد برخی شرایط ظاهری نباید سخت گیری مادی داشت. در اینجا فرصت توضیح دیدگاهم نیست.)

او گفت: تعجب می‌کنم چرا این قدر طلاق در ایران زیاد است؟

گفتم: وقتی سبک غربی جوان را به سمت تنوع طلبی پیش می‌برد، و وقتی تعهد اخلاقی جوانان ما به صبوری و تحمل اشکالات همسر کم می‌شود، و وقتی دائم زندگی خود را با زندگی اطرافیان و با شرایط ماهواره مقایسه می‌کنند، را حت تر گزینه طلاق را مطرح می‌کنند.

در مورد فتنه ۸۸ پرسید و گفت: من چند سال پیش در اخبار می‌دیدم بعضی ایرانی‌ها برای اعتراض به دولت اسلامی مکان‌هایی را آتش می‌زنند و منفجر می‌کنند. تعجب می‌کردم و به خود می‌گفتم مگر آن‌ها اسلام را دوست ندارند؟ پس چرا با حکومتی که به نام اسلام است، این طور مخالفت می‌کنند؟

برایش توضیح دادم که در آن مقطع نقش ماهواره‌ها در جو سازی علیه حکومت چه قدر بوده است. از نقش بی بی سی گفتم. باورش نمی‌شد که ماهواره بتواند این قدر در ذهن مردم اثر گذارد. به همین خاطر مجبور شدم اندکی درباره وضعیت هجوم ماهواره‌ها به تفکرات مردم بگویم.

باورش این بود که نام دموکراسی، وسیله ای برای حاکمیت آمریکا بر منافع کشورهای دیگر است. گفت در تانزانیا همه نوع مواهب طبیعی داریم اما از آن رو که دولت کشور وابسته به آمریکاست، آمریکا به راحتی هر چه می‌خواهد در جهت منافعش در کشور ما انجام می‌دهد. عاج‌های فیل را می‌برند و …

گفت در قم در کنار برادران مسلمان پاکستانی زندگی می‌کند و امیدوار است بتواند برای تحصیل در قم ماندگار شود.

برایش آرزوی توفیق نمودم و خداحافظی کردیم.

(البته اگر می بینید صحبت ها خیلی عمیق نبود، به خاطر این بود که همین را هم با عربی و انگلیسی دست و پا شکسته به سختی به هم می فهماندیم. ولی من کلاً سیاه پوست ها رو خیلی خیلی دوست دارم.)

مسیحیان، هنگام مرگ،‌ به عیسی علیه السلام ایمان می آورند (و احتمالا ایشان را ببینند) (نکته ۲۱ از ۱۰۰۱ نکته)

جالب است که قرآن کریم، تصریح دارد مسیحیان و یهودیان هنگام مرگ، به عیسی علیه السلام ایمان می آورند (و احتمالا ایشان را می بینند) و این نشان از آن دارد که هنوز هم دین مسیحیت (با وجود آنکه مسیحی حق جو اگر فهمید اسلام حق است باید مسلمان شود،) با پیامبرش مرتبط است و حضرت عیسی علیه السلام در تربیت و حرکت امت مسیحی هنوز نقش دارد و همین پیامبر بزرگ حتی در حسابرسی امت خود در قیامت هم نقش دارد:

وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ اَلْکِتابِ إِلاّ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ اَلْقِیامَهِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً: و هیچ یک از اهل کتاب نیست مگر اینکه پیش از مرگش به او [از آیات قبل= حضرت مسیح‌] ایمان می‌آورد؛ و روز قیامت، بر آنها گواه خواهد بود.  ﴿النساء، ۱۵۹﴾

 

در مورد این آیه دو تفسیر گقته شده که به قول علامه طباطبایی تفسیر دوم ضعیف است زیرا موجب تخصیص بدون وجه خواهد بود.

۱- آیه مى‏فرماید:” هیچکس از اهل کتاب نیست مگر اینکه به مسیح ع پیش از” مرگ خود” ایمان مى‏آورد”.
(وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْکِتابِ إِلَّا لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ) و آن در هنگامى است که انسان در آستانه مرگ قرار میگیرد و ارتباط او با این جهان ضعیف و با جهان بعد از مرگ قوى مى‏گردد، پرده‏ها از برابر چشم او کنار مى‏رود، و بسیارى از حقایق را مى‏بیند، نسبت به آن آگاهى مى‏یابد، در این موقع است که چشم حقیقت بین او مقام مسیح ع را مشاهده میکند و در برابر او تسلیم میگردد آنها که منکر او شدند به او مؤمن مى‏شوند و آنها که او را خدا دانستند به اشتباه خود پى مى‏برند.
در حالى که این ایمان همانند ایمان فرعون و اقوام دیگر و اقوامى که گرفتار عذاب مى‏شدند و در لحظه مشاهده عذاب و مقدمات نابودى و مرگ ایمان مى‏آوردند هیچگونه سودى براى آنها ندارد- پس چه بهتر که بجاى اینکه در آن لحظه حساس که ایمان سودى ندارد ایمان بیاورند، اکنون که ایمان مفید است مؤمن شوند (طبق این تفسیر ضمیر قبل موته به” اهل کتاب” بر مى‏گردد).
۲- منظور این است که تمام اهل کتاب بحضرت مسیح ع پیش از” مرگ او” ایمان مى‏آورند یهودیان او را به نبوت مى‏پذیرند و مسیحیان دست از الوهیت او میکشند و این به هنگامى است که مسیح ع طبق روایات اسلامى در موقع ظهور مهدى (عج) از آسمان فرود میاید، و پشت سر او نماز مى‏گزارد و یهود و نصارا نیز او را مى‏بینند و به او و مهدى ع ایمان مى‏آورند، و روشن است که مسیح ع به حکم اینکه آئینش مربوط به گذشته بوده وظیفه دارد در این زمان از آئین موجود یعنى آئین اسلام که مهدى ع مجرى آن است پیروى کند (طبق این تفسیر ضمیر قبل موته به” مسیح” بر مى‏گردد نه به اهل کتاب)

  • آخرین مطالب پایگاه

 • موضوع مورد نظر را انتخاب کنید:

 • ابرچسب

  آزار جسمانی در خانواده آقای بهجت آیا خدا مهربان است؟ آیت الله بهجت احیاء علمی میقات مهر ارتباط با جنس مخالف اسلام و تروریست اسلام و صلح ایران مهم تر است یا اسلام؟ ایران و اسلام بررسی آزادی بیان تربیت الهی تربیت فرزند تربیت کودک تلاوت قرآن کریم توهین به اسلام حال نماز ندارم چه کنم؟ حجاب ظاهر ی و باطنی حس وطن پرستی و ناسیونالیستی حمایت از اجناس بی کیفیت چرا؟ حکم قصاص در اسلام خانواده آسمانی خدا مهربونه خدا چه قدر مهربونه دانلود تلاوت قرآن کریم دفاع از حکم قصاص دین دار کردن کودک سوالات جلسه خواستگاری عکس های کشتار مسلمانان میانمار فیزیک و متافیزیک لیبرالیم، بهانه ای برای توهین به اسلام متافیزیک علم محبت آسمانی مسلمان باشم یا ایرانی؟ مطلب زیبا درباره روز پدر مهر و محبت اسلام نقد فیلم های اسلام ستیز وطن پرستی ایرانی وطن گرایی چرا باید نماز بخوانم؟ چرا نماز به من نمی چسبد؟ چطور دوست دختر پیدا کنم؟ چگونه اهل ایمان از حزن دور هستند؟ چگونه دوست پسر پیدا کنم؟ کودک آزاری
 • [image src="https://themes.muffingroup.com/be/wallet/wp-content/uploads/2016/10/wallet.png" border="0"] [divider height="20"]

  Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis

 • buttt
  کلیه حقوق محتوایی این پایگاه متعلق به صاحب امتیاز پایگاه اینترنتی میقات مهر است.

  طراحی لوگو پایگاه میقات مهر، توسط سرکار خانم محدثه ردکا انجام شده است که از ایشان سپاسگزاریم.

  Toggle Console (0)
  No entries found.
  Profiler (0 ms)
  No entries found.
  SQL (59 queries | 145.38 ms)
  3.0179
  SELECT option_name, option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name LIKE 'wbcr_clearfy_%'
  0.9499
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'uninstall_plugins' 
  LIMIT 1
  0.6170
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_downloads_options' 
  LIMIT 1
  0.7241
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_settings' 
  LIMIT 1
  0.9420
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'bnc_iphone_pages' 
  LIMIT 1
  0.7730
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_cpt_support' 
  LIMIT 1
  0.3819
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_enable_inspector' 
  LIMIT 1
  0.7551
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_md' 
  LIMIT 1
  0.3581
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_viewport_lg' 
  LIMIT 1
  0.4110
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_maintenance_mode_mode' 
  LIMIT 1
  0.9801
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_safe_mode' 
  LIMIT 1
  0.7191
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'can_compress_scripts' 
  LIMIT 1
  0.4930
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'wpforms_debug' 
  LIMIT 1
  0.7420
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.3579
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_theme_roots' 
  LIMIT 1
  0.7830
  SHOW TABLES LIKE 'wp_gglcptch_whitelist'
  0.5050
  SELECT `id` 
  FROM `wp_gglcptch_whitelist` 
  WHERE ( `ip_from_int` <= 585642992 
  AND `ip_to_int` >= 585642992 ) OR `ip` LIKE '34.232.51.240' 
  LIMIT 1;
  0.8180
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'recaptcha' 
  LIMIT 1
  0.6928
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient_timeout__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  0.6258
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = '_site_transient__wptouch_language_info' 
  LIMIT 1
  1.2290
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 985,1159,210 )
  4.5662
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (212,1001,1159) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 4
  0.6030
  SELECT FOUND_ROWS()
  1.1811
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (4086,3111,2100,2076)
  3.8879
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (2076, 2100, 3111, 4086) 
  ORDER BY t.name ASC
  1.0691
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (2076,2100,3111,4086) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.7150
  DELETE 
  FROM wp_statistics_useronline 
  WHERE timestamp < '1603771091'
  0.6440
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'elementor_exclude_user_roles' 
  LIMIT 1
  1.2650
  SELECT option_value 
  FROM wp_options 
  WHERE option_name = 'sdm_advanced_options' 
  LIMIT 1
  1.0169
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 7440 
  LIMIT 1
  0.7601
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (7440) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.8230
  SELECT * 
  FROM wp_users 
  WHERE ID = '1'
  1.7719
  SELECT user_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_usermeta 
  WHERE user_id IN (1) 
  ORDER BY umeta_id ASC
  1.0190
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 4093 
  LIMIT 1
  1.0672
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (4093) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.9289
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 3115 
  LIMIT 1
  0.8090
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (3115) 
  ORDER BY meta_id ASC
  0.9110
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID = 2102 
  LIMIT 1
  1.2870
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (2102) 
  ORDER BY meta_id ASC
  1.2832
  SELECT wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 40
  2.3479
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (7481,5204,5506,5489,5349,5308,5173,5157,4797,4793,3914,4279,4277,4271,4250,4197,4148,4079,4041,3948,3860,3833,3545,3522,4711,3561,4682,4676,3538,3490,3482,3459,3429,4000,3416,3404,3393,3381,3377)
  9.2909
  SELECT t.*, tt.*, tr.object_id 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') 
  AND tr.object_id IN (3377, 3381, 3393, 3404, 3416, 3429, 3459, 3482, 3490, 3522, 3538, 3545, 3561, 3833, 3860, 3914, 3948, 4000, 4041, 4079, 4148, 4197, 4250, 4271, 4277, 4279, 4676, 4682, 4711, 4793, 4797, 5157, 5173, 5204, 5308, 5349, 5489, 5506, 7481) 
  ORDER BY t.name ASC
  4.3981
  SELECT post_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_postmeta 
  WHERE post_id IN (3377,3381,3393,3404,3416,3429,3459,3482,3490,3522,3538,3545,3561,3833,3860,3914,3948,4000,4041,4079,4148,4197,4250,4271,4277,4279,4676,4682,4711,4793,4797,5157,5173,5204,5308,5349,5489,5506,7481) 
  ORDER BY meta_id ASC
  8.4109
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  ORDER BY t.name ASC
  0.9079
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (396,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,210,866,912,1190,256,255,208,333,794,629,1156,987,937,148,15,215,809,234,1221,746,326,1168,863,1159,300,935,402,1203,931,510,1020,967,957,973,172,142,613,131,1152,713,495,151,144,362,1188,894,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,399,1251,1097,796,667,1006,55,814,16,622,668,112,773,17,7,60,111,786,1136,1245,1103,1059,1194,936,747,922,828,1053,775,1038,466,1031,899,513,840,233,143,673,152,934,684,736,1150,722,327,1046,1092,985,49,325,163,928,99,732,1209,992,1139,1089,1102,1032,1106,1090,1101,972,1086,652,1201,993,1224,136,126,1210,1018,490,645,1056) 
  ORDER BY meta_id ASC
  20.4401
  SELECT object_id, term_taxonomy_id 
  FROM wp_term_relationships 
  INNER JOIN wp_posts ON object_id = ID 
  WHERE term_taxonomy_id IN (398,1268,1269,1270,14,1191,54,1141,97,98,53,212,912,926,1190,258,257,209,335,813,637,1156,1003,952,148,15,217,819,236,1221,754,328,1168,876,1159,302,950,405,1203,945,514,1036,982,972,988,173,142,619,131,1152,721,499,151,144,364,1188,907,1172,1200,1242,1094,1,1120,5,402,1251,1097,805,675,1022,55,824,16,629,676,112,782,17,7,60,111,795,1136,1245,1103,1075,1194,951,755,936,848,1069,784,1054,469,1047,913,518,852,235,143,681,152,949,692,830,1150,730,329,1062,1092,1001,163,327,164,942,99,740,1209,1008,1139,1089,1102,1048,1106,1090,1101,987,1086,660,1201,1009,1224,136,126,1210,1034,494,948,1072) 
  AND post_type IN ('post') 
  AND post_status = 'publish'
  1.4670
  SELECT wp_comments.comment_ID 
  FROM wp_comments JOIN wp_posts ON wp_posts.ID = wp_comments.comment_post_ID 
  WHERE ( comment_approved = '1' ) 
  AND wp_posts.post_status IN ('publish') 
  ORDER BY wp_comments.comment_date_gmt DESC 
  LIMIT 0,8
  0.9768
  SELECT wp_comments.* 
  FROM wp_comments 
  WHERE comment_ID IN (26673,26665,26102,26069,26001,25934,25840,25816)
  1.6971
  SELECT comment_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_commentmeta 
  WHERE comment_id IN (25816,25840,25934,26001,26069,26102,26665,26673) 
  ORDER BY meta_id ASC
  1.0011
  SELECT wp_posts.* 
  FROM wp_posts 
  WHERE ID IN (3042,613,2144,795)
  15.5361
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 45
  0.7870
  SELECT term_id, meta_key, meta_value 
  FROM wp_termmeta 
  WHERE term_id IN (458,631,632,639,640,641,642,73,291,339,434,624,851,294,537,682,853,199,292,416,730,1078,43,47,56,59,740,1095,1096,13,44,57,67,90,133,139,140,145,178,179,180,194,196,198,257) 
  ORDER BY meta_id ASC
  1.9500
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('category') 
  AND t.term_id IN ( 613,622,667,673,732,866,894,912,928,973,1092,1152,1194,1201,1209,1221,54 )
  8.7349
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts LEFT JOIN wp_term_relationships ON (wp_posts.ID = wp_term_relationships.object_id) 
  WHERE 1=1 
  AND ( wp_term_relationships.term_taxonomy_id IN (54,619,629,675,681,740,912,907,926,942,988,1092,1152,1194,1201,1209,1221) ) 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND (wp_posts.post_status = 'publish') 
  GROUP BY wp_posts.ID 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 10
  0.5190
  SELECT FOUND_ROWS()
  3.9790
  SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS wp_posts.ID 
  FROM wp_posts 
  WHERE 1=1 
  AND wp_posts.post_type = 'post' 
  AND ((wp_posts.post_status = 'publish')) 
  ORDER BY wp_posts.post_date DESC 
  LIMIT 0, 5
  0.5541
  SELECT FOUND_ROWS()
  4.9870
  SELECT * 
  FROM wp_posts 
  WHERE (post_type = 'page' 
  AND post_status = 'publish') 
  ORDER BY menu_order,wp_posts.post_title ASC
  14.9138
  SELECT t.*, tt.* 
  FROM wp_terms AS t 
  INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id 
  WHERE tt.taxonomy IN ('post_tag') 
  AND tt.count > 0 
  ORDER BY tt.count DESC 
  LIMIT 24
  Templates
  [0] => plugins/wptouch/themes/foundation/root-functions.php
  [1] => plugins/wptouch/themes/bauhaus/root-functions.php
  [2] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/base/base.php
  [3] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/wptouch-icons/wptouch-icons.php
  [4] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-posts/custom-posts.php
  [5] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/custom-latest-posts/custom-latest-posts.php
  [6] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/google-fonts/google-fonts.php
  [7] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/load-more/load-more.php
  [8] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/media/media.php
  [9] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/sharing/sharing.php
  [10] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/social-links/social-links.php
  [11] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/login/login.php
  [12] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/menu/menu.php
  [13] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/flickity/flickity.php
  [14] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/spinjs/spinjs.php
  [15] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/tappable/tappable.php
  [16] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/fastclick/fastclick.php
  [17] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/concat/concat.php
  [18] => plugins/wptouch/themes/foundation/modules/slideout/slideout.php
  [19] => themes/idream/archive.php
  [20] => themes/idream/header.php
  [21] => themes/idream/sidebar.php
  [22] => themes/idream/searchform.php
  [23] => themes/idream/footer.php
  [24] => themes/idream/bottombar.php
  [25] => themes/idream/copyright.php
  Globals
  $_GET = array (
   'cat' => '210',
  );

  $_POST = array (
  );

  $_COOKIE = array (
  );

  $_SESSION = array (
  );

  $_SERVER = array (
   'SERVER_SOFTWARE' => 'LiteSpeed',
   'REQUEST_URI' => '/fa/?cat=210',
   'PATH' => '/usr/local/bin:/bin:/usr/bin',
   'HTTP_ACCEPT' => 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8',
   'HTTP_ACCEPT_ENCODING' => 'br,gzip',
   'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE' => 'en-US,en;q=0.5',
   'HTTP_CONNECTION' => 'Keep-Alive',
   'HTTP_HOST' => 'mighatemehr.ir',
   'HTTP_USER_AGENT' => 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)',
   'HTTP_IF_MODIFIED_SINCE' => 'Sun, 05 Jul 2020 10:04:36 GMT',
   'DOCUMENT_ROOT' => '/home/mighatem/public_html',
   'REMOTE_ADDR' => '34.232.51.240',
   'REMOTE_PORT' => '37486',
   'SERVER_ADDR' => '46.102.129.211',
   'SERVER_NAME' => 'mighatemehr.ir',
   'SERVER_ADMIN' => 'webmaster@mighatemehr.ir',
   'SERVER_PORT' => '443',
   'REQUEST_SCHEME' => 'https',
   'HTTPS' => 'on',
   'SSL_PROTOCOL' => 'TLSv1.2',
   'SSL_SESSION_ID' => '85c5b395bb93efb5a500826faf7a978ea7e9f278753a48aaeabd414fd6779dd7',
   'SSL_CIPHER' => 'ECDHE-RSA-AES128-GCM-SHA256',
   'SSL_CIPHER_USEKEYSIZE' => '128',
   'SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE' => '128',
   'SCRIPT_FILENAME' => '/home/mighatem/public_html/fa/index.php',
   'QUERY_STRING' => 'cat=210',
   'SCRIPT_URI' => 'https://mighatemehr.ir/fa/',
   'SCRIPT_URL' => '/fa/',
   'SCRIPT_NAME' => '/fa/index.php',
   'SERVER_PROTOCOL' => 'HTTP/1.1',
   'REQUEST_METHOD' => 'GET',
   'X-LSCACHE' => 'on',
   'PHP_SELF' => '/fa/index.php',
   'REQUEST_TIME_FLOAT' => '1603758520.8858',
   'REQUEST_TIME' => '1603758520',
   'argv' => 
   array (
    0 => 'cat=210',
   ),
   'argc' => '1',
  );

  Close
  666666666666